Prema istraživanju javnog mnjenja koje su juče prezentovali nvo Centar za građansko obrazovanje i agencija “Damar”, blok stranaka, organizacija i pojedinaca okupljen oko Đukanovićevog DPS-a, nema podršku građana i građanki za proteste koje su organizovali. Naime, proteste podržava svega 35% ispitanika, dok se protiv njih izjasnilo preko 43%. Zanimljivo je da skoro jedna petina ispitanika, prema podacima koje je CGO iznio, nema definisan stav, što znači, da pored snažne medijske podrške i svakodnevnog marketinga na ovu temu, DPS i ostale stranke parlamentarne manjine, nisu uspjele da zadobiju interesovanje većinske javnosti, niti da ubijede građane u svoju argumentaciju i motive. Takođe, prema onome što je CGO saopštio, struktura ispitanika koji podržavaju proteste se uglavnom ograničava na podržavaoce ili simpatizere partija koje su ih do sada podržali. To daje realnu pretpostavku da se podrška protestima kreće u krugu simpatizera i glasača onih koji su poraženi na lokalnim izborima. A kada se ima u vidu broj prisutnih na dva održana protesta, bilo da govorimo o procjenama UP ili procjenama medija koji podržavaju DPS, izvodi se jasan zaključak u oba slučaja – da je mali procenat spreman da uopšte učestvuje na ovim skupovima, koje parlamentarna većina i demokratska javnost vide kao pokušaj DPS-a da produbi krizu u državi.
Trend pada podrške DPS-u i strankama okupljenim oko njega, može se posebno očekivati u periodu nakon što pobjednici izbora i definitivno krenu u vršenje vlasti u gradovima u kojima su pobijedili. A prema riječima rukovodstva pokreta “Evropa sad” dogovori oko formiranja vlasti teku konstruktivno i uspješno. Ranije su saopštili da će novi gradonačelnik Podgorici biti izraban iz njihovog pokreta, dok će nova predsjednica SO Glavnog grada biti dr Jelena Borovinić Bojović. Dva mjesta zamjenika gradonačelnika pripašće kako je najavljeno Demokratama i URI.
Rasplet krize može se očekivati krajem mjeseca, kada je na dnevnom redu Skupštine Crne Gore izbor sudija Ustavnog suda. “Bojkot izbora sudija Ustavnog suda direktna je izdaja nacionalnih interesa Crne Gore, i udar na evropske integracije države”, poručila je nositeljka liste „Za budućnost Podgorice“ Jelena Borovinić Bojović, komentarišući institucionalni zastoj u režiji DPS-a. “Niko nije poblematizovao ni jednu, niti profesionalnu, niti etičku referencu predloženih kandidata. Niti može da problematizuje. Opozicija nema ni jedan valjan razlog zbog kojeg ne bi glasala za predložene kandidate na sjednici Skupštine, zakazanoj za 28. novembar, osim ako ne žele da nastave sa pokušajima destabilizacije i destrukcije institucija i države u cjelini”, naglasila je ona.
Podsjetimo, poslanici 28. novembra raspravljaju o sudijama Ustavnog suda, a iz DPS-a je već najavljeno da će bojkotovati tu sjednicu. Da li pri takvom stavu ostati i pored poziva parlamentarne većine, ali i ambasadora USA i VB.
Takođe, predsjednica Venecijanske komisije Kler Bazi Malori pozvala je sve partije u Skupštini Crne Gore da bez odlaganja izaberu četvoricu nedostajućih sudija Ustavnog suda kvalifikovanom većinom. „Ustavni sudovi su čuvari Ustava. Neophodno je i hitno da se Ustavnom sudu Crne Gore omogući da obavlja svoju ulogu u ovom trenutku duboke institucionalne krize u zemlji. „Stoga pozivam sve političke snage u Skupštini Crne Gore da pokažu opredijeljenost za demokratsko funkcionisanje institucija države i da bez odlaganja izaberu četvoricu nedostajućih sudija Ustavnog suda kvalifikovanom većinom, kako je to predviđeno Ustavom kako bi se osigurao pluralistički sastav suda. Sprovođenje Ustava zahtijeva lojalnu saradnju svih državnih institucija“, navela je Malori u saopštenju.
Redakcija