Недеља, 28 јун 2026
Журнал
  • Насловна
  • Гледишта
  • Други пишу
  • Слика и тон
  • Препорука уредника
  • Десетерац
  • Жива ријеч
  • Контакт
  • Одабир писма
    • Latinica
    • Ћирилица
Више
  • ЖУРНАЛИЗАМ
  • СТАВ

  • 📰
  • Архива претходних објава
Font ResizerAa
ЖурналЖурнал
  • Насловна
  • Гледишта
  • Други пишу
  • Слика и тон
  • Десетерац
  • Жива ријеч
  • Препорука уредника
  • Контакт
Претрага
  • Насловна
  • Гледишта
  • Други пишу
  • Слика и тон
  • Препорука уредника
  • Изаберите писмо
  • Десетерац
  • Жива ријеч
  • Контакт
  • Одабир писма
    • Latinica
    • Ћирилица
Follow US
© Журнал. Сва права задржана. 2024.
Други пишу

Александар Стојановић: Други угао, Амерички интерес и геополитичке посљедице резолуције о Сребреници

Журнал
Published: 8. мај, 2024.
Share
Александар Стојановић, (Фото: Српскаинфо)
SHARE

Пише: Александар Стојановић

Резолуција о Сребреници која ће се наћи пред Генералном скупштином Уједињених нација спонзорисана је од стране више земаља, али свакако да су најважније Њемачка и САД.

О лицемјерству ове двије земље, са још неколико њих (Конго прије свега), речено је довољно. И свако понављање је вјероватно сувишно јер ова резолуција од почетка није ни правне ни моралне природе, већ искључиво политичке.

Свако озбиљан свјестан је колико ће један овакав политички акт оставити посљедице на Балкан, прије свега на помирење народа, али ће и обесмислити правно поимање геноцида. У прилог томе говори и чињеница да су најозбиљнији јеврејски стручњаци дигли глас против ове резолуције.

Међутим, поставља се питање због чега сада и оволико агресивно велике силе желе да се усвоји резолуција о Сребреници. Не, одговор није мржња према Србима или љубав према Бошњацима. Ова резолуција има велику геополитичку тежину за те силе.

Геополитички интерес

Наиме, јасно је да се у свијету одвија већи и много озбиљнији сукоб који ће имати посљедице по питању нових преслагивања свијета. Мали су ту, по обичају, само средство за поткусуривање.

Једна од основних теза које Русија понавља, када говори о интервенцији у Украјини, јесте чињеница да је међународно право први пут прекршено нелегалним бомбардовањем СР Југославије и уласком НАТО трупа на Косово и Метохију. И то је потпуно тачно.

Са друге стране, САД и њихови савезници (Запад) тврде да је до интервенције дошло како би се спријечио “нови геноцид” и “зауставио Милошевић”, иако та прича пада у воду пред оним што је реалност.

Вук Бачановић: Урсула фон дер Геноцид

У том тренутку не постоји ниједна пресуда којом би се Сребреница окарактерисала као геноцид, а све и да постоји, то није довољно да се крене у интервенцију на суверену земљу. Не без сагласности Уједињених нација, које су грубо заобиђене.

Овом резолуцијом Запад себи даје алиби. Добија накнадну сагласност за интервенцију, оправдање за бомбардовање.

Како? У случају преговора, када би Русија потегла горепоменути аргумент у вези с интервенцијом у Украјини, САД би могле рећи да је “УН утврдио да се у Сребреници десио геноцид и да су имали морално право да спријече нови геноцид на Косову, док Русија нема потврду УН по питању Доњецка”.

Сва суштина лежи у томе да се оваквом резолуцијом оперу империјалистичке и једностране акције САД и партнера под изговором бриге за мале. А Бошњаци су идеална монета за поткусуривање јер другог до приче о геноциду и немају.

Деградирање геноцида

Резолуција је необавезујућа и политичких посљедица по Републику Српску и Србију неће бити. Уосталом, Срби су дужни поштовати ту резолуцију онолико колико други поштују Резолуцију 1244 Савјета безбједности (која је обавезујућа!).

Али, нажалост, посљедице тих геополитичких игара могле би бити катастрофалне јер се на овај начин деградира појам геноцида и долазимо у опасност да се сваки злочин назове геноцидом.

Звучи гротескно када Мунира Субашић или Емир Суљагић стављају у исту раван оно што се десило у Сребреници и Холокауст. То изједначавање, праћено срамотним увећавањем бројева жртава (Мунира Субашић је рекла у УН да је страдало 10.500 људи), гурање је прста у око Јеврејима, али и Србима и Ромима. И управо зато најистакнутији стручњаци за питање геноцида из Израела су реаговали. Исто је учинио и амбасадор Израела у Србији.

И када питате било кога од Бошњака шта кажу на то, кажу “да их не занимају политички ставови”. Зашто се онда залажу за политичку резолуцију? Ако им је циљ да се ода почаст жртвама и утврди истина, онда би Мунири Субашић бар скренули пажњу да не увећава број жртава, а Емиру Суљагићу да не представља оца као жртву Сребренице.

Било како било, након резолуције неће се ништа десити. Само ће се додатно отежати могућност помирења народа, а Запад ће добити изговор за своје обрачуне с Русијом.

Извор: Бањалука.нет

TAGGED:Александар СтојановићБања ЛукаРезолуцијаСребреница
Share This Article
Facebook Telegram Copy Link
Previous Article Вук Бачановић: Спајић међу уиграним штеточинама
Next Article Милисав Савић: За Италијане Црна Гора је била мафијашка држава

Избор писма

ћирилица | latinica

Ваш поуздан извор за тачне и благовремене информације!

На овој страници уточиште налазе сви који разум претпостављају сљепилу оданости, они који нису сврстани у разне системе политичке корупције. Не тражимо средњи, већ истинит и исправан пут у схватању стварности.
FacebookLike
XFollow
YoutubeSubscribe
- Донације -
Ad image

Популарни чланци

Свечано отворен Студентски парк у Подгорици

Студентски парк, који се налази на простору око техничких факултета и студентских домова у Подгорици,…

By Журнал

Будимпешта се нада помирењу с Бриселом

Најкрупнија замерка ЕУ односи се на нетранспарентност коришћења европских средстава од стране мађарске владе, због…

By Журнал

Меч Бразила и Србије други најтраженији на Мондијалу у Катару

Утакмица првог кола групе Г Светског првенства у Катару између Бразила и Србије, која ће…

By Журнал

Све је лакше кад имаш тачну информацију.
Ви то већ знате. Хвала на повјерењу.

Можда Вам се свиди

Други пишу

Туфик Софтић: Ни абера за екоцид, ‘ајде бре

By Журнал
Други пишу

Успон Николе Џуфке између олтара са албанском заставом и градоначелника

By Журнал
Други пишу

Гидеон Леви: Једном и заувек

By Журнал
Други пишу

Нова књига у издању „Светигоре”: „Морнару има ко да пише”

By Журнал
Журнал
Facebook Twitter Youtube Rss Medium

О нама


На овој страници уточиште налазе сви који разум претпостављају сљепилу оданости, они који нису сврстани у разне системе политичке корупције. Не тражимо средњи, већ истинит и исправан пут у схватању стварности.

Категорије
  • Гледишта
  • Други пишу
  • Слика и тон
  • Препорука уредника
  • Десетерац
  • Жива ријеч
Корисни линкови
  • Контакт
  • Импресум

© Журнал. Сва права задржана. 2024.

© Журнал. Сва права задржана. 2024.
Добродошли назад!

Пријавите се на свој налог

Username or Email Address
Password

Lost your password?