У посљедње четири године догодило се на десетине напада на Србе у Мостару, на њихову имовину, на имовину Српске православне цркве. Расвијетљено је неколико ситних пљачки. Сви остали груби напади остали су и даље са непознатим починиоцима.
Посљедњи у низу напада је груби напад на српску дјецу у повратничком насељу Баћевићи код Мостара.
22. августа 2024. године око поноћи група младића напала је српску дјецу на игралишту код друштвеног дома у Баћевићима, једног дјечака су ударили шаком. Прије тога игралиште и село облијепљено је кукастим крстовима, словом “У” и “ХВО”. Мјештани тврде да се кроз село раније чула и рафална пуцњава.
18. јуна 2024. године догодио се незаконит покушај деложације Драгана Златковића из стана у центру Мостара упркос акту Правобранилаштва ФБиХ, којим се прецизирало да се његов стан не налази у Фонду станова којим управља ФБиХ. Упосленици задужени за деложацију лупали су на врата Златковићевог стана са папирима за деложацију.
14. јуна 2024. године у селу Ходбина код Мостара запаљен је аутомобил српског повратника Драге Рупара, за шта су вјештаци рекли да је подметнути пожар. Полиција није пронашла починиоце. Рупар је казао да је јако узрујан због овога догађаја и да му није јасно ко је могао ово да учини јер, како каже, никоме нити мисли, нити чини зло. Каже да је огроман страх ушао и у његове комшије који не знају ко је сљедећи на реду.
10. јануара 2024. године група грађана протестовала је испред Цркве Светог Василија Острошког у Коњицу захтијевајући да буде скинута српска застава која је стављена за православни Божић, а на лице мјеста изашла је и полиција како би обезбиједила објекат. Након доласка полиције, овлаштена особа испред Цркве Светог Василија Великог скинула је заставу, а окупљени су се разишли. Малобројни Срби у Коњицу рекли су да су након овог инцидента уплашени и узнемире
7. јануара 2024. године, на православни Божић, десио се напад на породичну кућу Шантић у Бијелом Пољу код Мостара. Софија Шантић чија кућа је каменована живи сама. На Божић су јој у гостима били кћер и син. Починиоци никада нису пронађени.
4. јула 2023. године извршена је провала у Стару православну цркву у Мостару. Том приликом је из дрвене кутије за прикупљање добровољних прилога отуђен већи износ новца. Полиција је у овом случају пронашла починиоца. Особа из Маглаја иницијала Ф. М., рођена 1982. године, признала је да је из православне цркве у Мостару украла већу количину новца.
1. јуна 2023. године опљачкан је Храм Светог Стефана Деспота и преподобне Евгеније у мостарском насељу Ортијеш поново је оскрнављен и опљачкан. Овога пута из храма је однесен клима уређај који је постављен прије извјесног времена, те су покидани електрични каблови.
24. маја 2023. двадесетак млађих мушкараца одјевених у црне дуксеве са капуљачама преко главе физички напало чланове бијељинског Клуба малог фудбала “Радник МД шоп”, а том приликом су употријебили и сузавац. Постојала је сумња да је напад био на националној основи, односно због тога што су чланови “Радника” имали мајице са натписом на ћирилици.
30. априла 2023. године двојица младића из Земуна нападнута су у Улици Кулук у Старом граду око 17 часова због мајица са ћириличним натписом. Тешке тјелесне повреде задобио је С.Н. (1990) из Земуна након што су њега и његовог пријатеља (1992) напале двије непознате особе у Мостару. Починиоци нису пронађени.
9. априла 2023. године догодио се покушај паљевине угоститељског објекта у власништву повратничке породице Берберовић у мостарском насељу Ортијеш. Непознати починилац је покушао запалити угоститељки објекат који се налази непосредно уз породичну кућу на магистралном путу М17. Објекат је посут непознатом течношћу и покушано је да се запали, но како се ради о мјесту које је насељено и уз магистралу вандали нису завршили свој посао.
26. марта 2023. године православни вјерници у Стоцу примијетили су да је Саборни храм Вазнесења Господњег у овом граду неко покушао девастирати, оскрнављена су главна улазна врата и помоћна врата, а око цркве је затечено много камења и цигле.
6. децембра 2022. године догодио се најгрубљи напад на Саборну цркву у Мостару, богомољу која је још у фази обнове. Неко је ризиковао живот да исијече каблове који освјетљавају цркву, да угаси звона, заустави сатове и направи штету и мрак. Направљена је огромна штета, а починиоци до сада нису пронађени. Старјешина Саборне цркве Душко Којић казао је да је то био десети пут у тој години да се напада на имовину Српске православне цркве у Мостару и њеног свештенства.
12. августа 2022. године учињен је вандалски напад на Стару цркву Цркву у Мостару. Непознати починиоци провалили су врата Цркве рођења пресвете Богородице, оскрнавили олтара, разбацали предмете у цркви, те опљачкали цркву. Однесен је новац из кутије за добровољне прилоге, као и новац из кутије хуманитарног друштва ”Добротвор”.
Босна и Херцеговина: Где је Мостар 20 година после новог уједињења
10. јула 2022. године оскрнављено је Православно гробље у мостарском насељу Виховићи тако што су на зиду око гробља и улазној капији исписане језиве пријетеће поруке и усташки симболи. Људи који су јутрос дошли на гробље остали су у шоку. ”Српска обитељ 13 чланова, масовна је гробница већ ископана, бацам гранату 12 погиба, посљедњег преживјелог прободем вилама”, једна је од порука уз коју је нацртано и слово ”У”. Друга порука је – ”Ми Хрвати не пијемо вина, само крви четника из Книна”, поред које стоји потпис Хрватска Република Херцег Босна. Починиоци нису пронађени.
8. новембра 2021. године опљачкана је Црква Светог Стефана деспота и преподобне Евгеније у мјесту Ортијеш код Мостара која је већ трећи пут на удару лопова. Из црквене касе украдена је одређена количина новца.
19. јуна 2021. године опљачкана је Православна црква Вазнесења Христовог у Бијелом пољу код Мостара. Тада су камере снимиле лопова који је убрзо пронађен. Радило се о Србину из Петрова.
22. априла 2021. обијена је Парохијска кућа покрај Цркве Вазнесења Господњег у мостарском насељу Бијело поље. По повратку из школе дјеца свештеника Небојше Радића затекла су испретуране ствари по кући, а провалник је највјеројатније ушао кроз прозор.
18. априла. 2021. године породична кућа на адреси Кусалова број 9 у мостарском насељу Лука на самој обали Неретве у потпуности је изгорјела. Власница куће Мирјана Спремо Јанчовска каже да је у шоку, јер ова српска кућа није била запаљена ни у рату. ”Затекла сам згариште. Пожар је подметнут. То ми је рекла и полиција која је јуче изашла на лице мјеста. Они су нашли доказе који указују да је пожар подметнут. Ја сам у шоку, немам ријечи, не знам шта да кажем”, изјавила је за Топ Портал Мирјана Спремо Јанчовска. Починиоци никада нису пронађени.
28. јануара 2021. године обијена је Парохијска кућа, која се налази непосредно поред Старе цркве у мостарском насељу Бјелушине. Однесена је одређена количина новца.
Бришу имена усташа, а враћају Шантића: у Мостару у току промена назива градских улица
28. јула 2020. године на огради око православног гробља и Цркве Свете Недјеље у мјесту Добрич код Широког Бријега освануо је исписан графит ”Све вас ово чека” и усташки симбол слово ”У”. Добрич је једино мјесто у Широком Бријегу гдје живе Србе, њих око четрдесет. Неки од њих ни у рату нису напуштали своје домове, а неки су се вратити након рата.
3. јула 2020. године у насељу Салаковац на сјеверу Мостара, на обали Неретве изгорјела је српска кућа, а у њој је страдао повратник Симо Јањић. Његово тијело је пронађено угљенисано на згаришту његове куће. Јавност до данас није добила информације о околностима и страдању овога несретнога човјека, који је сам живио уз Неретву и који је запамћен као добра душа овога краја који је неизмјерно волио ријеку, природу и свој крај.
Од 2016. године запаљено је пет српских кућа на подручју Мостара. Само у једном случају починиоци су пронађени.
Осим куће породице Спремо-Јанчовски, те куће Симе Јањића, у мостарском насељу Салаковац 24.10.2018. у потпуности је изгорјела српска кућа, која је већ била паљена у фебруару исте године. Ријеч је о кући у власништву Борислава Лојпура. У овом случају а за подметање пожара ухапшен је Џенан Ћосић из оближњег села Приграђани, који је предат Тужилаштву Херцеговачко-неретванског кантона. Кућу су тада користили подстанари који се у тренутку пожара нису налазили у објекту. Из кантоналне полиције тада су навели кривично дјело нема националну позадину.
Неколико мјесеци прије тога у Салаковцу је изгорјела кућа породице Митрић, а у децембру 2016. године породице Пантић. Биле су обновљене након рата. Околности под којима је дошло до пожара на овим кућама нису расвијетљене, нити су куће након паљевине обновљене.
Ово су само напади који су пријављени полицији, а на десетине је инцидената који су непријављени.
Извор: Topportal