LinkedIn је годинама водио неоткривене друштвене експерименте над 20 милиона корисника како би проучавао успех на послу.
Нова студија која анализира податке преко 20 милиона корисника LinkedIn-а у периоду од пет година открива да наши познаници могу да буду кориснији у проналажењу новог посла од блиских пријатеља.
Истраживачи који стоје иза ове студије указују да се резултати мобилности посла на платформи повећава. Међутим, многи корисници нису знали да се њихови подаци изучавају. То их чини забринутим када је у питању транспарентност података.
Неколико истраживача LinkedIn-а, прошлог месеца, објавили су студију у часопису Сциенце, о спроведеној студији. Студију су спроводили Хардварска пословна школа и Масачусетски технолошки институт у периоду од 2015. до 2019. године. Истраживачи су спровели „више великих насумичних експеримената“ на алгоритму платформе „Људи које можда познајете“.
Експерименти су подразумевали додавање корисницима алгоритам који им нуди различите препоруке за контакт, а затим анализирањем нових послова пронашли су сасвим нове везе и дошли до другачијих увида. Истраживачи су тестирали друштвено-научну теорију познату као „снага слабих веза“.
Истраживање је показало да постоје слабе везе, попут пријатеља пријатеља и јаке везе попут непосредних пријатеља. Према резултатима слабе везе могу да вас доведу до бољих прилика за посао. Односно углавном су прилике за посао изван ваше мреже јаких веза.
Јаке везе су ограничене на мале и добро дефинисане групе, самим тим имају мање могућности за отварање нових прилика.
Иако је ово истраживање донело занимљиве податке, LinkedIn као поуздана мрежа, дошла је у фокус јавности када је у питању однос према подацима корисника. Не треба имати очекивања да било која мрежа има приватност података. Свака од мрежа било ког типа врши различита истраживања са прикупљеним подацима и као такве их користи.
Извор: usatoday