„Selimir Radulović je jedan od najznačajnijih pesnika sa naših prostora, koji je uspeo da probije veoma posebne prostore razumevanja poetskog govora i poetskog jezika, i to na vrlo poseban način – u priči. Njegovo pevanje ispituje stvari od oca do Svetog Oca i na određen nam način pokazuje kako istinske stvari i u digitalnom dobu jesu ustvari one suštastvene, večne, one što postoje u svetu nevidljivog i u ovoj našoj površini svakodnevnog života – života brzog, providnog, jednostavnog“, ocenio je književnik Nenad Šaponja, direktor Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski“ i predsednik Društva novosadskih književnika, otvarajući juče okrugli sto posvećen Radulovićevom književnom portretu.
Ideja organizatora skupa, upravo Društva novosadskih knjiženjvnika i KCV, bila je da se usmeri pažnja na književni opus Selimira Radulovića, i to iz više istraživačkih perspektiva, te da se izlaganjima i tematima obuhvati što veći broj pesnikovih stvaralačkih aktivnosti, dakle ne samo njegova poezija, već i njegov književno-kritički i antologičarski rad, zatim esejistika, kao i urednički angažman. Cilj je da se u tom smislu što obuhvatnije istraži kako Radulovićevo stvaralaštvo, tako i značaj i uloga koju aktuelni upravnik Biblioteke Matice srpske ima u srpskom pesništvu i srpskoj kulturi.
Po rečima Nenada Šaponje koji je ovom prilikom predstavio i novu seriju „Nove misli“, naredni broj ovog časopisa za savremenu kulturu Vojvodine biće posvećen upravo naučnom skupu o stvaralaštvu Selimira Radulovića. Inače, okruglom stolu, koji je održan u Digitalnom omladinskom centru, pored učesnika, književnika, književnih kritičara i teoretičara, prisustvovale su i brojne zvanice, među ostalim i predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović. „Radosti i puno časti za mene je ova prilika što se nalazim ovde i što ću prisustvovati skupu koji je posvećen mojoj poeziji”, rekao je Selimir Radulović. „Tu je jedna lepa programska celina, koja je otvorena prošle godine kada smo se okupili povodom opisa dela jednog od naših najuglednijih savremenih proznih pisaca – Franje Petrinovića. Mislio sam da kažem nekoliko reči o poetičkim i semantičkim signalima, koji iznedruju iz moga pesništva, ali kada sam sada video sve moje drage prijatelje i kolege, smatram da to nije neophodno i da je sasvim dovoljno da kažem, jedan sedmočlani pesnički niz, koji je znakovit, da može zameniti sve ono o čemu bih govorio, a koji je posvećen pitanju svih pitanja – pitanju Vere“, istakao je Radulović i potom pročitao pesmu iz zbirke „Sedam malih drhtaja“.
Selimir Radulović (Cetinje, 1953) objavio je do sada jedanaest pesničkih knjiga, a u izdanju SKZ i „Pravoslavne reči” objavljena su mu Izabrana dela (I–V). Povodom njegovog pesničkog dela publikovana su i dva zbornika radova: Pesnik nokturna (1995) i Svetlo iz očeve kolibe (2015), dok su o njegovom delu objavljene knjige Lako jezgro pesništva Slobodana Žunjića i Za svetlom iz očeve kolibe Saše Radojčića.
Radulović je autor i knjige književno-kritičkih tekstova Povoj i članci (1987), knjiga ogleda Svetlo iz očeve kolibe (2015), Gle! Jagnje Božje! (2020), Ono malo soli (2020), zatim monografije o Svetom Savi (2020), kao i pet antologija/hrestomatija, od kojih je Zlatni vek srpskog pesništva doživeo tri izdanja. Za svoj književni rad dobio je niz priznanja, od Zmajeve nagrade Matice srpske, nagrada Laza Kostić, Stevan Pešić, Simo Matavulj, Teodor Pavlović, Kočićevog pera… do Ordena Svetog Stefana Lazarevića, Svetog Sinoda SPC i Zlatne medalje za zasluge Predsednika Republike.
Izvor: Dnevnik