Пише: Ненад Зафировић
Европа је једна од најистакнутијих туристичких дестинација у свету, са 61 одсто удела у укупном броју долазака када се гледају резултати глобалног и регионалног туризма. Огромна историја, културно благо и архитектура су неки од разлога зашто је европски туризам тако развијен. Међутим, будућност међународних путовања ће се променити крајем ове године пошто Европска унија (ЕУ) захтева од путника из шездесет других земаља, међу којима је и Србија, али су и САД, да се пријаве за ауторизацију путем Европског система путних информација и ауторизације (ЕТИАС).
ЕТИАС се не сматра визом, већ условом за одобрење путовања за посетиоце европске шенгенске зоне без визе, чак и ако имате повезани лет који не захтева излазак у земљу Европске уније.
Економски, нова ограничења би могла имати озбиљне последице по авио-компаније и туризам, који су огромна тржишта за европску економију. С друге стране, увођење ЕТИАС-а ће имати значајне користи за Европску унију. Са огромним бројем путника који прођу, седам евра по особи сваке три године створиће значајан приход.
„Поред тога, ЕТИАС ће смањити обим здравствених и криминалних питања у шенгенској зони; спровођење претходног скрининга омогућиће Европи да буде у могућности да одбије приступ криминалцима и људима са заразним болестима пре него што уопште уђу у шенгенску зону, чиме се повећава безбедност и јавно здравље. Примена ЕТИАС-а може додатно поједноставити процесе граничне контроле, што доводи до краћег времена чекања за путнике, побољшане ефикасности на аеродромима и позитивнијег искуства за путнике. Ово, заузврат, може побољшати репутацију Европе као безбедне дестинације за путовања, и потенцијално привући више туриста и инвеститора“, кажу у Европској унији.
Ко, како и зашто?
Шта значе нова правила ЕУ, како од 10, новембра ове тако и од маја следеће године? То за НИН објашњава Александар Сеничић, директор туристичких организација YУТА.
„ЕЕС систем се уводи као уводни систем за регистрацију уласка и изласка у ЕУ ( Шенген зону) и односи се на земље чланице ЕУ као и на Норвешку, Исланд и Швајцарску. Примењује се за све држављане земаља којима није потребна виза за улазак у ЕУ, па тако и за Србију. Код овог система приступа се на апликацију (није још доступна, очекује се да буде доступна у октобру ове године) где се остављају основни подаци о особи и подаци о пасошу и још неки безбедносни подаци, као биометријски подаци (отисци прстију и скенирање лица). Наводно ће на самој апликацији бити омогућено скенирање биометријских података, уколико не буде тако, на првом уласку у ЕУ ће се узимати на граничном прелазу. Ова регистрација се мора радити сваки пут када путујемо у Шенген зону до маја 2025 године, када треба да крене ЕТИАС, и такође ова услуга пријаве је бесплатна за све апликанте.
Небојша Поповић: Шта Масково понижавање ЕУ комесара значи за Европу
ЕТИАС треба да крене са применом од маја 2025. године са шест месеци пробног периода (где неће још бити обавезан, па ко се не пријави, захтеваће се од њега да на граници уради пријаву), а од октобра 2025. године у пуној примени.
Приступање ће такође бити путем апликације, која треба да буде доступна и на српском језику, и на коју се пријављујемо једном, са основним подацима и пасошем. Плаћа се једнократно седам евра (искључиво кредитном картицом). Постојаће могућност плаћања у апликацији и од стране трећих лица (у име неког другог), али ће бити неопходно да се достави документ којим се даје овлашћење за тако нешто“ каже Сеничић и наставља:
„ЕТИАС је дакле одобрење за боравак у земљама Шенген зоне, а не виза. Они који буду евентуално одбијени од стране ЕТИАС-а, моћи ће да уђу уколико аплицирају и добију визу. Од овог правила изузетак су грађани који имају радне или боравишне дозволе у ЕУ, али не и њихови рођаци. Савет је да се када се појави ЕТИАС сви они који имају потребу или жељу да у наредних пар година путују у земље Шенген зоне, да се одмах пријаве и не чекају да се деси нека околност због које треба хитно да крену на пут, јер је неопходна пријава минимум 96 сати пре поласка на пут“.
Од правила да се плаћа ЕТИАС биће изузети млади до 18 година и старији од 70 година. Они ће морати да се пријављују редовно као и сви други, али су ослобођени плаћања таксе од седам евра.
„Плаћање се врши искључиво путем платне картице онлајн. ЕТИАС дозвола боравка важиће три године максимално или до истека пасоша. Уколико пасош важи краће, када се извади нови, поново се аплицира и плаћа такса која важи три године“, појашњава Сеничић.
НИН је покушао да разговара за званичницима земаља чланица ЕУ с којима се Србија граничи. Из канцеларије за међународне комуникације Министарства иностраних послова Мађарске добили смо кратак одговор који преносимо у целини.
„У Мађарској су припремни радови за увођење система у току према распореду. Како би минимизовала поремећаје изазване увођењем ЕЕС-а на нашим границама, мађарска полиција је – помоћу ЕУ фондова – својевремено започела развој мађарског националног система граничне контроле и регистрације, те набавку техничке опреме неопходне за њен рад“.
Слободан Антонић: ЕУ телетабиси
И поред свих настојања нисмо успели да добијемо одговоре од још две додатне земље чланице ЕУ које се граниче са Србијом.
Представници туристичких компанија и даље су збуњени и чекају разговор са YУТА.
Власник и директор туристичке агенције „Робинсон“, Љубиша Нешовановић каже за НИН да ће ствари бити много јасније до средине октобра.
„Желимо да умиримо наше путнике да ћемо сва нова правила детаљно проучити, имаћемо састанке са представницима YУТА и заједно се обратити земљама са којима се Србија граничи, Хрватском, Мађарском, и Грчком, како бисмо пронашли начин да олакшамо путовања нашим коминтентима“, наглашава Нешовановић.
И тур оператери који се баве организацијом одласка на рок концерте у окружењу нису толико изненађени колико су љути.
Илузија о безбедности?
Милорад Миња Дунђерски, новинар, организатор и водич на концерте у земљи и иностранству, за НИН каже да је и без нових правила игре прелажење границе пречесто мучан процес који може да потраје и сатима, а разлози могу бити најразличитији.
„Нова правила би требало и да елиминишу могућности злоупотреба идентитета и да отежају криминалцима и терористима улазак у ЕУ. Е ово сад баш делује наивно, ево и једни и други су се баш забринули и не знају како даље. Зар ико може да помисли да овакве мере могу да зауставе криминалце и терористе у својим намерама? Браћо Европљани, можете их зауставити тек кад их похапсите, а са оваквим мерама само ћете зауставити нормалне и слободне људе којима је доста малтретирања на границама“, поручује Дунђерски.
Шта рећи за крај. Ви, господо, која од 10. новембра планирате да путујете, наоружајте се стрпљењем, добро се распитајте, а од свег срца вам саветујемо и да уђете на интернет страницу хттпс://етиас-инфо.рс/етиас-захтеви/етиас-за-гра%Ц4%91ане-србије (превод је на српском језику) како вам се не би десило да од 10 новембра, а посебно од маја следеће године, морате кући право са границе.
Извор: НИН