Биља Крстић: Етно сцена реално не постоји
12. августа, 2023.
Ново хидроархеолошко откриће на Црногорском приморју: Кровни покривач са морског дна
12. августа, 2023.
Прикажи све

„Ауто(р) на корзоу“: Представљена књига „Војвода“, (ВИДЕО)

Гост манифестације „Ауто(р) на корзоу“, коју, на Тргу слободе, и ове године, у оквиру Никшићке културне сцене, организује Удружење издавача и књижара Црне Горе, био је аутор монодраме „Војвода“ – писац Милун Симуновић

Књига „Војвода“ је свједочанство о догађајима и људима који су обиљежили јавни, друштвени и политички живот Црне Горе на прелазу из 19. у 20. вијек, а централна фигура, односно наратор дјела је војвода Лазар Сочица, којег читаоци упознају у његовим позним годинама, када је војевање, учествовање у ослободилачким ратовима и политичко ђеловање замјенио реминисценцијом и интроспекцијом доживљеног и проживљеног, казао је рецензент књиге, Ђорђије Бојанић.

„У трци са временом која је увијек и на одређен начин и изазов и уски усуд, војвода жури да исприча сцоју причу плашећи се да нешто од онога силног што се наталожило у животу не буде заборављено.“

У сагледавању неке историјске личности или епохе књижевни записи не вриједе мање од историјских. Наиме, док историјски документ тежи уопштавану и нуди једну формализовану истину, умјетничка дјела, попут Симуновићевог „Војводе“, дају ону личну, интимну истину са којом се можемо повезати на индивидуалној равни, истиче Бојанић:

„Милун Симуновић је доказ да народно врело језика и мудрости и наша колективна историја са свим својим успонима и падовима, сво то насљеђе и даље живо, само треба умјети захватити са тог извора и то живо насљеђе изнијети пред савременике и учинити га поново актуелним и судбинским.“

Радња Симуновићевог романа смјештена је војводином завичају, у старој Херцеговини, гдје је и животни вијек провео у непрестаној борби, бранећи своје и племенска огњишта од туђег зулума, казала је медијаторка књижевне вечери, пјесникиња Милица Бакрач.

„Ова прича је психолошки портрет човјека и истина о његовом емотивном стању – „Шта бива када истекне вријеме титуле, када више не будем војвода?“Писац ово стање или путању силаска од моћног и значајног војводе до обичног човјека описује искреним ријечима – „А шта друго бива но што земља на крају све живо прождире, та зла и проклета аждаја!“

Симуновић је рођен у селу Стубица. Школовао се на Горанску, у Никшићу и Билећи. Диплому наставника српскохрватског језика и књижевности стекао је на Вишој педагошкој школи на Цетињу. Службовао је у Херцег Новом, Фочи, Тутину и Никшићу. Аутор је књиге прича „Вир“ са тематиком из живота Пиве и Пивљана, објављене 1993. године, у издању КЗ „Владимир Мијушковић“.

Одломке из књиге „Војвода“ казивао је професор Јован Крушић.

Мина Гезовић
Извор: РТНК

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *