
Већини грађана Престонице али и шире није најјаснија разлика између нових и поновљених избора. У правном смислу она вјероватно постоји, ал’ у политичком, суштинском, не. Нови излазак на изборе нови је тест и за опозицију и за власт. Код владајуће коалиције мање је непознатих. У току је груписање и укрупњавање за нови покрет. У опозицији, непознатих је више. Заједно или одвојено? Излазак или бојкот?
Иницијатива ПроГлас саопштила је захтјев за испуњење „минималних услова“ за одржавање нових избора у Београду. Неки од њих најавили су и бојкот у случају да услови не буду испуњени. Паралелно са тим, након резолуције Европског парламента о изборима у Србији, још увијек је нејасно да ли ће или не бити „истраге изборних неправилности“. И ако хоће, када? Ово питање се намеће као важно јер по мишљењу опозиције, могућност да избори за Београд буду одржани крајем априла, значи да владајућа коалиција жели да онемогући „истрагу“. Због ове резолуције, грађанска опозиција трпи критике од „десне“ опозиције – која сматра да је у питању мијешање у изборни процес и да јавност на ово неће благонаклоно реаговати.
Шта може донијети изборна кампања у Београду пола године након избора? И да ли ће то бити кампања за Београд или за Србију? Одржавање избора у великом броју општина у Србији, укључујући и велике градове, извјесно ће дати посебан карактер изборној кампањи. Па у новим београдским и редовним новосадским, нишким и другим изворима, Србија може добити својеврсну репризу парламентарних. А водећа је непознаница: да ли ће резултат у реваншу бити исти? И колику „разлику“ из првог меча јури опозиција?
Редакција