
Библиотека за слијепе Црне Горе (БЗСЦГ) ових дана обиљежава 17 година свог постојања и рада, али и важан културни јубилеј – 210 година од рођења владара и владике, пјесника Петра ИИ Петровића Његоша. Тим поводом Библиотека за слијепе одлучила је да у склопу редовне продукције грађанима поклони своје ново аудио издање Његошевог „Горског вијенца“ и тиме освјежи и обогати овдашњу понуду која ће бити доступна свима. Текст најпознатијег Његошевог спјева прочитао је глумац Јован Дабовић, продукцију потписује Владимир Јововић, а постпродукцију Слободанка Грдинић. Публикација је интензивно припремана током претходних неколико мјесеци. Сви заинтересовани могу овај аудио запис преузети преко онлајн сервиса Библиотеке на адреси: onlinebiblioteka.net Пројекат је недавно и представљен, а мр Божидар Денда, директор Библиотеке, указао је на несклад присутан данас, који наводи на закључак да савремена Црна Гора нема много заједничког с Његошем.
Појавио се велики, а можда чак и непремостив јаз између генијалног пјесника и црногорског владике и владара, са једне, и данашње Црне Горе у културолошком и друштвеном погледу, са друге стране, боље рећи макар оне званичне, али и доброг дијела медијских кућа, друштвених мрежа, портала и других који доминантно креирају јавно мнење.
Сви они углавном по мало приговарају Његошу или га нападају, или пак замјерају другима због тих истих напада и критике због нечег другог и другачијег у односу на оно што је њихов став и њихова мјера у поимању Његошевог лика и дјела – рекао је Денда. Он наглашава да Његоша не смијемо тумачити селективно и према дневнополитичким потребама јер тиме наносимо непоправљиву штету себи и Црној Гори, не и Његошу, јер се његова величина и значај не могу умањити нити оставити у сјенци било ког пролазног, краткотрајног политичког или идеолошког маневра и процеса.
Главни уредник програма БЗСЦГ мр Александар Ћуковић, говорио је о Његошу као културном обрасцу.
– Ако се има у виду шта феномен културног обрасца подразумијева по својој суштини, онда сасвим лако, готово емпиријски, можемо устврдити да Његош јесте наш културни образац због печата које успијева да утисне у сфере књижевности, умјетности, вјере, науке, филозофије, политике, права, обичаја, свакодневице, традиције, идеологије, па и популарне културе и њој сличних деривата – каже Ћуковић. Библиотека ће, најављују, до краја године реализовати више различитих културних и умјетничких програма за најширу публику.
Ж. Ј.
Извор: Дан