Чак 44 водећа свјетска климатолога позвала су челнике нордијских земаља да се хитно позабаве, како се сада чини, неизбјежним колапсом Атлантских струја што ће имати разоран учинак на климу.
У отвореном писму објављеном у понедјељак, 21. листопада, климатолог са Свеучилишта Пенсилванија Мајкл Ман и други еминентни знанственици рекли су да су ризици од слабљења циркулације морских струја у Атлантику увелике подцијењени и захтијевају хитну акцију, пише Live Science.
Струје о којима је ријеч, заједно творе Атлантску меридионалну преокретну циркулацију (Atlantic Meridional Turning Circulation – AMOC), која укључује и Голфску струју те загријава сјеверну хемисферу.
Истраживања показују да AMOC успорава и да би се због глобалног загријавања ускоро могао зауставити, што би изазвало климатски каос на Земљи.
‘Таква промјена циркулације океана имала би разорне и неповратне посљедице посебно за нордијске земље, али и за друге дијелове свијета‘, написали су знанственици у писму.
У Нордијске земље спадају Данска, Исланд, Норвешка, Финска и Шведска.
Колапс AMOC-а довео би до великог захлађења и екстремних временских прилика у нордијским земљама. То би повећало и продубило необичну ‘хладну мрљу‘ која се већ развила на источном дијелу сјеверног Атлантика кад су струјања која преносе топлину успорила. Колапс океанских струја по свој би прилици могао убрзати и погоршати климатске проблеме диљем сјеверне хемисфере, што ће изазвати велике проблеме у пољопривреди у сјеверозападној Европи, упозоравају знанственици.
Но посљедице би осјетиле и друге регије. Кад би се AMOC посве зауставио, тропски монсунски сустави би се помакнули према југу, што би имало катастрофалне посљедице за пољопривреду и екосуставе.
Заустављене океанске струје такођер би могле додатно повисити разину мора дуж америчке атлантске обале што би имало несагледиве посљедице на тамошње морске суставе и рибарство.
44 experts from 15 countries issued a stark warning about the dangers of crossing an ocean circulation tipping point, in an open letter to the Nordic Council of Ministers. I had the honor to present it to the Icelandic 🇮🇸 climate minister Guðlaugur Þór Þórðarson yesterday. #AMOC… pic.twitter.com/W3fKc2e5Zr
— Prof. Stefan Rahmstorf 🌏 🦣 (@rahmstorf) October 20, 2024
Уколико се хитно нешто не подузме, AMOC би се могао урушити у сљедећих неколико десетљећа, иако је врло тешко точно предвидјети временске оквире таквог догађаја.
Најновије извјешће Међувладиног панела о климатским промјенама (IPCC) наводи да се чини како се Атлантска меридионална преокретна циркулација ‘неће нагло урушити прије 2100. године‘, али знанственици упозоравају да би се то ипак могло догодити пуно раније.
Процјена IPCC-а, кажу климатолози, није само непрецизна, него је и забрињавајућа.
‘Сврха овог писма је скренути позорност на чињеницу да то ‘средње увјерење‘ да се AMOC неће урушити, нипошто не умирује него оставља отвореном могућност колапса AMOC-а тијеком овог стољећа‘, написали су знанственици.
‘С обзиром на то да би исход таквог догађаја био катастрофалан и утјецао на цијели свијет у надолазећим стољећима, вјерујемо да је потребно учинити више како би се овај ризик свео на минимум.‘
Знанственици су отворено писмо упутили Нордијском вијећу министара, међувладином форуму задуженом за промицање сурадње међу нордијским земљама. Позвали су политичаре да озбиљно размотре ризике које представља колапс AMOC-а и да појачају притисак на међународне партнере да остану близу циљева Паришког споразума из 2015., који има за циљ задржати пораст просјечне глобалне температуре на 1,5 ступњева Целзија изнад прединдустријске разине.
Извор: Н1