Ријад и његови савезници из Залива одлучили су да смање производњу ОПЕК-а + , упркос свим напорима Вашингтона да их од тога одврати. Понижавајући ударац за председника Џоа Бајдена, чија посета Мохамеду бин Салману (МБС), принцу престолонаследнику Саудијске Арабије није донела велику корист – преноси француски Курие Ентернасионал у свом прегледу медија:
Дипломатско понижење и „непријатељски чин“
„Тешко да је могуће веће дипломатско понижење (за Бајдена) од одлуке Саудијске Арабије и њених савезника у ОПЕК-у + да смање производњу нафте за 2 милиона барела годишње, упркос молбама САД и претњи глобалне рецесије“, руга се конзервативни Вол стрит џорнал
„Неколико дана, највиши званичници енергетике, економије и спољних послова Џоа Бајдена заиста су радили на томе да убеде […] Кувајт, Саудијску Арабију и Уједињене Арапске Емирате да гласају против смањења производње нафте. Вашингтон је, како се извештава, упозорио да ц́е се пад производње сматрати ´непријатељским чином´“, преноси америчка телевизија СиЕнЕн садржај интерног документа у који је имао увид. Ово је било од веома важно из унутрашње-политичких разлога, подсећа Лос Анђелес тајмс
Месец дана пре кључних избора на средини мандата, председник Бајден и демократе надали су се да ће их за неколико месеци нижа цена бензина помирити са бирачким телом љутим због галопирајуће инфлације“. „Саудијци су све ово чули и – одлучили су да смање производњу за још милион барела“, оштро закључује Вол стрит џорнал. „Очигледно је да они не мисле да је велика ствар угрозити њихов однос са Сједињеним Државама. Бајден је рехабилитовао Мохамеда бин Салмана, а да није добио много заузврат.“
„Ако је пад производње нафте једнак само 2% светске производње, то би могло знатно да утиче на цену сирове нафте“, прецизира Њујорк тајмс Тако одлука ОПЕК+ „подрива напоре председника Бајдена да избегне раст цена бензина, […] истовремено осујец́ујуц́и његову жељу да ограничи приходе Русије од нафте, којима Москва финансира свој рат у Украјини“.
Односи Ријада и Москве „тешњи него икада“
„Одлука Опек-а даље открива неуспех америчке дипломатије овог лета у вези са принцом – престолонаследником Саудијске Арабије. Председник Сједињених Држава, који је пре доласка у Белу кућу назвао Мохамеда бин Салмана (МБС) „паријом“, заиста је преузео ризик и посетио га је у јулу у Ријаду, „упркос приговорима одбрамбених организација, људских права и неких од његових саветника”, прецизира лист левог центра Њујорк тајмс.
„Прец́утни договор који је произашао из овог путовања био је да ће Саудијска Арабија повећати своју производњу за 750.000 барела дневно и да ће је Уједињени Арапски Емирати следити“, додаје лист. Ипак, „повец́ања су била променљива. Иако је Саудијска Арабија значајно повец́ала производњу у јулу и августу, она није није задржала тај ниво касније. Земље произвођачи су страховале да ће „авет глобалне рецесије оборити цене“, угрожавајући њихове пореске изворе прихода и њихову стабилност.
„Саудијска Арабија је такође закључила да се Сједињене Државе прилично млако заузимају по питању безбедности […], додаје Фајненшел тајмс Саудијска краљевина стога настоји да њени савези буду разноврсни, од Русије до Кине, која је сада много вец́и купац њене сирове нафте него што су то Сједињене Државе. Како пише британски Гардиан односи између Ријада и Москве – два лидера картела ОПЕК + „тешњи су него икад“. Лидери две земље „изгледа да немају несугласица”. Бела кућа, није крила бес и изненађење после одлуке ОПЕК +, подвлачи Њујорк тајмс. Портпарол Беле куће Карин Жан Пјер, изјавила је „Са данашњом објавом јасно је да се ОПЕК + придружује Русији“.
Извор: Балкан Магазин