Пише: Милош Лалатовић
Замислите човјека,који готово да има већину великих порока. И дрогу,алкохолизам,патолошко коцкање,промискуитет,преваранта,несвјесног радника и итд… Такав је управо Харви Кајтел у филму „Зли поручник“ из 1992. године. . .
Својим аутомобилом поручника вози по улицама Њујорка,на сваком његовом ћошку све више тоне у порок. Град са два лица. Са једне стране пун порока,а са друге побожног свијета хиспаноса ,који свугде имају слике са Исусом Христом. Дилери дроге, који живе са побожним мајкама, бакама у трошним зградама, које нијесу безбедне ни у ком погледу. Њих редовно обилази „зли поручник“, који тргује са њима, трампи се.
Кајтел у филму, запада све више и више у коцкарске дугове опасним типовима, који не праштају. У том истом периоду дешава се силовање римокатоличке часне сестре, као и пљачкање и оскранвљење цркве. Глумица, која је одабрана за ову улогу је фантастично одиграла. Представила се као примјер праве хришћанске љубави и праштања. И овај несавесни поручник ради на овом случају. У почетку бива равнодушан,чак износи ставове зашто би се нарочита пажња поклањала једној часној сестри обученој као ,,пингвин“. . .
Посјећујући једном приликом цркву, гдје се десио злочин доживљава дубоко покајање или метаноју. Жали се Исусу на распећу, да је покушавао да буде добар, али није успио. Говори да му је жао. Плаче, рида. Све сам у огромној њујоршкој цркви, у вечерњим сатима. Исус,као да излази са распећа, са свим ранама на тијелу, милујући га и дајући му на тај начин опроштај. Све ово је претходило разговору са часном сестром,која опрашта злочинцима, не желећи да их ода полицији. За бескруполозног поручника ово дјелује невероватно, та безусловна хришћанска љубав, која је у стању да опрости велики злочин.
Кајтел налази момке, који су починили гнусни злочин, прислушкујући исповијест часне сестре, која се десила непосредно прије његовог покајања. Одлази њиховој кућици, гдје га дочекује побожна хиспанка, вјероватно рођака поменутих. Разговора са њима на њиховом језику, дувају, туче их, све у смислу да схвате свој гријех. Одводи их на станицу, гдје их натјерује да напусте град, јер су, ако остану у њему изгубљени случајеви. При том им даје новац, кога је добио од једног другог хиспаноса, дилера дроге и његове побожне мајке. . .
Након тога свега,у исти дан,бива ,,зли поручник“ убијен од опасних људи због дуга. Све у свему његова судбина подсјећа на судбину покајаног разбојника Дисмаза. Спасење и покајање човјека је променљиво и драматично у великом броју случајева. Музика у филму добро дочарава атмосферу са пјесмом Џони Ејс из 1955. године „Plending in my love„. . .