Пишу: М. В. / П. Р.
Механизам добровољности није заживио нигдје на простору бивше Југославије, па се и за Црну Гору намећа као рјешење увођење обавезног војног рока, поручио је за Портал РТЦГ војни аналитичар Александар Радић.
Обавезно служење војног рока је, каже Радић, тренд широм Европе.
„Многе земље, које су релеванте за процјену из угла Црне Горе, увешће обавезно служење војног рока од оних које су велике силе па до земаља региона“, сматра Радић.
Радић истиче да нема начина да се организује масовна одбрана и ефикасна подршка цивилним институцијама без обавезног служења војног рока.
„Млада генерација би добила прилику да види како функционише државни систем и да добију своје мјесто у плановима одбране земље и другим облицима ангажовања снага одбране и цивилне заштите“,
Подсјећа да је Црна Гора, послије преласка на потпуно професионални модел попуне 2006. године, током реорганизације, расформирала све преостале јединице које су се попуњавале ратним развојем.
„Али управо са су уласком у НАТО из Брисела је постављен захтјев да се створи резерва и сад у овом тренутку Војска Црне Горе у свом организацијском форматском саставу, осим првог пјешадијског батаљона, који чини активни састав, има други и трећи резервни и ратном развоју са попуном резервиста планира се развој мјешовитог артиљеријског дивизиона“,
Мишљења је да се те снаге не могу попунити са људима који пролазе кроз добровојно обучавање јер је, како каже, премало кандидата.
„Механизам добровољности није заживио нигдје на простору бишве Југославије. Имате резервне јединице, ако имате и резервисте, који ће да их попуне. Мислим да се за Црну Гору намећа као рјешење увођење обавезног војног рока. Наравно, питање на који начин се изводи, колика је дужина трајања. Различити погледи могу да се сагледају када је то питање да ли ће на минималну обуку као Хрватска од 60 дана, Србија која, такође, уводи 60 дана, али плус 15-одневну вјежбу за регруте“, оцијенио је Радић.
Смисленије је, сматра Радић, да тај војни рок буде дужи, како би се дио времена, послије обуке, провео у активној јединици.
„Али то је већ питање и трошкова и реакција јавног мњења. Прије свега како обезбиједити јавну подршку за такву једну обавезу, која је била лако да се укине и обустави. Али сада је тешко да се поново успостави када су времена промијењена и када је очигледно да рат у Украјини показује да одбрана земље може да функциониша само кроз обавезно служење војног рока кроз масовну обуку војноспособних грађана“, закључио је Радић.
Извор: РТЦГ