По тренутно важећим прописима ове државе, Црне Горе, СПЦ је евидентирана у државни регистар као црква која постоји и дјелује на овом подручју од 13.вијека. Та и таква евиденција је израз највећег легитимитета који је постигнут у ЦГ у модерно доба.
Баш се, ни најмање, не разумијем у то шта правницима значи да ли је неки уговор између државе и цркве – темељан? Па као…. међудржавни, онај са Ватиканом, јесте, а овај са другим вјерским институцијама – није. А право рећи, баш ме и брига како се зове, да ли је „темељан“ или није у свом наслову. Битно ми је да је темељит. А то би значило да обухвати све аспекте међусобних односа дрзаве и цркве, у истом обиму и до истих појединости као сто је то учинио даааавно потписани уговор са Светом Столицом. Онај Лукшићев из 2012. Дакле, не мора бити „темељан“ али нека буде темељит као Темељни.
У том смислу, демократска држава, каквом ЦГ жели бити, обавезна је да изађе из зоне дискриминације и да са СПЦ потпише уговор као што је то учинила са Католичком црквом, Исламском заједницом и Јеврејском заједницом у ЦГ….Ни мање, ни више од тога.
А то да ли ће црногорска Влада дозволити себи трошење, арчење хартије и мастила па правити уговоре са заједницом „анатемисаног и бившег попа Васељенске патријаршије“… или „Мајке цркве“ како је назваше Мило и Роћен на недавном ходочашћу …. о томе не бринем, ни мало. Не видим како би се такав „уговор“ могао тицати дјеловања, рада, положаја СПЦ у Црној Гори? Мирашу стаус Цркве не може дати ни г. Вартоломеј а камоли администрација црногорске Владе.
Потписивање низа уговора државе са црквама и вјерским заједницима требало би да резултира стањем које је један врсни интелектуалац описао као „сва права свима“! А то би опет требало да значи: попу поп, бобу боб… хоџи намаз, а Мирашу – међународно признати статус анти-цркве.
А у међувремену….. господо драга, посебно ви уважени СДП-овци, који браните Црну Гору од СПЦ, Цркве која је устројством и начелима дјеловања одвојена од државе, а која постоји 800 г на овим просторима, Цркву коју својом доживљава онолики број грађана ЦГ који процентуално чини највећи грађански консенсус око неког ( било ког ) питања – да вам нешто кажем:
По тренутно важећим прописима ове државе, Црне Горе, СПЦ је евидентирана у државни регистар као црква која постоји и дјелује на овом подручју од 13.вијека. Та и таква евиденција је израз највећег легитимитета који је постигнут у ЦГ у модерно доба.
Да, мислим на литије. Такав легитимитет нема нити једна ставка ( НАТО, ЕУ, признање Косова ….) исрпљујуће евро-атланске перипетије. Нема је, барем међу црногорским грађанима – па се ви сликајте са онима, чије интересе заступате, у мањинској Влади, мањинских капацитета и минималних визија
Милија Тодоровић