Промоција истраживања у оквиру пројекта „Ластовска свадба – сценска адаптација свадбеног обичаја Горње Ластве“ одржана је у Мултимедијалној сали Општине Тиват, у организацији Културно-умјетничког друштва „Бока“. Овај пројекат, од локалног и националног значаја, реализован је уз подршку Министарства културе и медија кроз конкурс „Култура спаја: од аматера до професионалаца“, али и Општине Тиват, која је такође препознала његов значај.
Презентацији је претходио документарни филм истраживања ауторског тима – Видака и Јелене Божовић, Монике Трајчевске и Саше Мамуле. Говорници на промоцији истакли су значај очувања нематеријалне културне баштине Тивта, посебно свадбеног обичаја Горње Ластве, као једног од специфичних сегмената локалне традиције.
Мамула је, говорећи о истраживачком дијелу пројекта, нагласио колико је емоција уткано у сваки аспект реализације.
– У видео прилогу сте могли видјети само дио материјала који смо сакупили током бројних разговора и истраживања. Сатима смо слушали приче казивача које говоре о култури, традицији, породици и баштини. Уз консултацију са стручњацима осигурали смо да ово истраживање буде изведено према етнолошким стандардима, чувајући аутентичност обичаја за будуће генерације – казао је Мамула, преноси Радио Тиват.
Трајчевска је подсјетила на дугогодишњи рад Друштва на очувању локалне културне баштине.
– Наш пројекат има за циљ очување и нематеријалне и материјалне баштине. Поред свадбеног обичаја, радимо и на реконструкцији јединствених елемената, попут традиционалног покривала за младу – кукуљице, као и на очувању народних ношњи и накита специфичних за Боку Которску, за шта смо и конкурисали на једном од пројеката Туристичке организације Тиват – рекла је Трајчевска.
Божовић је указао на значај подршке локалне заједнице и стручњака у ревитализацији овог обичаја.
– Наша идеја је да кроз драмску сценску адаптацију, коју припрема драматург Стеван Копривица у сарадњи са редитељем Зораном Ракочевићем, овај обичај приближимо широј публици. У пројект су укључени етнолози, етномузиколози и други стручњаци, како би се осигурао професионални приступ, упркос томе што смо локални аматери – истакао је Божовић.
Јелена Божовић осврнула се на значај комбиновања савремених техника и традиционалног знања.
– Веза између младих и старијих је изузетно важна, не само за овај пројекат, већ и генерално за очување културне баштине. Ми млади сада познајемо нове технике, имамо боље образовање и приступ савременим технологијама, и штета би било не користити те ресурсе. Кроз савремене методе, попут документарних филмова, можемо и старијима измамити осмијех и младима пружити квалитетну едукацију – изјавила је Божовић.
Прву фазу пројекта Видак Божовић посветио је породици Стјепчевић – Мирјани, Анђелку и Дејани, породици која му је доставила књигу од које је све ово и кренуло. Промоција је означила завршетак прве фазе пројекта, док се наредни кораци односе на едукативне радионице и музејске поставке које ће додатно оснажити свијест о значају очувања културног насљеђа, док је завршена фаза сценски приказ. Кроз овај пројекат, КУД „Бока“ настоји сачувати и унаприједити насљеђе које представља непроцјењиво богатство за Тиват и цијелу Црну Гору.
Извор: Побједа