Пише: Атанас Ступар
Суверенистима омиљен колумниста написа прије неки дан на једном такође омиљеном порталу текст о попису становништва у Црној Гори 2023. године гдје упореди судбину Црногораца са судбином Једнорога. Уз текст је приложио и занимљив графикон који приказује како се кретао број Срба и Црногораца у Црној Гори од 1948. до 2023. године.
Популарност Колумнисте је скочила када је октобра 2004. године уочио Емира Кустурицу на једној фотографији и отпочео хајку на познатог режисера само зато што је на фотографији било лица која се нијесу свиђала партијским газдама Колумнисте. Замислите када би почеле анализе милиона фотографија које настају сваког минута и на којима се могу наћи разни људи чак и они који се не познају међусобно и који се никад више неће ни срести. У случају Емира Кустурице заиста се неће срести. Замислите што би поменути Колумниста тек писао о Иву Андрићу да су му допале руку фотографије када је пред почетак Другог свјетског рата нобеловац Иво Андрић у улози дипломате уручивао своје акредитиве рајх канцелару Адолфу Хитлеру.
У тексту о Црногорцима, Једнорозима и партијама које Колумниста назива “нашим”, вјероватно зато што су му све остале партије у Црној Гори туђе и непријатељске приказан је један интересантан графикон. Добро га погледајте. Графикон личи на Клијешта.
Испод графикона који показује бројчано кретање Срба и Црногораца на пописима у Црној Гори, Колумниста је написао -“Тако изгледа асимилација”
Хибридно илити мање образовани људи ем воле да афектирају са страним ријечима и компликованим појмовима (Асимилација, Стратегија) ем са митологијом (Једнорог). У покушајима да испадну паметни не виде оно што сви виде. Колумнисти не запада за око оно што се јасно види на графикону.
Јасно се види да су Клијешта са графикона формирана 2003. године у доба процвата организованог криминала и успостављања његових љубавних веза са врхом Црногорске политике. Зна се у чијем су рукама била Клијешта. Графикон приказује између осталог и Стезача који се понашао с Клијештима као да су грицкалица за нокте. Они који су прочитали Скај апликације (Колумниста то неће или не умије) схватиће да су Клијешта имала улогу гиљотине.
Зна се када су се Клијешта почела отварати и када је попустила стега. Догодило се то послије парламентарних избора 2020. године.
Да су Црногорци подигли глас против организованог криминала и партијске клике када су Клијешта била у пуној снази данас би на попису било више Црногораца. Нажалост Црногорци су у великој већини навијали за Клијешта и чврсту руку њиховог Стезача. Уживали су у тоталитарном систему који им је означио главног непријатеља.
Да су се којим случајем побједничка журка Нермина Абдића и музички репертоар ДПС-а (“Не може нам нико ништа јачи смо од Сирије”) одиграли прије пописа становништва можда би Црногораца на попису било мање за пола процента. Колумниста потцењује слободну мисао код Црногораца. Међу Црногорцима има подоста људи који не воле да праве друштво криминалцима, простацима, примитивцима. Њих је тешко смјестити у Стратегију за којом Колумниста вапи у својој колумни о Црногорцима и Једнорозима.
Приказани графикон Колумнисти, иначе свршеном средњошколцу, личи на Асимилацију. Стварна Асимилација се дешава када се људи учлане у партију за коју се Колумниста бори свом снагом. Асимилација је дуготрајан процес који се тешко прати. Иако су везе криминалих кланова и високе државне политике такође дуготрајан процес лакше их је пратити. Много су уочљивије послије објављивања Скај преписки што Колумнисту нимало не занима.
Колумниста тугује због црногорских политичких партија наводећи “Између осталог зато што оне не чине, нити су чиниле, ништа да асимилацију зауставе.” Затим додаје “Има, јебат га, пречих ствари”. Не каже Колумниста које су то прече ствари. И обичан грађанин зна да су прече ствари била енормна богаћења појединаца и везе са организованим криминалом.
Колумниста тражи да се направи Стратегија борбе уз помоћ графиконских Клијешта. По назорима Колумнисте то ни случајно не би требала бити борба против организованог криминала, већ против основних људских права. Колумнисти сметају људи који држе до личних слобода. Колумниста се згражава над друштвом у коме се све више повећава број људи који се слободно, игноришући пријетње, награде и казне, изјашњавају којим језиком говоре, којој култури припадају и коју вјеру исповиједају.
Могу ли се у овоме препознати елементи фашизма? Наравно да могу. Фашизам је изведен од ријечи fasces што на италијанском језику значи свежањ, сноп. Фашизам је уствари сноп прућа.
Колумниста који је у вријеме баратања Клијештима био савјетник Предсједника Скупштине Црне Горе сада оптужује своје бивше послодавце и придружене им политичаре који су га извели на „пут славе“ да нијесу скупили довољно прућа у сноп. Колумниста не може или не пристаје да схвати како људи нијесу пруће, како не пристају да их неко свеже у заједничку балу и утовари у тамо неку Стратегију која би обезбиједила услове да бала прућа расте и буде што већа.