Пише: Бранислав Предојевић
Издавачка кућа „Чаробна књига“ објавила је графичку новелу “ Сенка над Инсмутом“ славног Хауарда Филипса Лавкрафта са чудесним илустрацијама Франсоа Баранжеа.
Одувијек опчињен универзумом Х. Ф. Лавкрафта, Франсоа Баранже, илустратор који је у цијелом свијету познат по дизајнерском раду на филмовима и видео-играма, задао је себи невјероватан задатак да у слике претвори најзначајније приче овог аутора.
Опчињен причом о Новој Енглеској, један младић креће у обилазак древних градова те области. На путу за Аркам добија приједлог да пође аутобусом који пролази кроз Инсмут, изоловану приобалну варош. Сам помен тог мјеста у становницима околних градова изазива језу. Али његову радозналост буди златни накит са узнемирујућим мотивима, поријеклом из Инсмута, који је видио у локалном музеју. Стога одлучује да се упути тамо. То злокобно мјесто, некада чувена лука позната по риболову и перспективан индустријски центар, сада је само сјенка некадашњег сјаја. Упркос гађењу које му изазивају физичке аномалије неких становника и мрачне уличице којима се шири смрад рибе, младић осјећа неодољиву жељу да сазна више о Инсмуту. Зејдок, огорчени стари пијанац, открива му дио узнемирујуће прошлости града. Негдје након 1800. године Обед Марш, капетан који је трговао са далеким полинезијским народима, основао је пагански култ Езотеријски ред Дагона који се брзо раширио међу становницима. Зејдок тврди да је Марш са чудовиштима из морских дубина склопио пакт који је требало да му обезбиједи напредак на свим пољима, у замјену за нешто непојмљиво одвратно. И таман кад млади путник одлучи да напусти Инсмут, аутобус се изненада квари. Нема другог избора него да ту проведе ноћ… Уске, кривудаве уличице, становници одвратних црта лица који вребају из прљавих кућа, застрашујуће легенде о древним бласфемичним обредима, морска створења која израњају из кужне воде да би одржавала противприродне везе са Маршевим прецима.
Ова Лавкрафтова новела сврстава се међу ремек-дјела страве и ужаса у књижевности с почетка 20. вијека и сматра се родоначелницом његовог „космицизма“, а распламсала је, као и већина његових дјела, машту умјетника наредних генерација.
Писац и уредник Сенди Питерсен, који је писао предговор за ову књигу, каже да је остао задивљен визуелном снагом Баранжеа.
– С Лавкрафтом је мука што је његове свјетове и страву која у њима влада неописиво тешко представити сликом, али Франсоа Баранже је начинио бриљантну визуелну интерпретацију. И ја сам, искрено, задивљен и почаствован тиме што ми је дата могућност да напишем предговор за ово дјело – рекао је Питерсон.
Издавач „Чаробна књига“ већ је објавио Баранжеове књиге „Данички ужас“, „У планинама лудила“ и „Зов Ктулуа“. Ово издање има 72 стране у тврдом повезу, а превод је дјело Дарка Тушевљаковића.
Аутор
Баранже је умјетник са више лица, по образовању илустратор, а углавном је познат по раду на филмовима као што су „Хари Потер“, „Борба титана“, „Љепотица и звијер“ и бројним видео-играма.
Аутор је и бројних корица за романе, а 2013. године упустио се и у писање свог првог запаженог научнофантастичног романа „Доминијум мунди“, а затим и трилера „Домино ефекат“ 2017. године.
Извор: Глас Српске