Пише: Небојша Поповић
Након четвородневне државне жалости, у четвртак је у Атини сахрањен Костас Симитис премијер Грчке у периоду од 1996. до 2004. године. Цијела земља је одала почаст бившем социјалистичком премијеру који се сматра заслужним за модернизацију Грчке.
Симитис је био упоран да Грчка постане чланица еврозоне и предузео виталне кораке да осигура да та земља буде спремна да буде домаћин Олимпијских игара у Атини 2004. године.
Вијест о његовој смрти у 88. години дочекана је у недељу, са изразима поштовања и пијетета са свих страна политичког спектра. Како политички пријатељи, тако и ривали, подједнако су указали дивљење према човеку који се сматра заслужним за спровођење неких од најважнијих промјена у земљи.
„Са тугом и поштовањем се опраштам од Костаса Симитиса“, рекао је премијер десног центра Киријакос Мицотакис у изјави пре него што је проглашена четвородневна званична жалост.
Мицотакис га је такође назвао и „племенитим и достојним политичким противником, али и премијером који је пратио Грчку кроз неке од њених великих националних корака“.
У земљи која је била оптерећена дубоким подјелама између љевице и деснице, Симитис који је потекао из љевичарске породице, активно се супротстављао војном режиму који је Грчком уз помоћ репресије владао између 1967. и 1974. године. У таквим околностима Симитис је био приморан да напусти земљу, да би у егзилу постао члан Панхеленског ослободилачког покрета(ПАК) који се борио за пад војне диктатуре.
Након пада режима, Симитис је постао суоснивач Панхеленског социјалистичког покрета –„Пасок“, заједно са својим харизматичним колегом академиком Андреасом Папандреуом.
Скоро 15 година након што је Пасок први пут освојио власт у Грчкој 1981. године, Симитис је преузео кормило странке када је лоше здравље приморало Папандреуа да поднесе оставку. Симитисов главни циљ као премијера био је да Грчку чврсто веже за Запад спровођењем често непопуларних економских мјера како би се осигурало да се привреда квалификује за придруживање евру. Такође се фокусирао да Грчка добије организацију Олимпијских игара, свјестан да ће тај догађај подићи статус земље на међународном плану.
Опело бившем премијеру Константиносу Симитису у Саборној цркви у Атини служио је Архиепископ атински и цијеле Грчке господин Јероним, уз саслуживање секретара архимандрита Варнаве Теохариса и свештенства митрополитског храма. Испраћају Симитиса присуствовали су и представник Васељенског патријарха Вартоломеја, те митрополит Гвинеје, господин Георгије, и представник патријарха Александрије Теодора у Атини.
Након опела, говоре су одржали предсједница Републике, Катерина Сакеларопулу, премијер Киријакос Мицотакис, предсједник ПАСОК-а, Никос Андрулакис, као и професори Јанис Вулгарис, Тасос Јанитис (бивши министар) и Константинос Цоукалас, те премијер Мицотакис.
Присутни су били амбасадори многих земаља. Почаст преминулом одавали су почасни водови из сва три рода оружаних снага. Након опела у Саборној цркви, поворка је пјешке кренула до Првог гробља у Атини гдје је Костас Симитис сахрањен. Грчка је показала да упркос политичким разликама и зађевицама умије цивилизовано и са дужним поштовањем да испраћа своје заслужне грађане.