Foto: Adria Puig/AA/picture alliance
Од маја 2024. из фабрике аутомобила Iracemapolis у Бразилу, недалеко од Сао Паола, на тржиште ће долазити возила кинеског Great Wall Motor-a, а не Mercedes-Benca. Немци су фабрику изградили 2016. и тамо производили моделе Ц-Kласе и компактни модел ГЛА. Али продаја је била испод очекивања, па су је Швабе августа 2021. продали Kинезима.
Kинески произвођач електричних аутомобила BYD који врло брзо расте, има фабрику у Бахији, такође на источној обали Бразила, али 2000 км даље од Сао Паола.
БYД је у јулу ове године најавио инвестиције од 290 милиона долара у фабрику литијумских катода у северном Чилеу.
Велике планове има и Форд, који је најавио инвестицију од 660 милиона америчких долара за производњу нове генерације модела Рангер у Аргентини.
То је само пар вести међу бројним најавама о улагањима у ауто индустрију у Латинској Америци, које се мере у милијардама и милионима.
Структурна промена од аутомобила са унутрашњим сагоревањем ка електричним аутомобилима, као и све јача кинеска аутомобилска индустрија, која је препознала Латинску Америку као тржиште за експанзију и производњу, доводи до трке са улагањима у региону.
Такав развој иде на руку већ етаблираним производним локацијама као што су Мексико и Бразил.
Они имају вишедеценијско искуство у производњи возила и близу су такозваног „литијумског троугла”, Аргентине, Боливије и Чилеа. Претпоставља се да се ту налази око две трец́ине светских резерви литијума, који је од централног значаја за производњу батерија за електричне аутомобиле.
„Немачка аутомобилска индустрија може да има користи од повољности које нуде локације у Латинској Америци и сходно томе је присутна у Мексику, Бразилу и Аргентини“, каже за DW портпаролка Удружења немачке аутомобилске индустрије (ВДА).
Посебно Мексико, са својим значајним домаћим тржиштем и географском близином САД, представља погодну производну локацију за бројне добављаче и произвођаче аутомобила, укључујући и немачке.
„Обим производње немачких произвођача возила у Мексику се више него удвостручио у последњих двадесет година“, истиче портпаролка ВДА.
С обзиром на велику борбу за приступ сировинама у Латинској Америци, ВДА даље објашњава:
„Приступ сировинама је од највеће важности за повећање тржишта електромобилности, а тиме и за постизање климатских циљева ЕУ.“
Резерве литијума у Јужној Америци једва да су искоришћене. „То мора да се промени, резерве морају бити искоришћене у складу са највишим стандардима одрживости. ЕУ и Немачка морају да интензивирају сарадњу са земљама Јужне Америке у области добијања сировина, а тамо где сарадње још увек нема, треба склопити партнерства.“
Портал Аутомотивебусинесс недавно је коментарисао само бразилско тржиште: „Произвођачи аутомобила желе да уложе око 10 милијарди евра у Бразил до 2025. године.”
На упит DW-а, Гиљерме Мело, који је одговоран за развој економске политике у бразилском министарству финансија, каже да бразилска влада „у другој половини године планира да изради смернице везане за истраживање и развој производње одрживих возила”.
Мело је уверен да би изгледи за економски опоравак, одржив порески систем, текуц́а пореска реформа и предлог плана еколошке трансформације „могли да привуку нове инвестиције у средње и високотехнолошке индустрије“.
У Мексику, другој класичној аутомобилској земљи у Латинској Америци, уверени су да ц́е најновији развој омогућити отварање нових радних места у домаћој индустрији ауто-делова и аутомобила.
Kако би се спречио недостатак квалификованих радника, Национално удружење индустрије аутоделова (ИНА) поручује да ради на „ажурирању и креирању курсева и обука за људе који вец́ раде у индустрији, као и на плановима за школовање младих људи”.
Извор: dw