Пише: Брет Вилкинс
Превод: Журнал
Како је Израел наставио са бомбардовањем комуникационих уређаја у Либану и ваздушним нападима на Бејрут, Савјет безбједности Уједињених нација одржао је хитну сједницу у петак, на којој су званичници хитно позвали на моментални прекид ватре и упозорили да је Блиски исток „на ивици катастрофе.“
„Ризикујемо да видимо сукоб који би могао надмашити све разарање и патње којима смо до сада свједочили,“ рекла је замјеница генералног секретара УН-а за политичка и мировна питања, Розмари ДиКарло, представницима Савјета безбједности.
„Још није касно да се избјегне ова лудост. Још увијек има простора за дипломатију,“ нагласила је ДиКарло, апелујући на државе које имају утицај на стране у сукобу да га искористе сада.
Званичници су изразили дубоку забринутост због недавних даљинских детонирања комуникационих уређаја, као што су пејџери и воки-токији, које је Израел означио као власништво припадника Хезболаха. Ови напади, у којима је погинуло најмање 37 људи, укључујући двоје дјеце, ранили су хиљаде других. Иако Израел није званично преузео одговорност за ове нападе, амерички званичници су их приписали свом главном савезнику.
„Ови напади представљају нову еру у ратовању, гдје комуникациона средства постају оружје,“ рекао је високи комесар УН-а за људска права, Волкер Тирк.
„Ово је изазвало велики страх и панику међу становништвом Либана, које већ пати због све нестабилније ситуације од октобра 2023. године и које се налази под теретом дуготрајне економске кризе,“ додао је Тирк. „Ово не смије постати нова норма.“
Либански министар спољних послова Абдулах Бу Хабиб изјавио је да су израелски електронски напади „невиђени у историји ратовања“ и упозорио да „више нико у свијету није сигуран.“
Хабиб је затражио од Савјета безбједности да осуди Израел због „терористичког напада“ и упозорио да би прихватање онога што се догодило могло отворити „Пандорину кутију,“ те довести до тога да друге земље или милитантне групе користе сличне методе бомбардовања широм свијета.
Француски амбасадор при УН-у, Никола де Ривјер, упозорио је на све већи ризик од отвореног рата са трагичним посљедицама и позвао све стране на деескалацију.
Замјеник америчког амбасадора при УН-у, Роберт Вуд, бранио је Израел, наводећи да ниједна земља не би толерисала свакодневне ракетне нападе терористичке организације на своју територију.
Иако је било јасно да Израел није имао намјеру да смањи напетости, у петак су израелски ратни авиони бомбардовали стамбено подручје у Бејруту, усмртивши најмање 31 особу, укључујући више команданата Хезболаха. Либанско министарство здравља саопштило је да међу погинулима има жена и дјеце.
Израелски министар образовања Јоав Киш изјавио је у суботу да „нема разлике између Хезболаха и Либана,“ додавши да „ако се ствари наставе овако, Либан ће бити уништен.“
Између Хезболаха и израелских снага већ дуже трају ограничени, али смртоносни и разорни удари, а Израел тренутно води рат због којег се суочава са оптужбама за геноцид на Међународном суду правде у Хагу.
Према подацима министарства здравља Газе, током протеклих 351 дана израелске бомбе и блокаде убиле су и осакатиле више од 147.000 Палестинаца у Гази. Готово цијело становништво Газе, њих 2,3 милиона, било је приморано да напусти своје домове због бомбардовања и инвазије, што је, уз потпуну блокаду, довело до глади и болести.
Извор: commondreams.org