Шпанија је земља која наставља да поштује еколошке стандарде, мере безбедности и квалитет на својим плажама и зато је земља са највећим бројем плажа акредитованих „Плавом заставом”, преносе европски медији. Према подацима Шпанског института за туризам, „Туреспања” иницијатива за акредитацију је уведена од 1987. Године, а Шпанија је добила ово признање за чак 729 својих плажа.
Десет плажа је по први пут награђено престижном „Плавом заставом”, а ове године су 22 плаже успешно повратиле ту титулу. Тренутно пет најбољих плажа се налазе у Барселони, Кордоби, Мурсији, Тенерифима и Касересу, Експремадура.
Програм Плаве заставе је камен темељац одрживог туризма на плажи и мору већ више од 35 година и поставио је стандард који многе дестинације теже да постигну. Он је усклађен са 17 циљева одрживог развоја Уједињених нација. Иначе, у прошлој години је и Португал напредовао, јер је добио већи број акредитација Плавом заставом за своје плаже, марине и чамце. Тамошње власти кажу да то показује посвећеност земље одржавању високих еколошких и безбедносних стандарда дуж својих обала.
„Плава застава” за плаже и марине је међународни еколошки стандард квалитета заштите околине мора и обала. Сваке године се додељује плажама и маринама које испуне ригорозне међународне стандарде по 33 критеријума. „Плава застава” на плажи је данас у свету врло цењена туристичка ознака и све више је главни оријентир туристима приликом одабира дестинације за летовање. Плаже и марине на стајаћим (слатким) водама такође подлежу стандарду „Плаве заставе”.
Сертификат „Плава застава” додељује се само за једну сезону, те се захтев за добијање мора подносити сваке године. Уколико током сезоне дође до промене услова на плажи сертификат може бити повучен привремено или трајно. Поред тога што се током сезоне спроводе националне и међународне контроле, гости и корисници плажа са „Плавом заставом” подстичу се да обавесте надлежне у случају да примете кршење неког од критеријума. Власник „Плаве заставе” и међународни руководилац овог програма је Фондација за едукацију у области животне средине, који је основало Веће Европе још 1981. године. У програм је, у овом тренутку, укључено 46 европских и ваневропских држава којима је туризам један од стратешких циљева.
Извор: Политика