Француска је земља с другом највећом јавном потрошњом за пензије у ЕУ, иза Грчке и Италије. Иако се под издвајања за пензије урачунавају и оне за инвалидску или наслијеђена, старосна ипак заузима највећи постотак. Међу земљама у региону издвајања за пензије су релативно изједначена ако се посматра постотак БДП-а државе. За 40 година радног стажа радник у Словенији прима 660 еура.
Да постотак издвајања не значи нужно и веће пензије, показују и бројке о просјечним пензијама других држава. Тако пензионер у Норвешкој у просјеку прима пензију од готово 1.800 еура, док држава издваја око 10,5 посто БДП-а; француски пензионер има више него двоструко нижу пензију (833 еура), а држава издваја знатно више јавног новца за пензије. Аустралија, са најмањим издвајањем јавног новца, својим пензионерима у просјеку исплаћује више од 1.300 еура.
Ваља нагласити да је у свим поменутим држава минимална законска граница за одлазак у пензију у правилу виша од 65 година и у процесу је раста. У Њемачкој – првом комшији Француске – све су гласнији захтијеви да се ради и до 70 године.
Старосна граница за одлазак у пензију у Њемачкој се постепено повећава – са 65 на 67 година, што би се требало десити до 2031. године.
Поглед на пензијске системе Европе и свијета, даје увид колико су нижа примања пензионера у региону.
И док је у Словенији просјечна пензија од 800 еура конкурентна оним у државама Европске уније, остатак Западног Балкана знатно заостаје. То се односи и на Хрватску, чланицу ЕУ, гдје је просјечна пензија дупло мања него у Словенији – 388 еура. Али у Словенији има пензионера који за 40 година радног стажа примају само 660 еура пензије!
Црногорски пензионери, након посљедњих повећања пензије, у просјеку примају 359 еура мјесечно.
Подаци Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање Србије показује да је у тој држави просјечна пензија сада износи 323 еура, што такође представља значајно повећање у посљедњих неколико година.
Овогодишњим најављеним повећањем пензија, просјечна пензија у Сјеверној Македонији износи 311 еура.
Најниже примања у регији имају пензионери у Босни и Херцеговини – у просјеку примају 294 еура мјесечно. Пензије су нешто више у ентитету Федерација БиХ него у Републици Српској.
Треба напоменути да у пракси, посебно у земљама региона, просјечна пензија не представља прави приказ стања на терену. Јако велики број старије популације прима минималне пензије, које су у правилу знатно ниже од просјечне, док просјек „поправља“ доста мањи број оних који примају веће пензије.
У Србији рецимо има 1.650.000 пензионера, што је петина становништва. Посљедње доступни подаци показују да чак 900.000 пензионера има нижа примања од просјечне пензије, док највишу пензију (вишу од 850 еура) прима 11.000 људи. Из Удружења синдиката пензионера Србије су саопштили да 1,1 милион пензионера у држави живи на граници сиромаштва преноси ГПМаљевац
Извор: rtcg.me