Пише: Небојша Поповић
Главни град Црне Горе укинуо је градски превоз. Тако би се суштински могла описати политика подгоричких власти у љетњим мјесецима на којој се тврдоглаво инсистира протеклих година. Политика која очито не посједује ни минималну свијест о значају градског саобраћаја за град од око 200 хиљада становника.
Дакако, оно што се дешава са градским превозом у Подгорици није толико ствар добре организације колико елементарног здравог разума.
Градски аутобус у Подгорици претворен је у школски аутобус – који ради само када дјеца иду у школу. Све остале потребе људи који свакодневно зарађују хљеб, пензионера, који имају потребу да посјете доктора, или завршавају своје друге обавезе бачене су кроз прозор.
Током љета или док траје зимски распуст, сваки становник Подгорице обесхрабрен је да покуша да користи градски превоз. Главни град који је ионако пребукиран аутомобилима, и за који би ефикасан и добро организован јавни превоз могао бити решење да се тај проблем значајно ублажи – претворио је јавни превоз у ствар за гнушање и избјегавање.
Небојша Поповић: Подгорица – градски превоз којег (скоро) нема
Мучне сцене згужваних становника Подгорице ујутру, разочараних људи који касне јер не могу ни да уђу у пренатрпани аутобус, осјећај неспособности и непоштовања градских власти према Подгоричанима… све зато што се неко мудро држи одлуке да је током ђачког распуста у граду од 200 хиљада становника довољан по један мањи аутобус на сваких два сата (или Бог зна на колико саобраћају) – то је стварност током врелих љетњих мјесеци у 21. вијеку…
То је такође реалност једне европске пријестонице у којој јавни превоз 1/4 године уопште не функционише.
Дакле, овдје није ријеч о лошој организацији, непоузданости, траљавом планирању или промашеном бизнис плану организације јавног саобраћаја, иако би све то било тачно. Овдје је ријеч о елементарном позивању на здрави разум. Прије него што почнемо да сањамо о паметним градовима и европским стандардима, морамо се вратити основама: осигурати да превоз љети буде рјешење за гужве, а не казна за грађане који немају алтернативу.
