Piše: Nebojša Popović
Sredinom 2024, baš uoči neuspjelog pokušaja atentata na slovačkog premijera Roberta Fica, prvi čovjek slovačke Vlade našao se u epicentru sukoba sa Evropskom unijom(EU) po pitanju kontrole nad Javnim servisom Slovačke.
Fico je naime smatrao da bi nacionalni javni emiter – Slovačka televizija i radio(STVR) trebalo da radi više u interesu same Slovačke, te da više promoviše stavove demokratski izabrane Vlade, a ne da izvještava protiv nje, agresivno namećući stavove po diktatu iz inostranstva.
U tu svrhu, slovačka Vlada pripremila je bila predlog zakona koji bi Javni servis trebalo da reformiše i tretira kao „državnu instituciju“, a koja vlastima daje veću kontrolu nad zapošljavanjem generalnog direktora i Upravnog odbora.
„Nacionalna televizija i radio nisu mogli da budu objektivni jer su bili u sukobu sa slovačkom Vladom. To je bilo kršenje osnovnog prava građana Slovačke na objektivno informisanje“, objasnio je tada Fico.
Naravno, čitav sukob kretao se na liniji ko će da ima veću kontrolu nad Javnim servisom Slovačke – Vlada u Bratislavi ili Brisel. Fico je vraćanje nacionalnog emitera pod veću kontrolu Vlade smatrao pitanjem slovačkog suvereniteta, dok je Brisel po običaju težio da kontroliše što više poluga slovačkog društva.
Nebojša Popović: EU na ivici ambisa, Merc ipak mora u Moskvu
Robertu Ficu su se odmah na vrat nakačili razni eksperti i promoteri slobode medija iz NVO sektora. Brisel nije oklijevao da saopšti kako je zabrinut zbog ugrožavanja građanskih i medijskih sloboda u još jednoj EU zemlji. Odmah su počele tenzije… Nažalost, sukob je pao u drugi plan ali tek nakon što je na slovačkog premijera pokušan, na sreću, neuspio atentat. Elem, jedno od glavnih naravoučenija na premijeru Slovačke jeste da ukoliko vam je namjera da ostanete „na evropskom putu“ – onda morate da računate na nezajažljivu intenciju Brisela da čeprka u sve segmente države i društva.
U konkretnom slučaju poruka za PES je više nego jasna – ako želite da gradite ozbiljnu i dugovječnu političku strukturu sa neophodnom medijskom potporom koja uz to mora da ide – onda ne računajte na Javni servis. Dakle, imperativ je da gradite kvalitetne privatne medije. Jer je oslanjanje na državne u zemlji veoma ograničenog suvereniteta kao što je Crna Gora to moguće samo na kašičicu. U mjeri u kojoj trenutno odgovara Briselu.
A to što je interes Brisela u određenom trenutku ne mora da znači da je nužno interes Crne Gore. U tom smislu, prava je ironija sudbine da upravo poznati briselski aparatčik, Miroslav Lajčak, koji je najpoznatiji po tome što je zaslužan za dugogodišnje pripadanje Crne Gore pod palicom DPS-a, dolazi baš iz iste zemlje iz koje dolazi slovački premijer Robert Fico…