Пише: Вук Јеремић
Последњих годину дана у Србији, турбуленције на унутрашњем плану директно су пропорционалне дипломатским успесима на спољњем. Колико год да је расло нерасположење грађана унутар земље, режим је имао утеху у продубљивању билатералних односа са неким од најзначајнијих земаља света. По том обрасцу наставило се и у 2025-ој години – док студентске блокаде прете да прерасту у далеко шири, и по власт опаснији, друштвени покрет дошла је вест да се планира успостављање договора о стратешком дијалогу са Сједињеним Америчким Државама.
Најпре незваничну вест пре два дана је потврдио министар спољних послова Србије Марко Ђурић, рекавши да ће договор о стратешкој сарадњи највероватније бити потписан током посете заменика америчког државног секретара Ричарда Вермеа. Потписивање таквог договора би, према његовим речима, био „феноменалан сигнал и знак да ћемо у будућности и са новом Трамповом администрацијом остварити извранредне резултате у сарадњи“. Верма, заменик државног секретара за управљање и ресурсе је ових дана на регионалној турнеји, посетивши Тирану и Приштину, пре Београда.
Стуктура уместо импровизације
Успостављање стратешке сарадње између Србије и САД још прошле године је предлагала Пупин иницијатива, непрофитна организација из Београда која се залаже за ближе повезивање две земље. Појашњавајући шта би конкретно стратешки дијалог подразумевао, извршни директор Пупин иницијативе Вук Велебит истиче за НИН да је то формално средство америчке спољне политике које показује да Америка посматра Србију као поузданог и стратешког савезника у региону.
„Оно што ће се конкретно променити, то је да ће се успоставити редовни састанци владиних званичника и министара спољних послова две земље. Најједноставније, Србија ће имати резервисано место за столом у Вашингтону, што до сада није био случај. Када имате стратешки дијалог са САД, то значи да када зовете Вашингтон јављају вам се на телефон. На тај начин ће се српски интереси више и боље чути у Вашингтону, и можемо очекивати више уважавања за наше проблеме и изазове“, наводи Велебит.
Вук Јеремић: Улетање аутомобилима у масу: Танки живци или илузија о некажњивости
Он наглашава да се САД у оквиру стратешког дијалога са сваком земљом понаособ договара о сету тема које ће бити предмет разговора. Када је у питању однос Србије и САД он претпоставља да ће сарадња да орбитира око три питања.
„Економска сарадња ће бити камен темељац овог дијалога, а договор треба да отвори пут још већој сарадњи, посебно када је реч о иновацијама и технологијама. Друга важна област на коју ће се фокусирати дијалог је енергетска сарадња, а последња су безбедност и одбрана“, каже Велебит.
Он истиче да ће успостављањем стратешке сарадње Србије достићи исти ниво који већ има са Пекингом, Москвом и Бриселом. Додатно, овим се дипломатски односи са САД структурирају, уместо да буду на ад хок бази како је до сада био случај.
„Овакав аранжман долази након низа година у којима је билатералан однос две земље био занемариван како од стране Београда, тако и од стране Вашингтона. Претходних деценија, из Вашингтона су у региону гледали искључиво ка Приштини, Загребу или Сарајеву. Сада се већ знатно више гледа и ка Београду. У том смислу, ми успостављањем стратешког дијалога нисмо из нулте позиције дошло до позитивног резултата, већ из осетног минуса. То само наглашава колики је ово успех“, каже Велебит.
Посета Ричарда Верма долази у веома осетљивом спољнополитичком тренутку имајући у виду да председник Србије увелико најављује да ће САД увести санкције Нафтној индустрији Србије која је у већинском власништву руског Гаспромњефта. И док ниједна званична институција из САД-а није потврдила увођење санкција, Влада Србије је већ формирала две радне групе која имају за циљ да отворе питање промене власничке структуре у НИС-у, где је тренутно Србија мањински партнер, али и реструктурирају пословни аранжман око достављања гаса из Русије.
Нови председник, стари договори
А ако су санкције НИС-у још неизвесне, оно што је веома извесно то је да ће се кроз десет дана и формално завршити мандат Бајденовој администрацији, те да ће се у Белу кућу вратити Доналд Трамп. Ипак, према Велебитовим речима, промена председника раније није са собом вукла и промену стратешких партнера.
„Раније на овом плану није било дисконтинуитета приликом замене председника и ја очекујем да ће и Трампова администрација искористити овај аранжман за надоградњу односа са Србијом“, каже Велебит.
Вук Јеремић: Ескалација политичке кризе: Експрес лонац који нико не сме да помери
Да су односи Србије и САД у узлазној линији могло је претходних дана да се прочита и из изјава амбасадора САД у Београду Кристофера Хила. Хил је изазвао доста контроверзе недавно оцењујући да се Србија креће у правом смеру.
„Из моје перспективе, током актуелног боравка, али и док сам радио са Србијом у прошлости, док стојим по страни и гледам трендове овде могу да кажем – Србија се креће у правом смеру. Неки људи ће имати велики проблем са тим одговором. Рећи ће: ’Како можете да будете толико наивни да мислите да се ова земља креће у правом смеру!?’. И разумем да су људи фрустрирани, да када живите на једном месту имате много фрустрација и можете закључити да ствари иду у погрешном смеру. Али кад имате перспективу коју сам ја имао, да сте одсутни и да се вратите, видите да је то држава која има амбицију“, рекао је Кристофер Хил.
Стратешки дијалог и са Косовом
А осим Србије, идентичну форму сарадње САД ће успоставити и са Косовом. Како је након састанка са Вермом најавила председница Косова Вјоса Османи, Косово и Сједињене Државе ускоро ће финализирати договор о стратешком дијалогу.
„То је изванредно постигнуће које доказује да истинско партнерство, темељено на заједничким вредностима и интересима, увек доноси резултате“, нагласила је Османи. Она је захвалила влади САД на таквој подршци народу Косова, додајући да се радује наставку интензивне сарадње. „Наши тимови ће се ускоро састати како би финализирали договор о стратешком дијалогу који ће укључивати врло важне области, у интересу грађана Косова“, казала је Османи.
Извор: НИН