Ukratko, ko iz buduće parlamentarne većine bude slijedio destruktivnu politiku DPS-a, a znamo da ta partija prošlosti i dalje ima armiju: medija, propagandista i kolumnista zle naravi i ekstremističkih „pogleda na svijet“, taj će lako ostati bez mjesta u parlamentarnoj većini

Gostovanje Borisa Pejovića, potpredsjednika Skupštine i generalnog sekretara Pokreta Evropa sad u emisiji „Slobodna zona“ na Prvoj televiziji: interesantan je po mnogim parametrima, poslije potresa koji su se desili u vezi izbora direktora Uprave policije.
Taj potres ograničenog obima je, izgleda, bio neophodan da bi se dobili obrisi novog koncepta proširene parlamentarne većine.
Upravo zato je najvažniji dio toga intervjua vezan za novu projekciju buduće vlasti.
Naime, po potpisanom dogovoru u Vladu bi u narednom periodu, prilikom prve rekonstrukcije: ušla koalicija ZBCG.
Težnja PES-a da u Vladu uđe Bošnjačka stranka je postala konstanta.
Mada, ta stranka je već dio nove vlasti iz prostog razloga: što joj se radikalno ne diraju mjesta po dubini čega bi, kao opoziciona stranka, morala biti lišena!
Premijer Spajić je neuzimanje mjesta po dubini BS-u već objelodanio kao dio prelaznog koncepta.
Opet, Boris Pejović je kao neočekivanu novost iznio stav da Poseban poslanički klub, koji čine Jevrosima Pejović, Radinka Ćinćur i Vladimir Dobričanin (UCG), takođe: „dolaze u opticaj za ulazak u parlamentarnu većinu“ što, svakako predstavlja pomiriteljski gest koji bi mogao naići na pozitivno odobravanje javnosti.
I na koncu, spominjanjem SD-a kao mogućeg učesnika nove parlamentarne većine, Pejović je zaokružio koncepciju projekta.
Izvan „broda“ nove vlasti očito ostaju DPS I GP URA, što u principu znači žestoko podrivanje pozicija DPS-a.
Ali, i probleme koje će imati GP URA zato što će joj se, zakonomjerno oduzeti „mjesta po dubini“.
PES očito ima želju da u vlast, pored ZBCG-a i političkih pokrovitelja Posebnog kluba poslanika kao balans uđe BS, a moguće SD.

Kako će u tom slučaju parlamentarni većinu činiti veliki broj stranaka s mogućnošću da neka od njih bude odstranjena, to se PES-u otvaraju široke manevarske mogućnosti.
Ne samo u domenu sprovođenja ekonomskog programa, već i u težnji Spajića ka marginalizaciji nepotrebnih identitetskih sukoba: čiji je inicijator i generator DPS, koji pokušava politički preživjeti na tim konfliktima: uporno pokušavajući od Crne Gore napraviti „radioaktivno ideološko smetlište“.
Ukratko, ko iz buduće parlamentarne većine bude slijedio destruktivnu politiku DPS-a, a znamo da ta partija prošlosti i dalje ima armiju: medija, propagandista i kolumnista zle naravi i ekstremističkih „pogleda na svijet“, taj će lako ostati bez mjesta u parlamentarnoj većini.
Tačnije, biće izbačen iz nje kao neko ko nije dostojan da učestvuje u novom konceptu vlasti.
Na taj način će se stvari radikalno prekomponovati i kao osnovni cilj na pijedestal postaviti pitanje ekonomije i poboljšanja životnog standarda građana, što i jeste osnovni nacionalni interes.
Uostalom, to je program koji je PES izbacio na političku pozornicu Crne Gore, zbog čega se i desilo radikalno tumbanje političke scene, koje će se očito nastaviti u narednom periodu.
Nema sumnje da je PES nestandardna politička organizacija novog obrazca, koju odlikuje neobično visok koalicioni kapacitet.
Osim novog projektovanja vladajuće većine, to pokazuje i najava Pejovića da bi pojedini ministri iz PES-a mogli ostati bez funkcije, ukoliko nisu postigli tražene rezultate.
To je otvoreni signal ministrima iz drugih partija da će im ministarska mjesta biti sporna, ukoliko ne pokažu uspjehe u radu.
Na drugoj strani, sumnje nema da će na ta ministarska mjesta konkurisati oni koji su naznačeni da bi se mogli pridružiti novoj parlamentarnoj većini prilikom prve rekonstrukcije Vlade.
A poslije te rekonstrukcije, po istim principima se u nekoj narednoj etapi može očekivati nova rekonstrukcija: dok se ne postigne ubrzanje rada Vlade na višem nivou.
Vojin Grubač