Tražimo posebnu sednicu Narodne skupštine o sadržaju francusko-nemačkog sporazuma pre sledećeg susreta Vučić-Kurti, molimo SPC da se izjasni o ovom sporazumu, stoji u zahtevu 47 javnih ličnosti

Nakon što je predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić 27. februara u Briselu prihvatio tekst francusko-nemačkog sporazuma o Kosovu i Metohiji, koji je odmah potom objavljen od strane EU, zabranjena je bilo kakva javna rasprava u Srbiji o sadržini ovog, nesumnjivo protivustavnog i kapitulantskog dokumenta. Takođe, predmet stručne javne rasprave nije ni to na osnovu kojih ustavnih i ostalih ovlašćenja je Aleksandar Vučić uopšte prihvatio ovaj sporazum. Javne rasprave nema u Narodnoj skupštini, koja je prekinula svoj rad iako je u toku redovno prolećno zasedanje, niti na medijima, niti u SANU i u drugim naučnim forumima.
Pozivamo predsednika Narodne skupštine da hitno zakaže posebnu sednicu parlamenta o sadržaju francusko-nemačkog sporazuma pre sledećeg susreta Vučić-Kurti 18. marta, a predsednika Republike da na toj sednici obrazloži ono što je prihvatio, kao i da predstavi planove na primeni sporazuma na kojima je takođe prihvatio da radi dalje. Pozivamo sve nacionalne medije, a posebno televizije sa nacionalnom frekvencijom, koje su javno dobro, da hitno omoguće da se čuje i druga strana među političarima i intelektualcima koja je protiv prihvatanja ovog sporazuma.
Molimo Sveti arhijerejski sinod i Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve da se takođe izjasne o ovom sporazumu, po kome se država Srbija, između ostalog, obavezala da se neće protiviti ulasku lažne države Kosovo u UNESKO, čime se dovodi u pitanje srpska kulturna baština na Kosovu i Metohiji, sve naše svetinje i imovina SPC u južnoj srpskoj pokrajini. Pozivamo SANU da se oglasi o ovoj temi o kojoj srpski akademici ne smeju ćutati. Konačno, pozivamo sve političke organizacije, udruženja građana, javne ličnosti i javnost u celini da se uključi u neometanu javnu raspravu kako bismo svi kao narod i društvo zauzeli stav po ovom ključnom nacionalnom i državnom pitanju danas.
Apsolutno je neprihvatljivo da o ovoj temi odlučuje jedan čovek, ma ko on bio. Ne možemo i nećemo pristati na to da se o sudbini Kosova i Metohije odlučuje u briselskim kancelarijama, a da najvažnije srpske nacionalne i državne institucije, kao i javnost putem medija, o tome ne budu obaveštavani, niti imaju priliku da o tome diskutuju. Ako se o najvažnijem nacionalnom i državnom pitanju ne čuje glas naroda i ne odbrani nacionalni i državni interes, neće biti nijedne druge teme o kojoj ćemo moći govoriti niti interesa ovoga naroda i države koji ćemo moći odbraniti.
U Beogradu, 10. marta 2023.
- Akademik Matija Bećković
- Akademik Slavenko Terzić
- Akademik Danilo Basta
- Prof. dr Ratko Ristić
- Prof. dr Miloš Ković
- Prof. dr Ljiljana Čolić
- Prof. dr Aleksandar Lipkovski
- Prof. dr Časlav Koprivica
- Prof. dr Valentina Arsić Arsenijević
- Prof. dr Čedomir Antić
- Prof. dr Milomir Stepić
- Prof. dr Zoran Čvorović
- Prof. dr Dragiša Bojović
- Prof. dr Srđa Trifković
- Prof. dr Milan Petrović
- Prof. dr Đorđe Čantrak
- Prof. dr Slobodan Samardžić
- Prof. dr Jovan Janjić
- Prof. dr Snežana Kirin
- Prof. dr Slobodan Orlović
- Prim. prof. dr Alek Račić
- Dr Dušan Proroković
- Dr Vladimir Dimitrijević
- Dr Dragan Petrović
- Dr Borislav Antonijević
- Dr Dragan Hamović
- Dr Radovan Kalabić
- Dr Zorica Kuburović
- Dr Srđan Cvetković
- Mr Đorđe Vukadinović
- Mr Dragan Krsmanović
- O. Nenad Ilić
- Nikola Malović
- Dragomir Anđelković
- Miloslav Samardžić
- Nikola Živković
- Dragan Dobrašinović
- Aleksandar Pavić
- Dragan Lakićević
- Marinko Vučinić
- Igor Ivanović
- Mihailo Medenica
- Nebojša Jovanović
- Doc. dr Miloš Jovanović
- Milica Đurđević Stamenkovski
- Vojislav Mihailović
- Boško Obradović
Izvor: Stanje Stvari