Пише: Брит Вилкинс
Превод: Журнал
Један експерт за људска права рекао је да је Израелов покушај застрашивања Јужне Африке мотивисан „очигледним страхом да ће изгубити“ на суђењу пред Свјетским судом.
Према извјештају објављеном у понедјељак, израелски званичници лобирају код америчких законодаваца да изврше притисак на Јужну Африку да повуче своју тужбу за геноцид против Израела пред Међународним судом правде.
Аксиос наводи да је дошао у посјед повјерљивог документа израелског Министарства спољних послова, послатог у амбасаду Израела у Вашингтону и све његове америчке конзулате, у ком се пријети посљедицама уколико Јужна Африка настави са случајем у Хагу који подржава десетине држава и регионалних блокова, као и многи правни и стручњаци за геноцид.
У документу се каже: „Тражимо од вас да одмах отпочнете сарадњу са законодавцима на савезном и државном нивоу, са гувернерима и јеврејским организацијама, како бисте извршили притисак на Јужну Африку да промијени своју политику према Израелу и да јасно ставите до знања да ће наставак тренутних активности попут подршке Хамасу и покретања антиизраелских иницијатива пред међународним судовима имати високу цијену.“
Према Аксиосу, израелским дипломатама је наређено да траже од чланова Конгреса да издају јавна саопштења у којима осуђују поступке Јужне Африке према Израелу и запријете суспензијом трговинских односа са Јужном Африком. Ипак, мало је вјероватно да ће се то догодити, јер САД желе да одрже добре односе са Јужном Африком како би се супротставиле утицају Русије и Кине.
Obviously fearing it will lose the genocide case, "Israel is lobbying members of Congress to press South Africa to drop its legal proceedings in the International Court of Justice over the war in Gaza, according to an Israeli foreign ministry cable." https://t.co/NsoEdYtroz
— Kenneth Roth (@KenRoth) September 9, 2024
У извјештају се наводи да израелски званичници полажу наде у то да ће нова коалиција у Јужној Африци — прва која није предвођена љевичарским Афричким националним конгресом од почетка постапартхејдског периода — одбацити „бојкоте и казне“ и показати већу флексибилност.
Ово није први пут да је Израел оптужен за покушај застрашивања оних који желе да га позову на одговорност за уништење Газе. Раније ове године, његова влада покренула је кампању притиска позивајући свјетске владе да осуде суђење пред Међународним судом правде.
Јужна Африка је у децембру поднијела тужбу за геноцид против Израела, тврдећи да изјаве и поступци израелских владиних званичника и оружаних снага „имају геноцидни карактер јер су усмјерени ка уништењу значајног дијела палестинског становништва“ кршећи Члан 2 Конвенције о геноциду.
Коначна пресуда Међународног суда правде не може се очекивати још годинама. Израел тврди да је случај „неоснован“ и оптужио је Јужну Африку да „функционише као правна рука Хамаса“, који је предводио нападе 7. октобра прошле године, у којима је убијено више од 1.100 Израелаца и других особа — барем неки од њих су страдали од тзв. „пријатељске ватре.“ Више од 240 других особа је отето и одведено у Газу.
Од октобра, израелске снаге су убиле или осакатиле најмање 145.000 Палестинаца у Гази, већином жена и дјеце, док су присилно раселили готово цијелу популацију појаса Газе од 2,3 милиона људи. Израелска „потпуна блокада“ Газе узроковала је широко распрострањену глад и болести. Реторика о елиминацији, коју су израелски политичари, војни званичници, новинари, забављачи и други почели да користе убрзо након напада Хамаса 7. октобра, и даље траје.
Џејк Џонсон: Израелски генерални штрајк против Нетањахуовог кабинета смрти
У јануару, Међународни суд правде је наложио Израелу да „предузме све мјере у својој моћи“ да испуни своје обавезе према Члану 2 Конвенције о геноциду. Групе за људска права оптужиле су десничарску израелску владу и војску за игнорисање тог налога.
Четири мјесеца касније, кад су израелске снаге покренуле велику копнену инвазију на Рафах, Међународни суд правде је издао још један налог Израелу да „одмах заустави своју војну офанзиву“ у том граду, гдје је око 1,5 милиона присилно расељених и локалних палестинских становника тражило склониште. Умјесто да послуша налог, Израел је појачао нападе на Рафах.
На Међународном кривичном суду (МКС), тужилац Карим Кан позива трибунал да хитно дјелује по његовом захтјеву из маја за издавање налога за хапшење Нетањахуа, израелског министра одбране Јоава Галанта и тројице лидера Хамаса — од којих је барем један, политички вођа Исмаил Ханије, касније убијен од стране Израела.
Израелски и амерички званичници су запријетили члановима Међународног кривичног суда одмаздом уколико трибунал изда налоге за хапшење израелских лидера. У јуну су 42 демократа у Представничком дому придружила републиканским законодавцима у усвајању закона којим би се увели санкције судијама МКС-а у случају да овласте хапшење израелских лидера.
САД је далеко највећи стуб подршке Израелу, обезбјеђујући милијарде долара у оружју и непроцјењиву дипломатску подршку, укључујући вето на резолуције Савјета безбједности УН-а о прекиду ватре.
Многи стручњаци сматрају да су САД саучесник у израелском геноциду. Група Палестинаца, палестинских Американаца и организација за људска права покушава да кривично позове на одговорност предсједника Џоа Бајдена, државног секретара Ентонија Блинкена и министра одбране Лојда Остина због подршке израелском покољу у Гази пред 9. апелационим судом САД-а.
Извор: Common Dreams