Пише: Филип Мириловић
Када је почетком јануара посјетио гроб породице Јашари, предсједника Републиканске партије (регистроване као партија националне мањине) Николу Сандуловића привели су припадници Безбједносно информативне агенције. Вијести о његовом хапшењу букнуле су на друштвеној мрежи Икс, некадашњем Твитеру. Кроз организовану кампању, коришћењем опасних наратива, мрежа налога која укључује политичке лидере се Косова, опскурне аналитичаре и лобисте са запада, као и лажне налоге, покушала је да представи Сандуловића као лидера српске опозиције, а Србију окриви да његовим хапшењем ради на подизању тензија са Косовом.
Коришћењем говора мржње упереног против Србије, пропаганде и дезинформација, ова мрежа ствара плодно тле за дестабилизацију већ ионако натегнутих односа у региону. Циљ овог истраживања јесте да покаже како се мрежа Икс користи за фрејмовање лажних наратива са коначним циљем дискредитације Србије у међународној заједници. Постови се објављују искључиво на енглеском и таргетира се западна публика.
Истраживање дезинформација и мисинформација на друштвеним мрежама захтјева идентификовање неколико основних параметара. Важно је мапирати кључне актере, њихове наративе, одредити да ли се пропаганда спроводи организовано кроз кампање, али и утврдити везу између налога у мрежи.
ЛАЖНИ ЛИДЕР
На мрежи Икс, Никола Сандуловић покушава да се представи као “једини прави лидер” српске опозиције. У Приштини је радо виђен гост, што потврђује чињеница да се у више наврата састао са Албином Куртијем. Међутим, у српској политичкој реалности његова партија регистрована је као странка мађарске националне мањине и никада није имала представнике у Народној скупштини.
Сандуловић је по много чему контроверзана особа. Тврди да је био савјетник Зорана Ђинђића, док је заправо веома кратко само био члан његовог обезбјеђења. У Белој књизи, објављеној 2001. године, довођен је у везу са организованим криминалом, писали су медији.
У јеку пандемије корона вируса био је један од “интернет експерата” тврдећи на свом Фејсбук профилу да државе добијају 3.000 евра за сваког пацијента кога заведу као обољелог. Причао је и о отровном запрашивању из авиона, наводној штетности 5Г мреже, дубокој држави и сличним темама. Није се дуго задржао на путу теоретичара завјере, већ се трансформисао у агитатора уласка Србије у НАТО и Европску унију, а у име своје партије потписао је споразум о међусобном признању Србије и Косова.
Зашто је Сандуловић уопште битан за ову причу?
Иако није кључни актер у цијелом процесу који је предмет овог истраживања, он је полазна тачка за мапирање и разумјевање мреже. Такође, он је и сам често “наратив” који уједињује мрежу налога.
МРЕЖА
Истраживање показује да се мрежа на Иксу састоји од четири кључне категорије налога. У прву групу спадају налози који припадају стварним људима у Србији, попут Сандуловића, његовог адвоката Чедомира Стојковића (@FIGHT_4_RIGHT_S), као и налога@DissidentAnswer, који припада Бобану Богдановићу. Посљедњи је наводни политички дисидент са контроверзном прошлошћу који је постао познат јавности након што је дао интервју КРИК-у тврдећи да зна ко стоји иза убиства Оливера Ивановића. Испоставило се да информације нису биле тачне, што је и сам Богдановић касније признао и промјенио причу. Представници српске власти у пар наврата довели су Богдановића у везу са званичном Приштином.
Задатак ових налога јесте да се представљају као релевентни актери у Србији, те подржавају налоге са Косова како би дали тежину њиховим пропагандним наративима. Иако у Србији вјероватно нико не сматра да поменута тројка има икакву политичку тежину, не треба заборавити да су мете кампања људи на западу који нису детаљно упућени у дешавања у Србији.
Друга категорија састоји се од правих налога различитих наводних експерата из међународне заједнице. За ово истраживање најважнији је Гунтер Фехлингер (@GunterFehlinger), аустријски економиста који активно лобира за Косово ширећи лажне наративе о Србији. Његов налог, који прати скоро 60 хиљада профила, заузима једно од најзначајнијих мјеста у мрежи.
Трећа категорија укључује налоге правих људи, али са Косова, од којих неки користе говор мржње и шире дезинформације. Један од најактивнијих је налог @admirim, иза кога стоји извјесни Адмирим Луботени, стручњак за маркетинг и комуникације; иронично је што је управо он својевремено држао тренинге за борбу против дезинформација. Адмирим и налози попут@arianakra, @thisisKaltri, @AgimAlickaj, ili @GallopeniMergim припадају такозваним Икс инфлуенсерима. Прати их по неколико хиљада људи, док@адмирим има више од 30 хиљада пратилаца.
Коначно, у посљедњу категорију спадају стотине “лажних” налога који величају велику Албанију и организовано се активирају да промовишу одређене теме кроз објављивање, лајковање, коментарисање или преношење објава налога из прве три категорије. Неке од ових налога и сама мрежа Икс је препознала као расаднике говора мржње, па су блокирани.
Мрежа обично функционише на сљедећи начин. Када неко од приштинских званичника објави пост на Иксу, објава врло брзо добија велики број интеракција. Икс инфлуенсери, лажни налози, али и људи из Србије тада масовно крећу да рипостују и коментаришу користећи углавном сличне наративе, те на тај начин подижу видљивост објава.
Када су у питању налози који припадају аналитичарима и лобистима из иностранства, они такође улазе у интеракцију са Икс инфлуенсерима и лажним налозима, те не постоји ни нека значајнија разлика у наративима. Примјера ради, налог Николе Сандуловића је углавном у интеракцији са налозима @GunterFehlinger и@admirim.
НАРАТИВИ И КАМПАЊЕ
Активности мреже посматране су у овом истраживању од почетка јануара 2024. године до краја маја. У том временском периоду, поред практично свакодневних објава, идентификовано је неколико догађаја током којих је активност мреже знатно порасла. Први догађај било је већ поменуто хапшење Николе Сандуловића. Поред тога, мрежа се интензивирала и након укидања динара на Косову, инцидента у Бањској, упада косовских специјалаца на сјевер, одржавања Свесрпског сабора у Београду, као и Европског првенства у фудбалу.
Догађаји који тригерују мрежу, односно након којих се могу видјети повећане активности у виду организованих пропагандних кампања, не морају нужно бити политичког карактера. Већ у првим данима Европског првенства мрежа је почела ширити агресивне наративе према Србији обично користећи вулгарне и увредљиве термине, али и оптужујући Србију да користи фудбал и првенство као платформу за “позив на рат против Албанаца”.
Један од наратива који се често користи јесте етикетирање Срба као “геноцидне нације”, те изједначавање Србије са Русијом, а предсједника Александра Вучића са руским предсједником Владимиром Путином. Управо ови догађаји, када се активности мреже интензивирају, указују на чињеницу да се ради о организованој кампањи којом се покушава обликовати став јавног мњења, у овом случају на западу.
Цјелокупна мрежа користи сличне наративе. Међутим, док се ботови и тролови углавном баве рипостовањем, остали налози покушавају да започну неку дискусију на мрежи.
Доминантни наративи током периода истраживања мреже укључују потенцирање српских ратних злочина на Косову, константне провокације, критику и власти и опозиције у Србији, историјски ревизионизам, коришћење Резолуције о геноциду у Сребреници да се Срби окарактеришу као геноцидан народ, промоцију албанских ратних злочина из рата на Косову, негирање злочина ОВК-а, али и нападање албанских припадника цивилног друштва на Косову који нису присталице Куртијевог Самоопредјељења.
Такође, кроз константно изједначавање Србије са Русијом, Вучића са Путином, а Косова са Украјином, мрежа покушава да наметне дискурс како Косову прети оружана интервенција од Србије.
У марту ове године, портал Коссев објавио је чланак у коме објашњава како је текла организована кампања против Ђорђа Бојовића, парламентарног савјетника Виоле фон Крамон. Налози су га на Иксу масовно оптуживали да негира и релативизује српске злочине из рата на Косову. Оригинални видео у коме Бојовић говори је едитован, док је дио извучен из контекста и објављен на Иксу. Видео је досегао до више од 55 хиљада људи. У овом случају, крајња мета била је Виола фон Крамон. Спорни видео објавио је налог @Dardha93, прилично активан у мрежи. Идентитет особе иза налога није познат, али сама чињеница да га прати скоро 10 хиљада људи говори о томе да се не ради о тролу или боту, већ о једном од Икс инфлуенсера који крије свој идентитет. Напредна претрага интернета дала је неке резултате које није могуће употпуности потврдити, те његово име неће бити наведено. Највјероватније се ради о једном припаднику косовске емиграције у Сједињеним Америчким Државама.
Налози из друге категорије (наводни експерти са запада) такође прате задату агенду углавном пишући о српским ратним злочинима и позивајући међународну заједницу да преузме мјере против Србије. Поред лобирања, њихов задатака је да подигну видљивост пропагандних објава у иностранству.
СОФИСТИРАНИ ТРОЛОВИ
На почетку истраживања наметнуло се питање да ли су “лажни” налози малигни ботови или тролови. Кључна разлика је у томе ко се налази иза њих. Бот налозима се управља уз помоћ аутоматизоване скрипте и они су по правилу слабијих капацитета, док се иза тролова налази човјек. Једна особа може и углавном управља са више трол налога.
Од када је друштвена мрежа Икс средином прошле године промјенила политику по питању бесплатних АПИ токена, већина алата за детектовање ботова и тролова је престала да ради. Стога је детекција данас много тежа и углавном мора да се ради мануелно.
Ипак, истраживање је показало да се овдје највјероватније ради о троловима. Они се, међутим, и даље разликују од класичних интернет тролова који се углавном препознају по агресивном тону, коришћењу цапс–лоцк, честих граматичких грешака, отворених пријетњи према неистомишљеницима и сталном понављању истих фраза. Трол налози који су предмет овог истраживања много су комплекснији. Они такође прате једну агенду, као и базични тролови, али то раде на много софистициранији и напреднији начин.
Трол налози у склопу ове мреже личе једни на друге. Полазе са становишта велико-албанског национализма и користе идентичне наративе. Покушавају да представе Албанце као супериорну расу, поготово према српским сусједима, које обично означавају као “дивљаке” и “архинепријатеље” цивилизације. Користе профилне и насловне фотографије у којима величају албанске националне хероје, али и међусобно прате једни друге. Такође, масовно прате налог лобисте Гунтера Фехлингера, али и он сам прати значајан дио њих. Не може се често видјети верификован налог са доста пратилаца – као што је Гунтеров – да буде директно повезан са опскурним налозима.
Ослобођење Скопља, улицом Адема Демаћија: Аљбин Курти против Друге македонске ударне бригаде
Још једна ствар повезује све налоге унутар мреже – безрезервна подршка Аљбину Куртију и његовом Самоопредјељењу. Један истраживачки новинар са Косова био је први који је изнео у јавност оптужбе да Курти иза себе има армију тролова.
ТРОЛ ЗАМАК
За потребе овог истраживања развијена је скрипта која је укрстила податке о налозима са мреже на Иксу. Резултати су представљени кроз визуализацију направљену у софтверу Гепхи. Визуализација приказује интеракцију између налога који су истраживањем мапирани као дио мреже која шири дезинформације и пропагандне наративе. Због стриктних политика Икса, визуелизација обухвата само дио налога.
Црвене тачке представљају најактивније налоге који припадају некој од прве три категорије. Што су налози ближе језгру мапе, значи да су више повезани са остатком мреже. Црвене и црне линије које спајају налоге приказују њихову повезаност.
Груписање налога и начин на који је мрежа формирана сугерише да се ради о трол замку. Овај термин означава постојање “интернет војске” која организовано спроводи кампање на друштвеним мрежама. Трол замкови нису нова појава, нити их је измислио Куртијев режим, али начин на који је организован овај на Косову указује да се пропагандним активностима приступило врло озбиљно. Пропагандне активности се спроводе и на другим мрежама, попут Фејсбука, гдје се гађају људи на Косову и емиграцији, али објаве на енглеском и Икс омогућавају да се директно таргетира западно јавно мњење.
Црвена тачка која се налази најближе центру је налог @thisiskartli. Позиција овог налога указује да је изузетно повезан са мрежом. Посљедично, што су црвене тачке више повезане са осталим налозима, већа је вјероватноћа да се и сами налазе унутар трол замка.
Приступ пропагандном ратовању какав користи Самоопредјељење има само два циља – креирање негативне слике о Србији и подизање тензија. Овај потоњи је, на крају крајева, већ увелико и постигнут.
Извор: Време