Разговор водио: Алекса Недељковић
Нектарија Каранци је у Београду, каква вест за београдску публику! Глас који је освојио свет синоћ се чуо и у крипти заветног Спомен-храма Светог Саве у Београду. Тим поводом, Нектарија Каранци, светски познат интерпретатор византијских напева, говори нам о својим почецима, свом духовном оцу Светом старцу Порфирију Кавсокаливиту, али и о томе шта духовна музика најпре мора бити. Емоције у овом разговору, поред Нектарије, није крила ни Моња Јовић која је преводила речи ове светске уметнице. Разговор за Радио „Слово љубве“ водио је Алекса Недељковић.
Подсећамо да ће са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, један од најважнијих интерпретатора византијске духовне музике у свету, Нектарија Каранци, наступити у уторак 17. септембра 2024. године од 19 сати и 30 минута у крипти Храма Светог Саве у Београду, са хоровима цркве Светог Василија Острошког са Бежанијске косе. Улаз на концерт је слободан и сви су добродошли.
Посебну благодарност исказујемо Ивану и Моњи Јовић, као и читавој „Терирем“ продукцији, који су заслужни за реализацију концерта Нектарије Каранци у Београду.
Животопис:
Нектарија Каранци је међународно је призната као један од најважнијих женских гласова у византијској црквеној музици и музичкој традицији Медитерана.
Остваривши значајан утицај својим концертима у Европи и дискографијом у византијској музици, њени наступи су искључиво посвећени византијском појању, медитеранској музичкој традицији и православној духовној музици на грчком, румунском, арапском, руском, италијанском, француском, арамејском језику.
Свој рад посветила је такође и промоцији жена у византијском појању и оживљавању старогрчког израза „псалтриа“.
Каранци је одржала мајсторске курсеве у многим познатим образовним и музичким центрима у Европи.
Она је јединствени грчки извођач, који активно пева као појац у цркви од своје девете године, док је са дискографском активношћу у византијској музици од своје четрнаесте године.
У својим првим забележеним снимцима, пратила је Светог Порфирија Кавсокаливита, савременог светитеља, и уз његово охрабрење и благослов отпочела је изучавање византијске музике.
Каранци се у медијима највише помиње као „она која данас најбоље представља византијску женску песму”, „Једна од највећих женских интерпретатора византијских химни”, „Мек, дубок и магичан глас”, „васељенска уметница“, „једнако лако може да учинити свој глас херувимским када пева црквене химне, али и земаљским када пева традиционалне песме“.
Последњих година многе жене су пришле византијској музици, инспирисане делом Нектарије Каранци. Имајући као примарни циљ неговање и промоцију појања жена, 2013. године основала је прво удружење жена у византијској музици: „Women in Byzantine Music Worldwide Association”. Такође је основала и директорка је женског византијског хора „Псалтири“ са члановима из Грчке и иностранства.
Верујући у значај усмене традиције и очувања традиционалног музичког наслеђа, као доминантног елемента културног идентитета народа, Каранци велики део свог рада посвећује подучавању младих у области византијске црквене и грчке традиционалне музике у Грчкој и иностранству.
Након студија у класи једног од највећих певача и наставника грчке традиционалне музике, Хрониса Ајдонидиса, почиње да предаје у музичкој школи „Циронис Аидонидис“ у Грчкој.
Каранци је у детињству похађала и класично музичко образовање, наводећи да „комплетном музичару, у било којој врсти музике, треба паралелно класично музичко образовање“. Она такође посвећује део свог рада ширењу класичне музике у Грчкој, углавном кроз своју одговорност као председница „Митрополијског симфонијског оркестра у атини”. Оркестар је под покровитељством Његовог Високопреосвештенства Архиепископа Атине и целе Грчке Јеронима II и под уметничким руководством међународно признатог пијанисте, композитора и диригента Василиса Цамбропулоса.
Извор: Радио Слово љубве