Пише: Владимир Ђукановић
Тресла се гора загрмела је берза. Победа Доналда Трампа на председничким изборима 2024. године значајно је одјекнула на глобалним финансијским тржиштима. Америчка берза, гледана кроз индекс СП500, који прати пет стотина највећих америчких компанија, скочила је за скоро 5%, додирнувши историјски ниво од 6.000.
Инвеститори су гласали својим новцем – сматра се да ће Трамп својим потезима поспешити бизнис, укинути непотребну регулативу и развијати енергетику без много обзира за зелену агенду.
Нови свет криптовалута је такође добио ветар у леђа. За разлику од последњег мандата, када Трамп није био луд за биткоином и другим криптовалутама, сада је стао иза идеје и читава заједница му кличе. Цена биткоина је отишла у небо и вероватно ће наставити да скаче јер све више политичара се мири са чињеницом да су криптовалуте валидни део финансијског тржишта.
Биткоин је прешао цену од $90.000 и иде полако ка магичној цифри од $100.000. Верујем да када прође ту психичку баријеру, да ће наставити свој вртоглав раст. Још пре пар година сам изјавио да ће биткоин до краја декаде вредети милион долара. Они који сумњају све мање се смешкају.
Трампова политика има специфичан утицај на различите класе имовине и због тога је кључно анализирати како се ова промена може одразити на акционарска тржишта, обвезнице, некретнине, злато, биткоин и друге инвестиционе инструменте.
Трампова победа доноси оптимизам у одређене секторе због очекивања мањег регулаторног притиска и пореских олакшица. Сектори попут енергетике (посебно нафта и гас), финансија и индустрије могу доживети раст јер Трамп подржава сечу регулативе и застарелих закона и даје предност домаћој производњи. Инвеститори очекују снажну подршку економском расту кроз потрошњу, смањење пореза и фискалне стимулусе.
Владимир Ђукановић: Попушио Банану – Уметност у Смртном Ропцу
Међутим, остају изазови у односу са Кином и Европом, јер се очекује строжа трговинска политика, што би могло повећати тензије и ризике за технолошки сектор и компаније које зависе од увоза. Ова неизвесност може довести до краткорочног раста волатилности и повремених осцилација на тржишту акција. Царински рат са Кином неће нашкодити само тој комунистичкој држави, већ ће негативно утицати на укупан трговински обрт. Кинези ће на сваки царински потез узвратити истом мером, и та спирала је велика претња глобалној економији.
Са Европом је ситуација мало нежнија, али Трамп и даље користи сваку прилику да покаже своје гађење за европске политичке елите. Мало је оних који су му показали љубав у последњих пар година. Како су се избори приближавали, тако су погрешне процене о победи демократа уливале европским политичарима лажну наду да је Трамп ера готова. Сад, кад су у шоку схватили да ера тек почиње, брзоплето мењају плочу јер им је јасно да за Европу долазе још тежа времена.
Европа није у стању да прати стални раст продуктивности у САД. То је с временом направило разлику у животном стандарду, тако да су Европљани данас на 72% животног стандарда становника САД. Овим темпом разлика у животном стандарду ће бити слична разлици у животном стандарду на Балкану и у Западној Европи.
Тржиште обвезница могло би реаговати осетљивије на очекиване фискалне стимулусе. Повећана државна потрошња и могућност нижих пореза обично воде до повећања буџетског дефицита, што може резултирати растом приноса на америчке државне обвезнице. Виши приноси значе пад цене обвезница, што може привући инвеститоре да прелазе на инструменте са вишим приносом.
Трампова администрација може утицати на ФЕД да одржи повољне каматне стопе, али због могућих фискалних стимуланса ФЕД би могао бити приморан да постепено повећава стопе како би контролисао инфлацију. С обзиром на то, инвеститори ће вероватно тражити алтернативе обвезницама с фиксним приносом или прелазити на краткорочне обвезнице са нижим ризиком од инфлације.
Владимир Ђукановић: Инвестициони Рејтинг Србије: Шта то Значи?
Трампова политика подстицања пословања и смањења пореза може повољно утицати на тржиште некретнина, нарочито комерцијалних. Ако се очекује раст запослености и потрошње, комерцијалне некретнине ће можда постати атрактивније за инвеститоре, јер ће се повећати потражња за пословним простором. Пореске олакшице би могле подстаћи градњу и развој, што би могло довести до стабилизације цена стамбених некретнина.
Међутим, инфлација и потенцијални раст каматних стопа могли би отежати финансирање куповине некретнина, што може успорити раст цена у сектору стамбених јединица. Високе каматне стопе повећавају трошкове задуживања, што може успорити тражњу за хипотекама, али ниже порезе и улагања у инфраструктуру могли би ублажити ове ефекте. Ако уз помоћ Илона Маска успе даље да сасече регулативу око добијања грађевинских дозвола, многи градови који пате од мањка стамбеног простора ће видети рапидан развој нових градилишта.
Злато, као традиционално „сигурно уточиште“ у време политичке несигурности и инфлације може добити на вредности након Трампове победе. Ако дође до раста инфлације, злато ће вероватно постати привлачније као заштита од смањења куповне моћи. Такође, трговинске тензије које би могле ескалирати могу повећати потражњу за златом, јер инвеститори траже сигурност услед неизвесности.
Истовремено, ако ФЕД буде приморан да повећа каматне стопе због инфлације, то би могло смањити интерес за злато јер виши приноси на обвезнице чине злато мање атрактивним. У зависности од нивоа глобалне несигурности и инфлаторних притисака, инвеститори би могли куповати злато као дугорочну заштиту. То су уосталом радили вековима уназад.
Владимир Ђукановић: Сложена Камата – Балкански Математички Ребус
Трампова победа доноси микс оптимизма и несигурности за различите инвеститоре. За америчке инвеститоре скоро да нема зиме јер су сви његови потези музика за њихове уши. Инвеститори ће пажљиво пратити потезе његове администрације и реакције ФЕД-а на инфлаторне притиске. Берза и сектори повезани са домаћом производњом могу доживети раст, али трговинске тензије и инфлација представљају ризике. Највећи ризик са Трамп реториком је то што никад не знаш шта ће да изађе из његових уста, тако да очекујем разне краткорочне шокове. Сваки пут када лупи неку тешку небулозу тржиште ће застати док се не увере да ли то стварно мисли или је то још један у низу бисера овог ексцентричног лидера. Ту ће бити много прилике за трејдере који воле краткорочну волатилност коју могу да експлоатишу и направе брз профит.
Трамп је почео да именује чланове свог тима. Ово ће бити група шарених карактера који већим делом нису део естаблишмента. У првом мандату је дозволио да му службе наметну лажне трамписте, као што су Мајк Помпео и Ники Хејли. Већ је пар дана након победе наговестио да то неће дозволити у другом мандату јасно именујући ово двоје као људе који неће бити део тима. У америчкој политици други председнички мандат је време када изабрани може да прогура своје идеје до краја јер не мора да брине о следећим изборима. Његове мере ће бити радикалне, онакве какве западни свет није видео деценијама. Економија му је први приоритет, јер је Америма обећао да ће боље живети. Зато очекујем веома добра економска времена у САД. Натоварите своја портфолија америчким акцијама и биткоином.
Извор: НИН