Piše: Filip Dragović
Iz MVP Crne Gore je saopšteno da je vijorenje trobojke (bez ikakvih dodatnih amblema na njoj) u Beranama – nepoštovanje zakona Crne Gore. Kako?
U Zakonu o državnim simbolima i danu državnosti Crne Gore, kaže se da „simboli Republike Crne Gore utvrđeni Zakonom o Grbu i Zastavi Republike Crne Gore („Službeni list RCG“ broj 56/93) uživaju zaštitu, kao i državni simboli utvrđeni ovim zakonom. Ok. Da vidimo šta piše u pomenutom Zakonu o Grbu i Zastavi RCG usvojenom 1993?
U njegovom članu 2. izričito stoji,: Zastava RCG je crveno-plavetno-bijela, sa jednakim vodoravno položenim poljima. Dakle, neka me neko ispravi, cijenim da crveno-plavetno-bijela trobojka, ima uživati zaštitu svih državnih institucija, ni manje ni više nego onoliko koliko uživa i sadašnja državna zastava.
A kakva je to zaštita, ako je crnogorsko MVP tretira kao nepoželjnu nacionalističku krpu? Ili će se možda eksperti za boje u pomenutom ministarstvu pozvati na čuvenu (ekstremističku i antisrpsku dakako) distinkciju između „plave“ i „plavetne“? Ili će možda reći: Izvinite građani Berana i svi koji ste čitali naše zadnje saopštenje, pogriješili smo?
