субота, 14 јун 2025
Журнал
  • Насловна
  • Гледишта
  • Други пишу
  • Слика и тон
  • Препорука уредника
  • Десетерац
  • Жива ријеч
  • Контакт
  • Одабир писма
    • Latinica
    • Ћирилица
Више
  • ЖУРНАЛИЗАМ
  • СТАВ

  • 📰
  • Архива претходних објава
Font ResizerAa
ЖурналЖурнал
  • Насловна
  • Гледишта
  • Други пишу
  • Слика и тон
  • Десетерац
  • Жива ријеч
  • Препорука уредника
  • Контакт
Претрага
  • Насловна
  • Гледишта
  • Други пишу
  • Слика и тон
  • Препорука уредника
  • Изаберите писмо
  • Десетерац
  • Жива ријеч
  • Контакт
  • Одабир писма
    • Latinica
    • Ћирилица
Follow US
© Журнал. Сва права задржана. 2024.
ЖУРНАЛИЗАМ

Став Грчке у погледу статуса Косова остаје непромијењен

Журнал
Published: 8. септембар, 2021.
Share
SHARE

Заменик грчког министра спољних послова Милитијадис Варвициотис изјавио је да став Грчке у погледу статуса Косова остаје непромењен, нагласивши да Атина снажно подржава наставак дијалога Београда и Приштине ради постизања свеобухватног, правно обавезујућег споразума, у складу с међународним правом и правном тековином ЕУ.

У интервјуу за Бету и Еурактив, Варвициотис је рекао да је чврста и на заслугама заснована перспектива чланства земаља Западног Балкана у ЕУ у интересу саме Уније, али у исто време и кључни подстицај трансформација у региону.

Он је нагласио да Грчка у потпуности подржава сваку појединачну иницијативу која би могла да подстакне даљи напредак региона и да послужи као припремни корак на путу ка ЕУ и најавио да се у 15. септембра у Солуну одржава регионални балкански форум.

 

На питање да ли недавно подизање Канацеларије Косова у Атини на виши ниво води ка признању независности Косова, Варвициотис је рекао да „као што је добро познато, став Грчке у погледу статуса Косова остаје непромењен“.

„Истовремено, добро је познато да је Грчка следила конструктиван приступ према Приштини, у складу с нашим стратешким циљем јачања стабилности и безбедности на Западном Балкану. С тим у вези, Грчка је од 2019. године домаћин Канцеларије за трговину и економска питања Косова у Атини, с циљем олакшавања наше билатералне сарадње. Без имплицирања статусних питања, недавно смо одлучили да је преименујемо у Канцеларију за интересе Косова у Атини“, рекао је.

Такође је нагласио да Атина „снажно подржава наставак дијалога Београда и Приштине и чврсто верује да спровођење онога што је већ договорено остаје кључно“.

„Након два недавна састанка председника Србије Александра Вучића и премијера Косова Аљбина Куртија… кључно је да обе стране интензивирају свој рад на постизању свеобухватног, правно обвезујућег споразума, у складу с међународним правом и правном тековином ЕУ“, додао је.

Варвициотис је рекао да је за Грчку веома важно да „Србија убрза свој напредак и што пре постане члан европске породице“.

„То је природно место Србије. Србија је кључни партнер ЕУ. Приоритет српске владе за убрзање реформи на европском путу с посебним нагласком на подручје владавине права, борбу против организованог криминала и корупције важан је корак у правом смеру. У том контексту, поздрављамо мудру одлуку земље да се придржава нове методологије проширења, која чини процес проширења веродостојнијим, предвидљивијим, динамичнијим и под утицајем снажнијег политичког управљања“, рекао је.

Он је подвукао да „временски оквир“ за приступање Србије ЕУ зависи од „брзине и квалитета реформи“ и да је „кључно да се настави испуњавање реформских обавеза и да се постигну опипљиви резултати у њиховом спровођењу“.

„Целокупни темпо преговора ЕУ и Србије и даље ће зависити од напретка реформи, с посебним нагласком на поглавља о владавини права. Свеобухватна нормализација односа с Приштином и даље је кључни елемент у погледу Преговарачког оквира Србије“, додао је.

Варвициотис је указао да „Грчка верује да је у време све вец́их глобалних изазова и подела, чврста и на заслугама заснована перспектива пуноправног чланства земаља Западног Балкана у ЕУ у политичком, безбедносном и економском интересу саме Уније, као и кључни подстицај и покретач трансформација у региону“.

„Надамо се што скоријем одржавању прве међувладине конференције са Северном Македонијом и Албанијом, у складу са постављеним условима. Такође, топло поздрављамо изричито изражену намеру словеначког председавања ЕУ да питање проширења остане високо на дневном реду, чиме се повец́ава кредибилитет ЕУ, и спремни смо да заједно радимо током председавања у том смеру“, додао је.

Он је изразио наду да ће самит ЕУ-Западни Балкан 6. октобра, који организује словеначко председавање, бити корак даље ка економској конвергенцији Западног Балкана са ЕУ и да ц́е дати опипљиве резултате.

На питање да ли у ЕУ постоји стварна политичка воља да се оживи процес проширења, Варвициотис је казао да је „Западни Балкан регион од стратешког интереса за ЕУ као интегрални део Европе“ и да је „заједничко уверење да тај регион нема другог пута осим европске интеграције“.

Заменик шефа грчке дипломатије указао је да је ситуација настала због пандемије ковида-19 одложила процес проширења, као и да има „питања која деле европску заједницу“ и тренутака који „захтевају компромисно решење како би се очувало јединсто Уније“.

„Али, ми смо сви и даље снажно привржени визији ЕУ да је уједињена Европа географски јединствена Европа под условом да се правила ЕУ у потпуности поштују“, нагласио је.

Варвициотис је изразио уверење да би „нова методологија проширења ЕУ и најновији Економски и инвестициони план за Западни Балкан, с мобилизацијом око 20 милијарди евра у инвестицијама уз додатних девет милијарди евра ИПА помоћи, могли да обезбеде дугорочан и одржив развој региона потребан за даљи напредак у евроинтреграцији“.

Он је нагласио да је Грчка „доследно подржавала европску перспективу земаља Западног Балкана и да непрекидно ради на томе да обезбеди да питање Западног Балкана остане при врху агенде ЕУ“.

„У потпуности подржавано сваку појединачну иницијативу која би могла да подстакне даљи развој и напредак региона и да послужи као значајан припремни корак на европском путу земаља“, рекао је и најавио да се 15. септембра у Солуну одржава специјални Балкански форум „који ће за наше западнобалканске партнере бити прилика да поделе своју визију ЕУ и да се чује њихов глас“.

Варвициотис је рекао и да је погрешно правити разлику између економске и политичке интеграције Западног Балкана.

„Према Уговору о ЕУ, испуњење и политичких и економских критеријума предуслов је за чланство. Не треба заборавити да се одлуке о реформама прво доносе на политичком нивоу, након чега следи директан или индиректан економски и друштвени утицај“, додао је.

Он је указао да сходно томе, „како би се изградио одговарајући институционални оквир за европску интеграцију, Западни Балкан мора да настави с реформским напорима“.

„Све друге активности или иницијативе, попут мини Шенгена или Заједничког регионалног тржишта, потпуно су добродошле и могле би послужити као додата вредност даљој модернизацији и регионалној интеграцији на путу земаља региона према ЕУ“, додао је.

Говорећи о Конференцији о будућности Европе, Варвициотис је изразио очекивање да ће пружити прилику да се чује глас њених грађана.

„Реч је о процесу одоздо према горе, директном демократском процесу који се одвија први пут у историји европских интеграција…Сигуран сам да ће се у оквиру ове отворене расправе поставити питање проширења, не само као европска политика, већ као део општије потраге за одговорима на питања ко смо, које су наше вредности и приоритети унутар ЕУ…. и сигуран сам да када је Западни Балкан у питању, нико не може довести у питање идеју да је будућност овог региона у ЕУ“, рекао је.

Говорећи о ситуацији у Авганистану и могућем новом таласу избеглица, заменик шефа грчке дипломатије оценио је да ЕУ „нема јасан став о својој миграционој политици и Новом пакту о миграцијама и азилу о којем се преговара“ и да „није спремна да се суочи с новом мигрантском кризом због Авганистана“.

„Наш став и наша порука остају чврсти и јасни. Грчка се неће претворити у ‘транзитну земљу’ за Авганистанце који желе да уђу у друге земље ЕУ. Чврсто верујемо да би требало да постоји подела финансијског терета између држава чланица ЕУ за прихват избеглица, као и ефикасни споразуми о пресељењу и репатријацији који се тичу ​​илегалних и ирегуларних миграната. Више не говоримо о новом избегличком таласу, већ о људима који ће одлучити да ризикују за улазак у ЕУ“, рекао је заменик министра спољних послова Грчке Милтијадис Варвициотис у интервјуу за Бету и Еурактив Србија

Share This Article
Facebook Twitter Telegram Copy Link
Previous Article Хеликоптер као судбина!
Next Article Кратак лет ”Соколова” и ”Орлова”

Избор писма

ћирилица | latinica

Ваш поуздан извор за тачне и благовремене информације!

На овој страници уточиште налазе сви који разум претпостављају сљепилу оданости, они који нису сврстани у разне системе политичке корупције. Не тражимо средњи, већ истинит и исправан пут у схватању стварности.
FacebookLike
TwitterFollow
YoutubeSubscribe
- Донације -
Ad image

Популарни чланци

Јосиф Бродски: Поезија као антрополошки циљ

Разговарао: Свен Биркертс Јосифа Бродског сам интервјуисао у његовом стану у Гринич Вилиџу децембра 1979.…

By Журнал

Штета што не идемо заједно

Јесте лопта округла и јесте у фудбалу „све могуће“, али изгледа да није испало могуће…

By Журнал

Бојић: Таман посла, госпођо Јекнић

Пре више од годину, адвокат Зоран Пиперовић је помпезно најавио да ће судским путем „истерати…

By Журнал

Све је лакше кад имаш тачну информацију.
Ви то већ знате. Хвала на повјерењу.

Можда Вам се свиди

Насловна 5Спорт

Ђоковић ни по новим мерама не може у САД

By Журнал
КултураНасловна 5СТАВ

Ђорђе Кадијевић- пионир српскога хорора

By Журнал
Друштво

Најновији демографски подаци за ЦГ: очекивана дужина живота 76,2 године

By Журнал
МозаикНасловна 5Политика

Пољски премијер: Европа само као заједница нација

By Журнал
Журнал
Facebook Twitter Youtube Rss Medium

О нама


На овој страници уточиште налазе сви који разум претпостављају сљепилу оданости, они који нису сврстани у разне системе политичке корупције. Не тражимо средњи, већ истинит и исправан пут у схватању стварности.

Категорије
  • Гледишта
  • Други пишу
  • Слика и тон
  • Препорука уредника
  • Десетерац
  • Жива ријеч
Корисни линкови
  • Контакт
  • Импресум

© Журнал. Сва права задржана. 2024.

© Журнал. Сва права задржана. 2024.
Добродошли назад!

Пријавите се на свој налог

Username or Email Address
Password

Lost your password?