Пише: Бранислав Предојевић
Данас је јасно да је прелазак студија „Лукасфилм“ у власништво моћног „Дизнија“ био нека врста студијског пакта са тамном страном Силе, у којем је монументални свијет „Ратова звијезда“ добио довољно новца да се шири у бескрај далеке галаксије, али да је заузврат креативну сопствену слободу дао у мрачне руке корпоративног капитала, према којем су и Дарт Вејдер и Император Палпатин, двије њежне поетске душе.
Штанцање филмова и серија као на индустријској траци, уз наметања постулата политичке коректности и кенсел културе, како би се покриле све потенцијално исплативе маркетиншке групације, на крају се обило о главу похлепних менаџера из фирме Микија Мауса, јер не само да је дошло до засићења и окретање фандома од њихове робе, већ је ерозија квалитета била све уочљивија како се број производа са етикетом „Ратови звијезда“ повећавао.
Да буде горе, најбољи резултати су били они гдје су креативци попут Дејва Филонија, Џона Фавроу, Гарета Едвардса или Тонија Гилроја(„Одметник један“, „Андор“, „Мандолоријан“, „Ашока“, „Приче о Џедајима“, „Лоша екипа“…), добили одријешене руке, док су разноразни експерти за нове токове у поп култури правили трагикомичне промашаје попут „Аколита“ или просјечне резултате попут серије „Оби Ван Кеноби“.
У том бесмисленом рату између претјераних очекивања фанова, ауторских експеримента, критичких наметања идеолошких смјерница, тржишних експертиза и бескрајне похлепе менаџерских структура, нажалост цех плаћају, јако забавни и занимљиви продукти попут посљедње серије из универзума „Ратова звијезда“ назване „Дружина скелета“ (Star Wars: Skeleton Crew), која је дочекана без велике помпе, али је понудила један од квалитетнијих серијала у новој ери ове скоро полувјековне франшизе.
Наравно, иза ње стоје двојица провјерених креативаца Џон Вотс и Кристоферо Форд, који су под продуцентском палицом Дејва Филонија, одлучили да свој пројекат базирају на базичним поставкама Џорџа Лукаса комбинујући обрасце авантуре и вестерна у свемирски амбијент у којем нема ауторских граница, осим у смислу да понуди довољно маштовиту и забавну причу, разумљиву како дјеци, тако и одраслим који нису заборавили дијете у себи.
Намијењена нешто млађој публици серија је дочекана са поређењима типа „Гуниси у Ратовима звијезда“, али култни класик омладинског филма створен од стране великог Ричарда Донера, такође је своју магију базирао на једном другом класику авантуристичког жанра „Острво с благом“ Роберта Стивенсона или да будемо прецизнији на његовом третману гусарског или пиратског мита из дјечијег приповједачког угла.
И наравно идеја да се гусари смјесте у свијет Лукасове далеке галаксије, није нити претјерано оригинална, нити непозната у овој франшизи, али начин на који су је Вотс и Форд испричали, довољно је аутентичан да удахне нову енергију и емоцију на стари начин.
Са радњом која се одвија након пада Империје и успона Нове републике, значи након филма „Ратови звијезда епизода 6: Повратак џедаја“, серија прати четворо клинаца са непознате и изоловане планете, која дјелује као бирократски центар у којем су ријечи забава и авантура само појмови који кваре рад, ред и дисциплину. Када један од тих клинаца Вим (Рави Кабот-Конјерс) тражећи авантуру и маштајући о џедајима пронађе олупину свемирског брода, којим сплетом околности он и његова мала дружина бјеже са добро заштићене планете уз малу помоћ борбеног дроида СМ38. Екипа авантуриста открива да је галаксија свакако далеко већа и занимљивија од њиховог родног свијета, али и далеко опаснија и смртоноснија. Тражећи начин да се врате кући, они проналазе савезника у авантуристи Џоду (Џад Лоу), типу сумњивих намјера и још сумњивије прошлости, али на свом трагу имају пиратску банду, која жели да открије поријекло златних кредита у власништву четворочлане групе, која је саму себе прозвала „Дружином скелета“.
И ту наравно креће прича по опробаном рецепту „Ратова звијезда“, ред акције, ред хумора, ред бизарних ликова и локација, а како заплет одмиче, тако расте и приповједачки темпо до спектакуларног обрачуна у финишу сезоне. Можда то звучи као „већ виђено“ и не да звучи, већ и јесте виђено, али то може занимати, само они који гледајући у стабла, не виде чудесну шуму ове франшизе, у којој се крију визуелна магија, упечатљиви ликови, разиграна машта и расна поп забава.
Једноставније „Дружина скелета“ јесте серија која се враћа коријенима франишизе, али не робује фановским канонима, али са друге стране не експериментише по сваку цијену како би се додворила новим генерацијама публике, већ просто приповиједа своју причу о пиратској авантури у једној далекој галаксији. Да ли ће она испунити рејтинг планове, или ће одушевити трендовску критику жељну друштвене агенде, то није брига ауторске екипе која је стала иза ове гусарске авантуре која се гледа онако како је написана и режирана, отвореног ума и чистог срца…
Извор: Глас Српске