Према истраживању јавног мњења које су јуче презентовали нво Центар за грађанско образовање и агенција “Дамар”, блок странака, организација и појединаца окупљен око Ђукановићевог ДПС-а, нема подршку грађана и грађанки за протесте које су организовали. Наиме, протесте подржава свега 35% испитаника, док се против њих изјаснило преко 43%. Занимљиво је да скоро једна петина испитаника, према подацима које је ЦГО изнио, нема дефинисан став, што значи, да поред снажне медијске подршке и свакодневног маркетинга на ову тему, ДПС и остале странке парламентарне мањине, нису успјеле да задобију интересовање већинске јавности, нити да убиједе грађане у своју аргументацију и мотиве. Такође, према ономе што је ЦГО саопштио, структура испитаника који подржавају протесте се углавном ограничава на подржаваоце или симпатизере партија које су их до сада подржали. То даје реалну претпоставку да се подршка протестима креће у кругу симпатизера и гласача оних који су поражени на локалним изборима. А када се има у виду број присутних на два одржана протеста, било да говоримо о процјенама УП или процјенама медија који подржавају ДПС, изводи се јасан закључак у оба случаја – да је мали проценат спреман да уопште учествује на овим скуповима, које парламентарна већина и демократска јавност виде као покушај ДПС-а да продуби кризу у држави.
Тренд пада подршке ДПС-у и странкама окупљеним око њега, може се посебно очекивати у периоду након што побједници избора и дефинитивно крену у вршење власти у градовима у којима су побиједили. А према ријечима руководства покрета “Европа сад” договори око формирања власти теку конструктивно и успјешно. Раније су саопштили да ће нови градоначелник Подгорици бити израбан из њиховог покрета, док ће нова предсједница СО Главног града бити др Јелена Боровинић Бојовић. Два мјеста замјеника градоначелника припашће како је најављено Демократама и УРИ.
Расплет кризе може се очекивати крајем мјесеца, када је на дневном реду Скупштине Црне Горе избор судија Уставног суда. “Бојкот избора судија Уставног суда директна је издаја националних интереса Црне Горе, и удар на европске интеграције државе”, поручила је носитељка листе „За будућност Подгорице“ Јелена Боровинић Бојовић, коментаришући институционални застој у режији ДПС-а. “Нико није поблематизовао ни једну, нити професионалну, нити етичку референцу предложених кандидата. Нити може да проблематизује. Опозиција нема ни један ваљан разлог због којег не би гласала за предложене кандидате на сједници Скупштине, заказаној за 28. новембар, осим ако не желе да наставе са покушајима дестабилизације и деструкције институција и државе у цјелини”, нагласила је она.
Подсјетимо, посланици 28. новембра расправљају о судијама Уставног суда, а из ДПС-а је већ најављено да ће бојкотовати ту сједницу. Да ли при таквом ставу остати и поред позива парламентарне већине, али и амбасадора УСА и ВБ.
Такође, предсједница Венецијанске комисије Клер Бази Малори позвала је све партије у Скупштини Црне Горе да без одлагања изаберу четворицу недостајућих судија Уставног суда квалификованом већином. „Уставни судови су чувари Устава. Неопходно је и хитно да се Уставном суду Црне Горе омогући да обавља своју улогу у овом тренутку дубоке институционалне кризе у земљи. „Стога позивам све политичке снаге у Скупштини Црне Горе да покажу опредијељеност за демократско функционисање институција државе и да без одлагања изаберу четворицу недостајућих судија Уставног суда квалификованом већином, како је то предвиђено Уставом како би се осигурао плуралистички састав суда. Спровођење Устава захтијева лојалну сарадњу свих државних институција“, навела је Малори у саопштењу.
Редакција