Пише: Предраг Стојковић
Дешавања у Кашмиру многи су поздравили као још један „дип сик“ тренутак за Кину. Овога пута у одбрани, пише „Блумберг“. Између 2020. и 2024. године, Кина је чинила свега 5,9 одсто светског извоза оружја у поређењу са америчких 43 процента, показују подаци Међународног института за истраживање мира. Уз то, готово две трећине кинеског извоза иде у Пакистан.
Сада, са дешавањима у Кашмиру, сва је прилика да ће Кина ускоро успети да заграби добар део америчког „колача“ продајом својих ловаца и пројектила Глобалном југу. Земља је већ сада главни снабдевач оружјем западне Африке, чак 36 одсто укупног увоза тамо је кинеско. А афричко тржиште је уносан посао – „Дасо“ је тамо „зарадио“ 17 одсто прихода. Француски „Дасо“ и немачки „Рајнметал“ тренутно горе – захваљујући напорима Европе да се наоружа и упозорењима Беле куће да више не рачунају на америчку заштиту.
Слетање „Рафала“ у Србију: Борбени авиони као сигнал геополитичког усмерења
Али, наводи „Блумберг“, један од разлога зашто ове европске компаније добро послују је тај што их нема много. Европа се деценијама ослањала на САД и одбрамбена индустрија је сада у процесу реструктурирања. Кина је тај процес завршила 2010-их када је смањила увоз руског оружја. За извознике оружја, нема боље рекламе од успеха у сукобу. Тако се дугогодишње пријатељство Кине са Пакистаном исплатило – Исламабад је одлично изрекламирао војну моћ Пекинга, закључује „Блумберг“.
Извор: Новости