Пише: Бојан Ђокић
У питању је друга осуда пред овом институцијом по оптужбама за извршене ратне злочине током оружаног сукоба који се водио на Косову и Метохији или су у вези са њим. Редигована пресуда је објављена 25. септембра на енглеском језику и има 417 страна. Суд је утврдио да је Шаља био официр Војне полиције ОВК у селу Јабланица до лета 1998. године када је отишао у Белгију. Крајем марта 1999. године поново се прикључио ОВК у Кукешу (Албанија). Иако се и ово суђење одвијало у атмосфери застрашивања сведока, Шаља је осуђен на казну затвора у трајању од 18 година. Оглашен је кривим за произвољно лишење слободе, мучење затвореника и једно убиство, а ослобођен је оптужбе за сурово поступање. Оптужбу за сурово поступање суд није ни разматрао, јер мучење представља шире кривично дело. Судско веће је закључило да Шаља сноси индивидуалну кривичну одговорност за злочине који су извршени у периоду од 17. маја, па до 5. јуна 1999. године у објектима некадашње фабрике метала у Кукешу.
Према закључку суда, он је лично допринео злочинима као учесник у удруженом злочиначком подухвату са другим припадницима ОВК. Треба напоменути да су раније Сабит Геци и Џемшит Краснићи, припадници ОВК, осуђени пред косовским судовима за ратне злочине извршене у Кукешу и Цахану у Албанији.
Поступак од његовог хапшења до изрицања пресуде је трајао три године и четири месеца, што представља стандард за суђење пред првостепеним судом према критеријумима Европског суда за људска права. Шаља је 16. марта 2021. године ухапшен у Белгији.
Прво рочиште одржано је 19. априла 2021. године, а пресуда је изречена 16. јула 2024. године. Одржана су 43 рочишта, саслушана су 22 сведока, а статус жртве је добило осам лица. Суд је током поступка утврдио идентитет 18 жртава, али је проценио да је било око 40 заточеника, међу којима и најмање три жене. Све жртве су углавном била лица албанске националности. Три жртве су биле ромске националности и обављале су и присилни рад. Један сведок је указао на могућу присутност затвореника српске националности, а други је изјавио да је један припадник „српске параформације“ био кратко притворен у Кукешу. Суд је нашао да нема довољно доказа да се закључи да су лица српске националности била затворена у Кукешу, па пред овим већима још нема пресуде о извршеним злочинима припадника ОВК над лицима српске националности.
Аутор је историчар
Извор: Данас