
U martu, kako je postajalo jasno da se vojna intervencija Rusije u Ukrajini neće brzo završiti, Aleksej Miler, predsednik borda direktora „Gazproma“, i Aleksandar Žarov, generalni direktor „Gazprom media holdinga“, uputili su cirkularno pismo da obodre svoje zaposlene. Ne treba objašnjavati šta je to „Gazprom“ korporacija, a „Gazprom media holding“ je izdvojena kompanija koja drži ruske kanale sa nacionalnom frekvencijom NTV i TNT, a donedavno i liberalni medij „Eho Moskve“, koji je likvidiran na samom počektu intervencije.
Iako su ova pisma objavljena ranije u martu, ona su sličnog tona kao i jučerašnje odlučno i alarmantno obraćanje naciji predsednika Vladimira Putina („samoočišćenje društva od pete kolone i nacional-izdajnika“, direktne aluzije na to da kolektivni Zapad ubrzano radi na svrgavanju vlasti u Rusiji), a postala su poznata široj javnosti tek danas, kada su ih u ruske medije pustili saradnici ovih dveju kompanija.
Pismo Milera – izabrano:
Istoriji su poznati mnogi primeri kada su Rusiju pokušali da slome. Ali to nikome nije pošlo za rukom. Zato što je glavna snaga našeg naroda u jedinstvu, solidarnosti i samopožrtvovanosti. Tako je uvek bilo. Sada opet pokušavaju da nas podele i oslabe. U toku je žestoka borba za naša osećanja i umove, za naš odnos prema otadžbini, za naše zajedništvo kao nacije. To treba dobro razumeti i ne predavati se destruktivnom uticaju. Moramo ostati snažni i stameni, dostojni ljudi, verni otadžbini. Danas kao nikada pre moramo ostati posvećeni zajedničkom cilju. Okupimo se oko našeg Predsednika. Kako bismo zaštitili Rusiju onakvu kakvu je znamo i volimo. Zaštitimo našu otadžbinu kao snažnu, veliku silu.
Pismo Žarova – izabrano:
Šta žele da ostvare naši neprijatelji? Oni seju strah i nesigurnost, trude se da podele ljude, da šire paniku i da nas nateraju da posumnjamo u pravilnost pravca koji je izabrao Predsednik Ruske Federacije.Bez preterivanja se može reći da se radi o ratu. Ratu za našu svest, protiv odanosti otadžbini. Ali dušmani se varaju. Uvek je Rusiju spasavalo jedinstvo, solidarnost i mudrost njenog naroda. Zato nas ne mogu slomiti i pobediti.Upravo sada moramo podržati odluke usmerene ka zaštiti nacionalne bezbednosti. Naš zajednički zadatak je da stojimo tvrdo na straži interesa istine, pravde i objektivnosti.Paralelno sa ovakvim pismima koja se, možemo pretpostaviti, šalju svim zaposlenim u državnim preduzećima širom Rusije, provode se i posebni časovi u okviru federalnog projekta „Patriotsko vaspitanje građana Rusije“, posvećeni deci u osnovnim i srednjim školama. Prvi takav čas u svim školama Rusije održan je 3. marta. Na ovom času deci su objašnjavane pretnje koje dolaze od NATO i lažnih novosti.
Zatim su usledili časovi pod nazivom «Bratstvo slovenskih naroda» (posvećeni isključivo Istočnim Slovenima sa ciljem da se postulira jedinstvo ruske, ukrajinske i beloruske nacije), «Heroj našeg doba» (o ratnom podvigu u Ukrajini Nurmagomeda Gadžimagomedova, koji se digao u vazduh granatom kako ne bi bio živ uhvaćen posle neuspešnog desanta na Kijev u prvom danu rata), «Hibridni konflikt» (o neophodnosti prelaska sa neprijateljskih zapadnih društvenih mreža na otadžbinske – RuTube, VKontakte, Odnoklassniki). Direktorima škola su stigli zadaci i da provedu flešmob u korist vojne intervencije Rusije u Ukrajini, obično u vidu postrojavanja učenika u oznaku „Z“, koja je postala brend date intervencije. Vaspitači dečjeg vrtića broj 11. u Peterbrugu ispunili su svoj zadatak po planu (ilustracija teksta). Pored ovih demonstrativnih akcija takođe se organizuje pismeni zadatak pod nazivom „Napiši pismo“, dat je izbor dva adresata kojima deca mogu posvetiti pismo – izbeglicama iz DNR i LNR ili učesnicima vojne intervencije Rusije u Ukrajini.
Predstavnici policijskih odeljenja za borbu sa kriminalitetom među maloletnicima obišli su sve škole u Rusiji i održali poseban čas u kome su objašnjavali učenicima kako ne smeju da učestvuju u antiratnim demonstracijama protiv vlasti u cilju „sprečavanja antisocijalnog ponašanja tinejdžera i formiranja pozitivnog mišljenja o delatnosti organa reda i mira“, kako je to zvanično formulisano. Od 24. februara, dana kada je započeta vojna intervencija, na antiratnim mitinzima širom Rusije privedeno je 14,980 demonstranata. Do masovnih demonstracija još uvek nije došlo, radi se o manjim grupama demonstranata koji su bez opiranja odvođeni u pritvor. U visokoškolskim ustanovama patriotizam se na zvaničnom nivou podiže u visine punom parom. Isprva su usledili ratovi peticijama – za i protiv rata. Peticije Moskovskog državnog univerziteta Lomonosova, diplomatskog univerziteta MGIMO i Sankt-peterburškog državnog univerziteta sakupile su hiljade potpisa aktuelnih studenata i diplomaca protiv rata, peticije koje su im parirale u podršku intervencije bile su znatno kraće. Na kraju je Rusijski (u Rusiji se gotovo nikada zvanično ne koristi nacionalni termin „ruski“) savez rektora 4. marta istupio sa jednoglasnim saopštenjem u podršku vojne intervencije u Ukrajini.
Za učitelje i razredne starešine moskovskih osnovnih i srednjih škola održana su dva odvojena časa sa instrukcijama kako treba da tumače svojim učenicima vojnu intervenciju Rusije u Ukrajini i dešavanja oko nje. Ti časovi su održani 28. februara i 11. marata. Nastavnicima su čas održali rukovodilac departmana za obrazovanje grada Moskve, Aleksandar Molotkov, glavna urednica „Raša tudej“ Margarita Simonjan, i portparol MSP Rusije, Marija Zaharova. Molotkov je otvorio čas rekavši: „Protiv države je pokrenut informativni rat bez presedana, može se čak reći da je to kognitivni rat, a prve žrtve tog rata su naša deca“. Margarita Simonjan je govorila o tome kako je ruska država dugo vremena bila naivna i pustila je da je infiltriraju zapadne društvene mreže: Instagram, Votsap, Fejsbuk, Tik tok. Sada te platforme objavljuju rat državi i mora se zahtevati da dostup njima bude zabranjen, naročito deci. Odraslima je savetovala da prate proverene izvore informacija – Ria novosti ili RT.
Lažne novosti su deo napada na Rusiju, njih sastavlja CIA. Završila je pozivom na zabranu VPN aplkacija kojim se zaobilazi blokiranje zabranjenih sajtova u Rusiji – „naš zadatak nije da dobijemo rat na Zapadu, već da ne izgubimo rat kod kuće, rat za našu decu“. Marija Zaharova je govorila o razlozima za rat u Ukrajini, sa akcentom na predistoriju konflikta i biološko oružje. Dok sankcioni rat protiv Rusije dobija sve veći zamah, a njegova kulminacija se očekuje u maju (kada će sankcijama prekinuti lanci snabdevanja proizvesti deficit potrošačkih proizvoda u Rusiji i kada ističe američka licenca zapadnim bankarima da primaju uplate u dolarima za spoljni ruski dug, bez kojih Rusija zvanično mora da objavi bankrotstvo), dok se pravi rat u Ukrajini postepeno usporava (već je pređen prag od tri nedelje sukoba, a izlazna strategija iz rata nije na vidiku), kontrarevolucionarana aktivnost na domaćem frontu je sve intenzivnija. Sve upućuje na to da se sa uzimanja Kijeva, pažnja Kremlja okreće ka odbrani Moskve.
Aleksandar Đokić je asistent katedre za uporednu politiku Ruskog univerziteta prijateljstva naroda (RUDN) u Moskvi
Aleksandar Đokić