Пише: Војин Грубач
Влада премијера Милојка Спајића је на сједници која је била у прошлу сриједу, донијела одлуку да у трговинама на велико и мало ограничи марже за 66 прехрамбених и хигијенских производа, али и најавила да ће се овом мјером на акцији наћи више од 1.000 артикала.
Подгоричке Вијести су ову одлуку пропратиле текстом с насловом: „Трговци љути, али ће поштовати одлуку о ограничењу маржи“, истичући сљедеће: „Из трговачких ланаца “Вијестима” казали да их Влада није консултовала о ограничењу маржи и тврде да нису криви за раст цијена“?! Нису криви, веле?Затим су „Вијести“ навеле да: „Влада није разговарала са привредним партнерима при доношењу нове одлуке о ограничењу маржи, изостале су економске анализе, социјални дијалог, нарушиће се пословни и конкурентски амбијент, створити негативне посљедице за компаније, мјере имају примјесе популизма, трговци нису одговорни за високе нивое цијена…“.
Кажу, изостале су економске анализе!? Није ваљда!? Уопште нису!
Према подацима портала „Банкар.ме“ из априла ове године, трговачки картел у Црној Гори је 2023. године имао профит од невјероватних 997 милиона евра.
Са оваквим профитом, слободно се може рећи да су они господари Црне Горе.
Тај картел чини 6 компанија: ВОЛИ ТРАДЕ, ХД ЛАКОВИЋ, ФРАНЦА МАРКЕТИ, ДОМАЋА ТРГОВИНА, ИДЕА ЦГ (до скора МЕРКАТОР ЦГ) и будвански МЕГАПРОМЕТ.
Профит од 997 милиона евра ових компанија у 2023. години је био већи 15 одсто него у 2022. години, а у 2022. години за 25 одсто већи него у 2021. години.
Ово се не би могли десити да међу њима не постоји договор о истовременом дизању цијена производа, односно: заједничком „дерању“ грађана Црне Горе.
Портал „Банкар. ме“ наводи и сљедеће: „Воли“, као дугогодишњи лидер на тржишту, показује импресиван континуитет раста, са приходима који су порасли са 251 милиона у 2021. на чак 348 милиона еура у 2023 години. Овај раст одражава Воли-јеву способност да одржи своју доминантну позицију и стабилно учешће на тржишту продаје са константних 35 одсто прихода од продаје у анализираном периоду.“
Ако знамо да су трговачки ланци и систем њиховог монопола створени у временима владавине Мила Ђукановића, са нејасном структуром власништва над њима, то остаје да закључимо како се власт у Црној Гори може мијењати али је судбина Црне Горе трајно остала у власништву тих картела.
Не ради се само о трговачком, већ и банкарском и фармацеутском картелу, чији је мото: мијењајте ви власт како желите, ми ћемо при било којој власти зарађивати све више и више.
Са таквим екстрапрофитима, који на годишњем нивоу достижу скоро милијарду евра, могућности њиховог коруптивног утицаја према било којој власти су неограничене.
И ту настаје проблем тзв. „врзиног кола“ који означава: збрку, метеж и зачаран круг
На Влади је да послије ограничавања маржи, кроз други и трећи корак покуша ријешити огромни проблем трговачког картела којег је добила у наслијеђе а који се мора ставити под контролу, иначе…