Пише: Иона Велс
“Албанска мафија би ме позвала и рекла ми: ‘Желимо да пошаљемо 500 килограма дроге.’ Ако не прихватите, убију вас.“ Цезар (није му право име) члан је Латинских краљева, криминалног нарко картела у Еквадору. Регрутовао га је корумпирани полицијски службеник из одељења за борбу против наркотика да ради за албанску мафију, једну од најпродуктивнијих мрежа за растурање кокаина у Европи. Албанска мафија је последњих година проширила присуство у Еквадору, привучена кључним рутама за трговину кроз земљу и сада контролише већину прилива кокаина из Јужне Америке за Европу. Упркос томе што Еквадор не производи ову дрогу, 70 одсто светског кокаина сада пролази кроз његове луке, каже председник Еквадора Данијел Нобоа. Он се кријумчари у земљу из суседне Колумбије и Перуа – два највећа произвођача кокаина на свету. Полиција каже да је запленила рекордну количину илегалних дрога прошле године, већином кокан, и да то указује на то да је укупна количина извоза у порасту.
Последице су смртоносне: у јануару 2025. године било је више од 780 убистава, што га чини најсмртоноснијим месецом последњих година. Многа од њих била су повезана са илегалном трговином дроге. Разговарали смо са људима у ланцу снабдевања да бисмо разумели зашто се ова криза погоршава и како је подстиче пораст европске потрошње кокаина. Цезар (36) је први пут почео да ради са картелима кад је имао 14 година, наводећи лоше прилике за посао као један од фактора.
Далеко од бога, а близу САД: Судбина Мексика између нарко-картела и моћног суседа
„Албанцима је био потребан неко да им решава проблеме“, објашњава он. „Знао сам чуваре луке, превознике, надзорнике сигурносних камера.“ Он их потплаћује да прокријумчаре дрогу у еквадорске луке или да зажмуре или угасе понеку камеру. Након што кокаин стигне у Еквадор из Колумбије или Перуа, држи се у складиштима све док албански послодавци не сазнају за бродски контејнер који ће ускоро путовати за неку европску луку. Банде користе три главна метода за убацивање кокаина у бродски товар: сакривање дроге у пошиљци пре него што стигне у луку, проваљивање у контејнере у луци или убацивање дрога на бродове на отвореном мору. Понекад Цезар заради и до 3.000 долара по послу, али за њега подстицај није само новац: „Ако не обавите посао који вам Албанци траже, убиће вас.“ Цезар каже да донекле жали због његове улоге у трговини дрогом, нарочито због онога што назива „колатералним жртвама“. Али он верује да су за то криве земље корисника. „Ако стопа потрошње расте, рашће и продаја. Биће то незаустављиво“, каже он. „Ако се буду борили против тога тамо, окончаће се овде.“
Погледајте видео: Еквадор – од мирног места до сукоба нарко банди
У раље овог ланца снабдевања бивају ухваћени и обични радници, не само чланови банди. Хуан (није му право име) је камионџија. Једног дана је покупио пошиљку туњевине да би је превезао до луке. Он каже да нешто ту није било како треба. „Први аларм је зазвонио на узбуну кад смо стигли у складиште и у њему се налазио само један товар и ништа друго. Било је то изнајмљено складиште, компанија није имала име“, присећа се он. „Два месеца касније, видео сам на вестима да су контејнери заплењени у Амстердаму, пуни дроге. Нисмо имали појма.“ Неки шофери не знајући превозе дрогу; други су на то приморани – ако одбију, биће убијени.
Европске банде привлачи Еквадор због његове локације, али и његових легалних извоза, који пружају згодан начин за скривање илегалног товара. „Извоз банана чини 66 одсто контејнера који напусте Еквадор, 29,81 одсто њих одлази у Европску унију, где је потрошња дроге у порасту“, објашњава представник индустрије банана Хозе Антонио Идалго. Неке банде су чак основале лажне компаније за извоз или увоз воћа у Европи и Еквадору као параван за илегалне активности.
„Ови европски кријумчари се представљају као бизнисмени“, каже Хозе (није му право име), тужилац који јури организоване криминалне групе и који је за нас говорио анонимно због претњи које редовно добија. Озлоглашени пример је Дритан Ђика, оптужен да је један од најмоћнијих албанских мафијашких вођа у Еквадору. Тужиоци кажу да он има удео у компанијама за извоз воћа у Еквадору и компанијама за увоз воћа у Европи, које користе за кријумчарење кокаина. Он је у бекству, али многи његови саучесници су осуђени после мултинационалне полицијске операције. Адвокаткиња Моника Лузарага бранила је једног од његових сарадника и сада говори отворено о њеним сазнањима како ове мреже оперишу. „Тих година је извоз банана у Албанију скочио у небеса“, каже она. Она звучи незадовољно што власти нису сабрале два и два раније да криминалне групе користе то као параван. „Читава привреда овде стагнира. А опет је један артикал који је скочио са извозом била банана. Дакле, два плус два једнако су четири.“
Зашто је извоз у порасту
У еквадорским лукама, полиција и оружане снаге покушавају да контролишу ситуацију. Чамци патролирају водама, полицајци скенирају кутије са бананама у потрази за „циглама“ кокаина – чак и полицијски рониоци траже дрогу скривену испод бродова. Сви су тешко наоружани, чак и они који само чувају кутије са бананама пре него што буду утоварене у бродске контејнере. То је зато што ако се током претраге пронађе дрога, корумпирани лучки радник ће вероватно бити умешан, и то би могло да изазове насилни инцидент. Упркос овим напорима, полиција каже да је количина кокаина који се успешно кријумчари из Еквадора достигла рекордне висине. За то се окривљују раст потражње и економски фактори. Прошле године је заплењено скоро 300 тона дроге – нови годишњи рекорд, према еквадорском Министарству унутрашњих послова. Мајор Кристијан Козар Куева из Националне полиције каже да је последњих година дошло до „око 30 одсто раста заплена пошиљки за Европу“.
Овај пораст кокаинских пошиљки учинио је читаву ситуацију опаснијом за оне које су ухваћени у ланцу снабдевања. Камионџија „Хуан“ каже да га раст „контаминације контејнера“ чини рањивијим. Он каже да су званичници прекјуче запленили контејнер са две тоне кокаина. „Некада су то била два килограма, сада говоримо о тонама.“
„Ако не контаминирате контејнере, имате две опције: да напустите посао или завршите мртви.“ Привреда коју је разорила пандемија ковида оставила је више становника Еквадора подложнијим регрутовању у банде. Држава која је била финансијски руинирана после пандемије, снаге безбедности које су имале мање искуства у борби против организованог криминала и претходно попустљива правила за добијање визе довели су до појављивања европских банди тамо после 2020. године. Моника Лузарага каже да је 2021. била година кад се „винула инфилтрација албанске мафије“. Она каже да се овај период поклопио са „навалом“ албанских држављана и скоком извоза банана, чак и у Албанију. „То је изузетно уносан посао који штети Еквадору а користи криминалним организацијама. „Како можемо да прихватимо привреду изграђену на патњи?“.
Порука за Европу
Овај гнев према страним картелима не изненађује, имајући у виду њихов допринос порасту насиља. Али постоји једна ствар око које се слажу неки кријумчари и они који се боре против њих: трговину подстичу потрошачи, посебно у Европи, САД и Аустралији. Подаци УН-а показују да је светска потрошња кокаина достигле рекордне висине. Њене анкете показују да Велика Британија има другу највећу стопу употребе кокаина на свету.
Британска Национална агенција за борбу против криминала (НЦА) процењује да Велика Британија конзумира око 117 тона кокаина годишње и има највеће тржиште у Европи. Докази показују да је потрошња у Великој Британији у порасту.
Анализа британског Хоум офиса над отпадним водама показује да се потрошња кокаина повећала за 7 одсто од 2023. до 2024. године. У операцијама НЦА 2024. године заплењене су око 232 тоне кокаина, за разлику од 194 тоне из 2023. године.
Погледајте видео: Покушао да шверцује кокаин испод перике, па ухапшен
Заменик директора НЦА за процену претње Чарлс Јејтс каже да ово чини Велику Британију „земљом избора“ за организоване криминалне групе које зарађују од високе потражње. Он процењује да британско кокаинско тржиште вреди око 14,2 милијарде долара, а да криминалне банде зараде око четири милијарде долара годишње само у Великој Британији. Они који се боре против ових банди у Еквадору, као што је тужилац Хозе, кажу да је на „земљама чији су држављани потрошачи кокаина да спроводе строжу контролу“ оних који финансирају ту трговину.
Њујојрк Тајмс: Контроверзни план Едија Раме, Албанија прави нову муслиманску државу усред Тиране
Њихове жртве долазе у разним облицима. За Идалга то су извозници банана који трпе финансијску и штету по углед. За Лузарагу, то су „деца, адолесценти које регрутују криминалне банде“. „У Европи имате грађане вољне да плате велике количине новца да би добили дрогу коју троше. Дрогу коју на крају грађани Еквадора плаћају животима.“
НЦА истиче да поред ових „катастрофалних“ последица по заједнице дуж читавог ланца снабдевања, употреба кокаина узима додатне жртве међу корисницима због кардиоваскуларних и психолошких последица. Смрти узроковане кокаином у Великој Британији скочиле су за 30 одсто 2023. године у поређењу са 2022. годином, на 1.118. НЦА такође упозорава да дрога погоршава домаће насиље. Он недвосмислено ставља до знања да напори служби за спровођење реда и закона нису довољни: „Акција на страни понуде сама по себи никад неће бити решење. Оно што је важно је да се промени потражња.“ Од чланова нарко банди до председника земље, ово је порука Еквадора и за Европу. Председник Данијел Нобоа, који се кандидује за други мандат у другом кругу председничких избора 13. априла, учинио је борбу против криминалних банди једним од својих приоритета и ангажовао војску да се бори против насиља банди. Он је за ББЦ рекао: „Ланац који се завршава ‘забавом у Великој Британији’ подразумева јако много насиља.“ „Оно што је забава за једну особу вероватно обухвата 20 убистава успут.“
Извор: НИН