Пише: Синиша Луковић
Мултимедијална сала Општине Тиват била је синоћ претијесна да прими све заинтересоване старосједиоце града у броју који је ријетко на једном мјесту виђен посљедњих година, дошли да испрате промоцију монографије „Crni Plat – Genius loci Tivta“, капиталног, животног дјела свог суграђанина Драган С. Рајчевића. Монографија „Crni Plat – Genius loci Tivta“ први је издавачки подухват ЈУ Градска библиотека Тиват а објављивање овог дјела финансијски је подржала и Општина Тиват.
Импозантна књига на преко 650 страна текста, садржи и чак 687 фотографија те 42 изворна документарна прилога о историји мјеста Црну Плат на Врмцу – старог насеља из којег се развио модерни град Тиват.
Неуморни истраживач тиватске повијести и једна од најбољих познавалаца природних и културних вриједности Тивта, те предјела Врмца и Луштице, Драган С. Рајчевић архивским истраживањима и теренским радом бави се више од40 година, а монографија „Crni Plat-Genius loci Tivta“ резултат је његовог пасионираног рада који је започео још далске 1983.године. Рајчевићева књига доноси бројне науци до сада непознате податке о исходишту данашњег Тивта, селу Црни Плат на обронцима Врмца, чије се име у архивским списима по први пут помиње 1284.године. Из садржаја тог документа међутим, наслућује се да је Црни Плат старији још најмање 300 година, због чега Рајчевићева монографија представља право благо и аргументовано руши претпоставке увријежене у најширој јавности да је Тиват релативно млади град.
„Чини ми се да одавно нисам видјела оволико Тивћана на једном мјесту, што значи да аутор којег смо изабрали да буде први чије ћемо дијело објавити, то заиста и заслужује. Са великом ужанцом и кријанцом вас, као неко ко је на челу Градске библиотеке, обавјештавам да је ово наш први издавачки подухват. Ово дјело је дуго стварано,. Господин Рајчевић је се од 1983.године бавио темом Црног Плата, а од 2017. ова књига чека да угледа свјетлост дана. Драго ми је да се то десило ових дана и мислим да смо на неки начин заједно овдје разбили неку врсту малера, те да ова вриједна књига најављује и будућа издања Градске библиотеке Тиват. Са посебним задовољством истаћи ћу да ће ово вриједно дјело, које обилује бројним подацима, дивним фотографијама, артефактима, али и посебном топлином у приповиједању, заузети почасно мјесто на полици наше Завичајне збирке, коју намјеравамо и даље проширивати, изграђивати. Тиват то заслужује, као град са богатом историјом која до сада можда није довољно истражена. Нека ова књига буде почетак, камен темељац будућих истраживања“, казала је, обраћајући се аудиторијуму, директорица ЈУ Градска библиотека Тивта, професорица Весна Барбић.
О монографији су са стручног становишта, говорили њени рецензенти, др Борис Илијанић и др Илија Вујачић. Истакли су да Рајчевић, иако је лаик, “са одговорношћу научника, а одмаком скромног и одговорног човјека”, бави прошлошћу Црног Плата. Он је у књизи отишао дубоко у најстарију прошлост Тивта, вјешто комбинујући између различитих дисциплина друштвених наука, истраживања архивске и научне грађе, али и резултате властитих теренских истраживања. Уз то, Рајчевић је током рад ана овој публикацији сарађивао је са цијелим низом референтних и доказаних научника и стручњака, константно своје закључке карактеришући само као претпоставке, које, како и сам аутор каже, он оставља науци да их коначно пропита и допуни.
“Аутор интегрално презентује своја сазнања кроз низ научних дисциплина, уз кориштење доступне историјске литературе посебно архивске грађе, историјским картама и ведутама. Примјетан је огроман професионални напор аутора код веома квалитетне презентације факата и фотодокументације. Рајчевић ово истраживање оплемењује резултатима властих истраживања гдје се овом методом успјешно открива и нове историјске чињенице. Монографија “Crni Plat – Genius loci Tivta” представља значајно дјело у подручју истраживања културе и баштине Боке Которске, а и шире“, казао је др Борис Илијанић.
Иако се темељи на документаристици, архивистици и научним чињеницама, књига “Црни Плат-Гениус лоци Тивта” доноси и најширој јавности присан начин Рајчевићевог приповиједања из чије се топлине наслућује његова огромна љубав према завичају којем је овај скромни Тивћанин овако подигао својеврсни литерарно-историјски споменик.
Рајчевићеву ерудицију и истраживачку страст нагласио је и др Илија Вујачић, истакавши да је аутор монографије у њој синтетизовао досадашња сазнања других истраживача и научника, али и отишао знатно даље од њих, настојећи да што детаљније прикаже како је настало и како се развијало мјесто Црни Плат на Врмцу – родоначелник данашњег Тивта. Црни Плат се, према Вујачићевим ријечима, у историјским документима континуирано помиње преко 500 година – од 1284. па све до пада Венеције 1797.године. Рајчевић, како је нагласио Вујачић, у својој књизи настоји да сва досадашња позната и своја нова истраживања повијести овог краја, контекстуализује у ширем културно-историјском оквиру, дајући читаоцу до сада невиђену перспективу на историјат Тивта. Нагласио је да Рајчевић полази од старотиватских предања, легенди и прича које су га као аутора понукале да почне да истражује.
“Ова књига показује да је село Црни Плат заправо прва словенска насеобина на овом подручју, да је било административна цјелина у Которском округу, те да се као таква појављивала све до краја Млетачке Републике, дакле до пред крај осамнаестог вијека. Књига говори о девет цивилизацијских кругова у којима је живјела Бока Которска, и са њом село Црни Плат, родно мјесто Тивта”, истакао је Вујачић, додајући да је Рајчевић створио “научно популарно дјело које ће бити пријемљиво за сваког читаоца, написано топлим језиком који обилује метафорама, за сваког оног ко има интересовања за прошлост овога града.”
“Драган није ни археолог, није ни ботаничар, није ни историчар, није етнолог, али Драган сажима сва та сазнања и можда ова књига има предност или он има предност управо ту што није затворено у уским оквирима неке научне дисциплине, већ се креће слободно од једне до друге у мрежама сазнања и зато се ради о једном интердисциплинарном раду. А зато он има још нешто, има једну предност, а то је смјелост. Драган Рајчевић је ходајућа енциклопедија Тивта”, закључио је др Илија Вујачић.
Захваљујући се суграђанима на огромном присуству и интересовању за промоцију његовог животног дјела, као и свим појединцима и институцијама који су му помагали током вишедеценијског прикупљања грађе и истраживања, Рајчевић је истакао да је “дошло вријеме да се о историји Тивта говори језиком чињеница”.
“Ја сам се овдје трудио и надам се, успио да један мозаик склопим који руши предрасуду о Тивту као наводно младом граду, без историје. Овај рад је научно утемељен, све те претпоставке које овдје износим и закључујем нису коначне и дефинитивне тврдње -то је само мој предлог, а коначну ријеч ће дати струка”, скромно је казао аутор.
Рајчевић се истраживањем прошлости Тивта, са посебном пажњом коју посвећује његовом залеђу – обронцима Врмца, бави од најраније младости. Поред бројних пројеката, међу којима се истичу изложба посвећена селу Црни Плат, прикупљање и анализа дијалектолошких посебности тиватског говора, те истраживање и изложба о храњивом и љековитом биљу Врмца, књига “Crni Plat – Genius loci Tivta” представља његово животно дјело. Иако лаик, Рајчевић је у својим истраживањима сарађивао са највећим ауторитетима архивистичке струке са наших простора и шире, завриједивши високе оцјене релевантних рецензената и у смислу доношења нових научно релевантних чињеница које ће бити од значаја будућим истраживачима прошлости тиватског краја.
Извор: Вијести