Професори и студенти посетили су данас и Гораждевац, где су обишли цркву Брвнару и цркву Рођења Пресвете Богородице, која се тренутно реновира.
Током посете они су посетили и Радио Гораждевац, где су се упознали са радом ове медијске куће.
Ове посете постале су значајан део образовног процеса за младе интелектуалце који се први пут сусрећу са реалношћу живота Срба у енклавама на Косову.
„За многе студенте ово је прво путовање на Косово и Метохију, и оно има дубок утицај на њихово разумевање не само српске историје, већ и актуелног политичког и друштвеног контекста. Они не само да посматрају фреске и средњовековне манастире, него разговарају са људима који тамо живе, осећају њихов свакодневни живот и боре се са питањима о идентитету и опстанку,“ истакао је Ковић.
Ковић често наглашава важност тога да млади људи сами виде и доживе оно о чему су до тада само читали.
„Једно је читати о овим местима, а сасвим друго их доживети из прве руке. Наш циљ је да студенти, након што осете ову стварност, постану сведоци и шире то искуство даље, међу својим пријатељима и породицама.“
Професор Ковић истиче и значај културне баштине са ових простора не само за српски народ, већ и за европску и светску културну баштину. Посебно се истичу манастири попут Грачанице, Дечана и Пећке Патријаршије, које студенти са великим интересовањем проучавају. Кроз присуство историчара уметности, студенти добијају дубоко разумевање фресака, архитектуре и иконографије.
„Наша мисија је двострука – желимо да млади научници схвате културно и историјско наслеђе нашег народа, али и да се суоче са тешком свакодневицом Срба који живе у енклавама. То су људи који и даље чувају свој идентитет упркос многобројним изазовима. Та борба за опстанак, трпљење и нада која их држи, снажна су порука која никога не оставља равнодушним.“
Проф. др Горан Машановић, бивши ученик Ваљевске гимназије, који предаје на Универзитету у Саутемптону у Енглеској први пут је посетио Косово и Метохију и истакао дубоке утиске које је то искуство оставило на њега. Током посете, обишао је значајна места попут Грачанице, Дечана, Пећке Патријаршије.
Милош Ковић: У сусрет „Свесрпском сабору, Славље у Београду, пораз на Косову
„Не знам, мислим да ће ми требати времена да ми се слегну утисци. Оно што видим је једна мешавина радости, поноса, али и туге због свега што се догодило овим људима. Међутим, оно што ме посебно импресионирало је њихова нада, та енергија и вера да ће бити боље. То нигде нисам видео,“ нагласио је Машановић.
Ова посета оставила је снажан утисак и верује да ће утицати на њега месецима.
Ања Николић, запослена у Балканолошком институту Српске академије наука и уметности, годинама редовно посећује Косово и Метохију. Први пут је дошла 2018. године као студент докторских студија и то искуство, како каже, потпуно јој је променило живот.
„Мени је Косово и Метохија бег из свакодневице. Када дођем овде и видим трпљење, стрпљење и борбу за опстанак ових људи, то ми даје наду. Схватим колико смо ми у Београду ушушкани и заштићени,“ рекла је Николић. Иако посећује и као део организованих посета са факултетом, почела је да долази и сама, приватно, јер овај простор сматра местом свог духовног одмора. За њу, постоје две тачке мира – једна у Боки Которској, а друга на Косову и Метохији.