Привредници су у 2023. години више морали да се баве праћењем прописа и додатним трошковима него развијањем својих послова, оцењују у Удружењу Заштитник предузетника и привредника Србије годину на измаку. У 2024. години очекују да државне институције „почну савесно да раде свој посао“, како би привредници имали ефикасну услугу и нормалне услове пословања.
„У 2023. години домаћи привредници су били административно и финансијски преоптерећени и настављена је дискриминација у односу на стране инвестиције. Kонстантне измене и допуне по питању СЕФ-а и е-фискализације допринеле су томе да су привредници више морали да се баве праћењем прописа и додатним трошковима него развијањем својих послова“, оцењују у Удружењу.
Милена Амон, заступник у Удружењу Заштитник предузетника и привредника Србије (ЗППС) каже да су разочарани померањем датума за ПДВ пријаве на 10-ти датум у месецу уместо 15-ти јер то значи непотребан додатни притисак на рачуновође који ће у јануару бити прморани да раде и за божићне празнике док ће они који такве прописе доносе уредно празновати.
Изостала пореска реформа, позитивно уважавање примедби за е-архиву
„Нисмо видели помаке по питању реформе пореског система на праведнији и свеобухватнији начин нити усклађивање модела пословања. Није било значајних активности надлежних служби на сузбијању нерегистрованог тржишта које представља нелојалну конкуренцију легално регистрованим привредницима који пуне буџет. Позитиван је помак по питању примене закона о архивирању где је уважена примедба да нема потребе архивирати документе који се већ достављају електронски АПР-у, Пореској управи и цросо систему“, каже она.
У претходној години удружење ЗППС је доставило битне иницијативе и захтеве надлежнима за које очекујемо да се без одлагања примене у следећој години јер је то у интересу развоја домаћег предузетништва, стварања радних места, креирања додатне вредности и државног буџета.
- Иницијатива „Не затварај“ којом се тражи професионално поступање Пореске управе у контролама легално регистрованих фирми, укидање члана закона којим се предвиђа затварање живих бизниса на 15/90 дана, сузбијање нерегистрованог црног тржишта, професионализација Пореске управе и обрачун са корупцијом у тој Управи.
- захтев за изменом закона о Привредној комори по моделу који је припремљен од стране „Форума привредника Чачак“ и који је предат Министарству привреде. Сматрамо да је неприхватљива ситуација у којој ПKС потражује чланарине кад јој треба новац док истовремено крши Закон о удружењима и онемогућава чланове ПKС да учествују у обавезним годишњим скупштинама и бирају руководство. Подсећамо да сматрамо реизбор Марка Чадежа незаконитим.
- Иницијатива за измену процедуре наплате накнаде за токове отпада приликом увоза због које буџет губи много новца, а многи привредници су се неосновано нашли у прекршајним поступцима и правној несигурности и захтев да се измени Уредба о наплати накнаде за заштиту животне средине јер су критеријуми недефинисани
- Захтев да се шифра делатности 85.5 изузме уредбом из даље фискализације јер је тренутно исплативије радити у тој делатности потпуно нерегистрован или као фриленсер него као уредно регистровано предузеће чиме и даље држава шаље поруку „радите на црно, исплативије је“
- Захтев да се због инфлаторних кретања повећа лимит за паушал на осам милиона, а за ПДВ на 10 милиона динара
Захтев да се порески систем реформише, а Пореска управа и остале службе, које треба да буду ефикасан сервис привреди, професионализују. - Захтев да се прекине са субвенционисањем страних инвеститора новцем који ствара преоптерећена домаћа привреда и да се улаже у развој домаћег предузетништа по транспарентим условима.
„У 2024. години очекујемо да државне институције почну савесно да раде свој посао како би привредници имали ефикасну услугу и нормалне услове пословања да би могли да се фокусирају на развој својих послова и нових идеја“, поручују у Удружењу Заштитник предузетника и привредника Србије.
Извор: novaekonomija.rs