Поводом афере око тајних документа Пентагона Вук Цвијић за DW каже „да се оружје из Србије не извози директно у Украјину, већ заобилазним путевима и преко приватних трговаца“, те да власти морају знати где оно завршава. Поверљиви документи Пентагона, у којима се наводи да српско оружје завршава у Украјини, није превише нова вест. Прошлог месеца су медији блиски Кремљу писали да је извесна количина ракета Град продата Украјини, и да су у тој трансакцији учестовале канадске, словачке, америчке и турске фирме. Руски извори су објавили снимке тих ракета у складишту у Словачкој, и тврдили да су оне намењене Украјини.
Наменска индустрија Србије, Министарство одбране Србије, али и председник Србије Александар Вућић демантовали су те наводе, и том приликом је председник Србије рекао „да Београд није продао ниједан комад оружја, нити метак некој од страна у сукобу“.
Москва је тада изразила дубоку забринутост, и затражила званично објашњење Београда о тим информацијама. Последњих шест година се заправо спекулисало да су се на украјинском ратишту такође појавиле минобацачке гранате произведене у Крушику, и аутоматске пушке које производи Застава оружје у Крагујевцу. Најновије откриће Ројтерса говори да је Србија већ испоручивала оружје Украјини, или да је изразила намеру да то уради.
Србија поново демантује
И овом приликом је уследио деманти Министарства одбране Србије, и како каже министар одбране Милош Вучевић, „то је по ко зна који пут изнета лаж, и њен циљ је дестабилизација Србије. Србија није продавала, нити ће, оружје украјинској нити руској страни, нити земљама у окружењу тог конфликта“, рекао је министар.
Министар је ипак оставио могућност да је српско оружје у Украјини завршило преко неке треће стране, и додао „да увек постоји могућност да се неко оружје на некакав волшебан начин нађе и на територији конфликта, али то апсолутно никакве везе нема са Србијом. То је питање за оне државе које не поштују међународне норме, уговорне клаузуле и узусе пословања“, изјавио је Вучевић.
Продају оружја демантовао је и шеф српске дипломатије Ивица Дачић, који је подвукао „да од почетка руске инвазије на Украјину из Србије није извезено оружје ниједној од страна у сукобу“, наводи се у саопштењу. Реаговања су стигла и из дипломатских представништава у Београду. Амбасада САД у Београду је тако саопштила да „има сазнања да Србија не продаје оружје Украјини“. Огласила се и амбасада Украјине у Србији, која истиче „да нема информације о испоруци оружја из Србије, и да се при томе руководи изјавама српских званичника“.
Докази потиру деманте
Министар одбране је у свом демантију оставио могућност да је оружје у Украјини стигло преко треће стране, али Вук Цвијић, новинар недељника НИН у разговору за ДЊ сматра да „на тај начин Србија испада смешна у очима међународне заједнице. Јер, ми смо у нашем недељнику имали и листе испорука, и фотографије оружја из Украјине још прошле године, када је председник Србије тврдио да је била само једна испорука а ми смо доказали да их је било најмање још три. То није добра слика за све партнере Србије када демантујете нешто што се не може демантовати“.
Сумњиви токови оружја
Вук Цвијић истиче „како је очито да извоз оружја иде сумњивим токовима, и да начин на који се то ради веома подсећа на начин којим је извлачен новац из Крушика, о чему је јавност обавестио узбуњивач Александар Обрадовић. То се пре свега ради на један нестранспарентан начин, преко трговаца оружјем који су блиски властима“.
Вук Цвијић појашњава „да се оружје не извози директно у Украјину, већ заобилазним путевима и преко приватних трговаца. Земља испоручилац је ипак дужна да испрати где то оружје завршава, и стога су ово празне приче домаћих званичника како они не знају где то оружје завршава“, истиче наш саговорник.
Постоји у читавој причи и важан политички моменат а то је реакција Москве на овакве вести. Београд жели да и даље задржи добре односе са Москвом, док са друге стране Русија свакако није задовољна оваквим вестима, и како је већ напоменуто, тражила је и званично објашњење Београда тим поводом. Вук Цвијић сматра „да то свакако није и не може бити тајна за Москву. С те стране Србија испада смешна покушавајући да сакрије нешто што се не може сакрити. Евидентно је да се дугорочно показујемо као непоуздан партнер како Истоку тако и Западу, јер покушавамо да нешто сакријемо“, примећује овај новинар.
Извоз обојен корупцијом
Проблем сам по себи није извоз оружја, наставља Цвијић, али је „проблематично што читав тај процес указује на корупцију. Ми зато видимо да те наменске државне фабрике пропадају, а да поједини приватни трговци почињу енормно да се богате“.
Деманти министра одбране Милоша Вучевића, и оцена да је ово покушај дестабилизације Србије, за Вука Цвијића је „само доказ да је ова власт ушла у манир да сваку критику покушава да претвори у напад на државу. Нико при томе не преузима одговорност за корупцију која се већ годинама дешава у наменској индустрији.
Тако смо дошли у ситуацију да су они који указују на корупцију непријатељи државе, а они који чине корупцију су патриоте“, рекао је новинар недељника НИН Вук Цвијић за DW.
Ивица Петровић
Извор: DW