Пише: Крис Хеџис
Израел саботира преговоре са Ираном и отуђује од себе свог посљедњег важног савезника тиме што одбија да обустави нападе на Либан и да се повуче из окупираног југа те земље.
Одлучан је да поново распламса регионални пожар који би могао довести до тога да Иран трајно затвори Хормушки мореуз и гурне свјетску привреду у глобалну депресију. А истовремено наставља геноцид у Гази.
Израел је затрован расизмом и геноцидним насиљем.
Заслијепљен је одвратним осјећајем моралне надмоћи. Искварила га је класа ционистичких милијардера у Сједињеним Државама, који својим богатством савијају спољну политику тако да служи израелским интересима. Опремљен је нуклеарним арсеналом за који су израелски званичници више пута пријетили да ће га употребити.
Он је пријетња региону. Пријетња је самом себи. И пријетња је нама.
Прва рунда квадрилатералног састанка између Сједињених Држава, Ирана и пакистанских и катарских посредника у Швајцарској у недјељу – на којем је иранска делегација одбила да учествује у планираном руковању и заједничком фотографисању са америчким колегама – била је усредсређена на то да САД спроведу обавезе утврђене Меморандумом о разумијевању за прелиминарни период од 60 дана.
Али затварање Хормушког мореуза – након израелских напада на Либан – пореметило је преговоре.
Затварање је Трампа бацило у још један од његових уобичајених напада бијеса, када је, како се извјештава, дописнику „Фокс њуза“ Треју Јингсту рекао да је иранским преговарачима поручио да, ако Хормушки мореуз остане затворен, „нећете се ни вратити у своју јебену земљу“.
Када му је речено да ирански предсједник Масуд Пезешкијан и даље истиче право Ирана на обогаћивање уранијума – право загарантовано Уговором о неширењу нуклеарног оружја, чији су САД биле један од утемељивача – Трамп је, како се наводи, рекао: „[Предсједник Пезешкијан] би требало да пази шта говори. Боље би му било да се доведе у ред, иначе ћемо преузети и остатак земље.“
„Иран мора одмах зауставити своје богато плаћене ПОСРЕДНИКЕ у Либану да не праве проблеме“, додао је Трамп у објави на Truth Social-у, мислећи на Хезболах. „Ако то не учине, поново ћемо жестоко ударити на Иран, као што смо то учинили прошле недјеље, само још јаче!!!“
Трампове пријетње навеле су иранску делегацију да напусти швајцарско мјесто састанка, док је главни преговарач Техерана, Мохамад Багер Галибаф, одбацио Трампове тираде у објави на X-у.
„Зар никада не застану да размисле да, да су њихове пријетње дјеловале, не би дошли до данашњег очаја? Пријетњама Американаца не придајемо никакву тежину“, рекао је он. Састанак је закључен „усаглашавањем мапе пута од 60 дана ка коначном споразуму и успостављањем механизама за унапређење техничких преговора“ у оквиру Меморандума о разумијевању, саопштила је новинска агенција ИРНА.
Израелска визија „Великог Израела“, осмишљена тако да обезбиједи израелску војну доминацију широм Блиског истока, зависи од упрезања богатства и војне моћи Сједињених Држава.
Више од двије трећине главног оружја и муниције које Израел увози – без чега не би могао да спроводи свој геноцид над Палестинцима, да јужни Либан претвара у мјесечев пејзаж и да бомбардује Иран, Сирију и Катар – производе и испоручују Сједињене Државе.
И зато што израелски лоби већ деценијама држи Конгрес у свом посједу, зато што његови ционистички савезници надзиру и контролишу медије, зато што је у стању да исисава десетине милијарди долара америчких пореских обвезника како би одржавао свој војни авантуризам, Израел је слијеп за сопствена ограничења.
Спреман је да наноси штету својим савезницима, укључујући и Сједињене Државе, у служби самога себе.
И управо то сада намјерава да учини. Чак је и тупава администрација Доналда Трампа – која је потрошила више од 34 милијарде долара на рат са Ираном и чији трошак WarCosts процјењује на више од 214 милијарди долара када се урачунају шири економски трошкови – то схватила.
Израел је ван себе због Меморандума о разумијевању, који питање судбине иранских залиха обогаћеног нуклеарног материјала оставља за касније преговоре, укида америчку поморску блокаду, ослобађа замрзнуту иранску имовину и издаје изузећа која омогућавају продају иранске нафте.
Меморандум о разумијевању проглашава „непосредан и трајан прекид војних операција на свим фронтовима“. Он предлаже преговарачки период од 60 дана прије постизања коначног споразума, Фонд за обнову и развој [Ирана] у износу од 300 милијарди долара, повлачење америчких снага са иранске периферије и укидање свих међународних и једностраних санкција.
Реторика коју су израелски политичари и коментатори осули по Трампу и члановима његове администрације због Меморандума о разумијевању — који је, како се наводи, договорен без учешћа Израела – отровна је.
Нико у Трамповој администрацији није поштеђен. Трампови несналажљиви специјални изасланици и непокајани ционистички адути, Стив Виткоф и његов зет Џаред Кушнер, нашли су се на удару Јинона Магала, бившег члана Кнесета који је постао коментатор и који је близак Бењамину Нетанјахуу; он их је назвао „два мала Јеврејина“.
Трамп је „губитник“. Потпредсједник Џ. Д. Венс је „олош“. „Израел хајом“ – израелски лист у власништву милијардерке Миријам Аделсон, једне од највећих Трампових финансијских донаторки – у једном ауторском тексту оптужио је Трампа да је издао Израел.
„Да сам ја у израелској влади, можда не бих ударао по једином моћном савезнику који ми је још остао у читавом свијету“, узвратио је Венс.
Иронија је готово савршена: Израел је успио да и Трампа – човјека који је и саму ријеч „мито“ довео на зао глас – натјера да му се супротстави.
Али Израел је овога пута прецјенио своје карте.
Арапски и муслимански свијет, као и Глобални југ, презиру Вашингтон због подршке геноциду и издаје Палестинаца. Израел и његови ционистички савезници годинама су гуркали Сједињене Државе у ратове кројене по израелској мјери – у Ираку, Либији, Сирији, а потом и у нови рат са Ираном.
То савезништво, заједно са низом војних дебакала, претворило је и Израел и Сједињене Државе у државе парије.
А сада се Израел окреће против јединог савезника који му је још преостао.
То што Сједињене Државе више нису спремне да своје интересе безусловно подређују израелским, чак и по цијену сопственог економског самоубиства, у очима размажених циониста представља неопростив гријех. Израел очекује да се класа ционистичких милијардера и израелски лоби у Америци, као и толико пута до сада, поново повију пред његовом вољом.
Обамина Бијела кућа је 2016. године са Израелом потписала Меморандум о разумијевању, обавезујући се да ће му од 2019. до 2028. исплаћивати по 3,8 милијарди долара годишње војне помоћи. Конгрес је потом одобрио још 17,9 милијарди долара војне помоћи Израелу, како би се геноцид могао наставити.
Процјењује се да су Сједињене Државе, у периоду од 1946. до 2024. године, Израелу обезбиједиле више од 300 милијарди долара војне и економске помоћи, када се износ прилагоди инфлацији.
Само ратови које су Сједињене Државе водиле у Ираку и Авганистану, према процјенама Универзитета Браун, коштају између четири и шест билиона долара. Велики дио тог рачуна тек ће долазити на наплату у наредним деценијама, кроз трошкове лијечења и инвалиднина за ратне ветеране и њихове породице.
Овога пута цијена је превисока.
Пораз Израела и Сједињених Држава у рату против Ирана задао је смртоносни ударац пројекту „Великог Израела“ и Аврамовим споразумима.
Осакатио је Трампов мандат, подигао инфлацију, оборио његов рејтинг на поражавајуће низак ниво, паралисао економије савезника у Заливу и довео у питање републиканску контролу над Представничким домом и Сенатом на новембарским изборима.
Израел нема никакву намјеру да угађа Трампу. Њега ни најмање не занима шта ће бити с њим, његовом администрацијом или посљедицама економске катастрофе која се надвија. Али Трамп, који је одувијек био и заувијек ће остати човјек који гледа искључиво себе, неће жртвовати самога себе ни за туђу корист ни за узвишене идеале који лебде у ваздуху.
Извор: Sheerpost
