
Knjiga „Prezime života. Nevezani razgovori“ donosi intervjue koje je novinarski vodio pesnik Ljubivoje Ršumović sa nizom javnih ličnosti, koji su iskreni i imaju književno-istorijske kvalitet, izjavio je danas urednik Petar V. Arbutina. Govoreći na promociji, izvršni direktor Sektora za izdavanje knjiga Službenog glasnika Arbutina je istakao da Ršumović knjigom zaokružuje sliku doba i u kontekst šireg razumevanja stavlja ljude poput bivšeg gradonačelnika Beograda Branka Pešića ili pisca Meše Selimovića. Među intervjuima koje je Ršumović vodio krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina, za časopis Duga ili televiziju, nalaze se pesnici Desanka Maksimović, Jevgenij Jevtušenko iz Sovjetskog Saveza, Euđenio Montale iz Italije , Oskar Davičo i Duško Radović.
„Ršumović iz svoje poezije i razumevanja pesništva se suprostavio drugim pesnicima. Kako je jedan književni kritičar rekao: on nastavlja toga pisca čak i kada mu se direktno opire“; naveo je Arbutina. Ršumović je rekao da je naslov pozajmio od Maksimović, koja je u jednom trenutku bila rekla: „Poezija je moje prezmime života“, a on joj se za tu sintagmu zahvalio se u predgovoru.
U knjizi su i intervjui sa komunističkim funkcionerima Francom Šetincom i Đankarlom Pajetom iz Italije, direktorom Televizije Beograd Milanom Vukosom, direktorom Opere Narodnog pozorišta u Beogradu Đurom Jakšićem i predsednikom Srpske akademije nauka i umetnosti Pavlom Savićem.
„Trudio sam se da razgovarajući sebe ne eksponiram i da pustim sagovornike da oni pričaju ono što imaju, a ja samo da ih navodim da oni definišu odgovore kao da ja nemam pojma o tome o čemu pitam“, priznao je pjesnik.
Ršumović je dodao da nije uspeo da skine sve snimljene intervjue koje ima, i da će „Prezime života. Nevezani razgovori“ možda imati nastavak, pošto je razgovarao i sa ličnostima kakav je bio norveški komandos iz Drugog svjetskog rata Knut Haugland.
Izvor: Glas Srpske