Počeću od naslova koji upućuje na latinsku poslovicu ,,Mens sana in corpore sano“ (U zdravom tijelu zdrav duh). Poslovica je izrečena polovično i odmah na početku upada u oči ono što nedostaje: zdrav duh. Minus postupak, tj. namjerno izostavljanje očekivanog, upravo i služi da bi se akcenat stavio na ono što nedostaje. Dakle, već u naslovu se naslućuje glavna tema pjesme: moderna opsjednutost zdravljem kao svrhom postojanja.
Koja li je tajna zdrave kose Megan Markl? Koja li je tajna?

Nisam stručnjak za scensku umjetnost, ali Konstraktina smrtno ozbiljna facijalna ekspresija dok izgovara ovakvo trivijalno pitanje odmah na startu osvaja svojom ironijom. Ne tako davno smo bili zasipani od strane medija koji su se bavili upravo Megan Markl, koja je sama po sebi nebitna za pjesmu. Juče je bila tema Megan Markl, danas je neka druga, sjutra će biti treća, ali bavljenje banalnim temama sa pristupom kao da su u pitanju životno važne stvari su dio ogromnog broja novinarskih tekstova. Sa istom ozbiljnošću, sljedeći stihovi daju odgovor bez kojeg ne bismo mogli živjeti:
Mislim da u pitanju je duboka hidratacija.
Sa ovim riječima počinje i njeno čuveno pranje ruku. Ne mislim da ono aludira na pandemiju, već simboliše opsesiju fizičkim zdravljem koje je poslednjih decenija podignuto na nivo božanstva kojem se mora služiti vjerno i svakodnevno.
Kažu da na koži i kosi se jasno vidi sve
Recimo, tamni kolutovi oko očiju
Ukazuju na probleme s jetrom,
Fleke oko usana, možda uvećana slezina,
Uvećana slezina nije dobra, nije lepa!
Dolazimo do toga da zdravstveno stanje utiče na naš fizički izgled, pa je ružno biti bolestan. Zar ćemo dozvoliti sebi bolesti koje će uticati na taj ideal: biti lijep?! Stihovi koji govore kako nečiji unutrašnji organi nisu lijepi dovode do groteske opsjednutost fizičkom ljepotom koja je cilj čak i kod brige o zdravlju.
A umetnica mora biti zdrava!

Ovaj stih aludira na djelo Marine Abramović ,,Umjetnica/umjetnost mora biti lijepa“. Zamjena riječi lijepa sa zdrava ih ujedno i izjednačava. Dakle, opet dolazimo na to da je biti zdrav = biti lijep, pa samim tim je i poželjno posvećivati se isključivo svom fizičkom zdravlju. Umjetničko djelo je poslužilo kao inspiracija za jedan stih. Svako drugo naglašavanje povezanosti između njih dvije je suvišno. Da, Konstrakta je izvela i performans na sceni, ali Marina Abramović nije vlasnica performansa, niti jedina koja se bavi tom vrstom umjetnosti.
Ponavljanje riječi BITI ZDRAVA, BITI ZDRAVA – poput mantre, ukazuju upravo na prenaglašenost važnosti tjelesnog zdravlja.
Velika je sreća što postoji
Autonomni nervni sistem.
Ne moram kontrolisati otkucaje srca,
Srce kuca, srce samo kuca.
S obzirom na imperativ da kontrolišemo apsolutno sve što na ovaj ili onaj način može uticati na naše fizičko zdravlje, velika je sreća što makar srce samo kuca. (Ponavljanje ove činjenice i Konstraktino naglašavanje poslednjih riječi, kao da se radi o otkriću ,,tople vode“ podsjećaju me na moderne gurue zdravih stilova života i njihovo često isticanje očiglednih stvari.)
Letnjeg dana jarke boje
Suknje moje na mom telu, suknje moje
Pas i ja
Šetamo nas dvoje, brojimo korake,
Suknja ide oko noge moje
Mi šetamo i to je sve.

Ako obratite pažnju, primjetićete da većina helt kauča, kao po pravilu, imaju psa za kućnog ljubimca i makar jednu objavu nedjeljno u kojoj prikazuju šetnje sa svojim psom. Kamera telefona obično prvo snima stopala koja prave korake. Zar postoji ,,zdraviji“ kućni ljubimac od onog koji nosi sa sobom obavezu svakodnevne šetnje – imerativ brige o zdravlju. Upotreba prvog lica množine ,,brojimo korake“ implicira da i pas nosi moderni uređaj koji služi da zabilježi broj napravljenih koraka. Ovdje je ironija već prešla u sarkazam.
I ne mora bolje.
Dolazimo do toga da ne mora ništa biti bolje, niti postoji išta bolje nego kad ste sve uradili za svoje tjelesno zdravlje.
Srce samo kuca
Dajem poverenje neka samo kuca
Dajem poverenje neka kuca, neka dišem.
Opet se vraćamo na srce koje samo kuca i potpuno zadovoljstvo tom činjenicom. Ovi stihovi me uvijek podsjete na moderno potenciranje zahvalnosti koja jeste važan dio svake duhovnosti, ali je dovedena do apsudra savjetima da se zahvaljujemo svemu i svačemu, pa i svojim unutrašnjim organima jer nas vjerno služe.
Bože zdravlja! Bože zdravlja! Bože zdravlja!
Usklik u obliku molitve koji jeste čest kod našeg naroda (a vjerujem i šire). Samo daj Bože zdravlja i ništa nam više ne treba. Da ne bi bilo zabune, niko ne potcjenjuje vrijednost zdravlja koje jeste važno, ali samo ako ga prati i ono što predstavlja mens sano.
Nemam knjižicu.

Nakon ovih riječi muzika postaje sablasna, svjetla se mijenjaju kao da sve upućuje na potpunu izgubljenost. Lično smatram potpuno pogrešnim u ovim stihovima tražiti osudu zdravstvenog sistema. Naprotiv, svi zvučni i vizuelni efekti koji prate ovaj stih ukazuju na ironiju. Šta ću dalje, čak ni knjižicu nemam? Potpuno sam izgubljena! Ironija se pojačava u narednim stihovima:
Kako da me prate? (U ime zdravlja!)
Da o meni brinu? (U ime zdravlja!)
Jedini stihovi u kojima se aludira na položaj umjetnika u zdravstvenom sistemu su sljedeći i zaista je šteta ovakvu pjesmu svesti samo na ta dva stiha:
Umetnica je nevidljiva
Ne vidiš me, to je magija.
Kraj pjesme zahtjeva samo prevod sa latinskog, mislim da je svako tumačenje suvišno:
In corpore sano, in corpore sano
(U zdravom tijelu, u zdravom tijelu)
Corpus je sanum i šta ćemo sad?
(Tijelo je zdravo i šta ćemo sad?)
Mens infirma in corpore sano.
(U zdravom tijelu bolestan duh.)
Animus tristis in cospore sano.
(U zdravom tijelu tužna duša.)
Mens desperata in corpore sano.
(U zdravom tijelu očajan duh.)
Mens coterrita in corpore sano.
(U zdravom tijelu preplašen duh.)
I šta ćemo sad?
Učinili ste sve za zdravlje svog tijela, trud se isplatio, zdravi ste i šta sad? Koja je svrha fizičkog zdravlja ako vam je bolestan duh koji ste zanemarili jer ne utiče na kožu i kosu? Šta je sa dušom koja je zarobljena u tom tijelu? Šta ako tako zdravi provodite dane u strahu od bolesti?
Za mene lično, mentalno zdravlje ne znači i zdrav duh, pa ove stihove ne shvatam kao odu mentalnom zdravlju (najčešća interpretacija pjesme), ali ću takvo shvatanje zadržati za sebe i dopustiti da svak sebi odgovori na pitanje: Šta je važnije od tjelesnog zdravlja? Kad briga o zdravlju postane opsesija da li je to zdravo za duh?
Žanka Tešović Rondović
Izvor: Fejsbuk