Професор Универзитета Црне Горе на Правном факултету и грађански активиста Милан Поповић тврди да “спорни” Закон о предсједнику није неуставан као што то ових дана тврде многи у Црној Гори, и образлаже да се сви закони морају посматрати “холистички”.
Он је у емисији “Начисто” на ТВ Вијести рекао да га изненађује став великог броја правника који тврде да је Закон о предсједнику неуставан.
“Изненанђује ме да толико велики број професионалаца, политичких субјеката али и кредибилних невладиних организација, заузимају став да је Закон о предсједнику очигледно неуставан. то јесте закон који је лекс специалис, али није противуставан. Мој кључни аргумент је холистички. Не може се ниједан закон, норма, ријеч тумачити ван цијелине. Они који тврде да је закон неуставан игноришу систем организације власти у Црној Гори. Моји студенти знају да је то једно од питања без којег се не може положити прва година. Политички систем је у Црној Гори парламентарни гдје тежиште власт чине парламент и влада. Предсједник у том систему, као и монарх у мононархијама, је системски слаб. Када Устав предвиђа да Предсједник предлаже мандатара, то није тежишно, то је симболично.
У Уједињеном кралљевству, рецимо, за неколико стотина година, биртански монарх никада није направио кршење Устава какво је учинио Предсједник Црне Горе када није предложио за мандатара особу коју је парламентарна већина јасно истакла”, казао је проф Поповић.
Додао је да то најтежи прекршај Устава.
“Закон о предсједнику, и поред комплексности, не крши Устав, већ га брани, јер брани парламентарни систем власти. Али наравно, незнање је овђе споредни фактор, а одлучују друге ствари”, казао је Поповић.
Он је рекао, поводом извјештаја Венецијанске комисије, да се не слаже да је Закон о предсједнику, противан Уставу, али да је много комплексинији, избалансинарији, неко неки ранији извјештаји.
“Ово је прилика да се сјетим другог става Венецијанске комисије, оног о двије квалификоване већине црногорског правосуђа. Мислим да се то рјешење показало као лоше. Добили смо блокаду. И не само блокаду. Они су постали вето у рукама црногорске мафиократије. Европска комисија има директну одговорност за чињеницу да су се двије квалификоване већине претвориле у вето црногорске мафиократије”, казао је Поповић.
Он је рекао да је “аутор” 43. Владе “Габријел Ескобар, када је рекао ко може, а ко не може у Владу”.
Поповић је рекао да га радује да је УРА промијенила став који је имала приликом формирања 43. мањинске Владе уз подршку ДПС-а.
“Аксиом је да су избори једини уставни пут изражавања воље грађана и формирања власти”, казао је Поповић.
Он је казао да је у овом моменту најбоља опција формирање 44. владе од стране мандатара кога предложи изборна парламентарна већина јер има “најмањи дефицит легитимитета”.
“Најдеструктивнија сентенца коју сам чуо је она Габријела Ескобара када је рекао да ДФ не може да уђе у Владу. Не може се газити по члану 2. Устава Црне Горе. Та теза о “проруским” је веома проблематична, ја не памтим макар у последњих пар година проблематичне ставове ДФ-а”, каже Поповић.
“Шокиран сам чињеницом, не толико тиме да се гази Устав, каква је то држава у којој трећина грађана мора да носи жуте траке, већ тиме да се на прсте једне руке могу избројати субјекти који су то уопште прмијетили и протестовали”, каже Поповић.
Он додаје да НАТО пакт “није толико невин” колико се то покушава приказати.
“Ако се извади мозак и баци у Морачу, може се заборавити Вијетнамски рат, и Ирак, и Авганистан, и Либија. То су урадиле Сједињене Америчке Државе. Тамо су управо највећи интелектуалци су они који то критикују. А нама у име такозваних западних вриједности неко хоће да прода причу да ми не смијемо ријеч рећи о томе. То је понашање империје”, каже Поповић.
Извор: Волим Подгорицу