Америка има највећи свјетски БДП и још увијек је технолошки и војно најмоћнија земља на свијету. Ипак, једна ствар са којом се слажем са Трампом је да је амерички глобални утицај значајно ослабио у посљедњих неколико деценија. Са Америком у опадању, свијет се више креће ка мултиполарној структури.
Бивши амерички предсједник Доналд Трамп објавио је 9. августа видео снимак кампање као одговор на рацију ФБИ-ја на његову приватну резиденцију на Флориди, Мар-а-Лаго, у којој је рекао: „Ми смо нација у опадању; ми смо пропала нација“.
Додао је „ми смо нација…“ да исмије скоро све под администрацијом Џоа Бајдена, од економије до енергетике и спољне политике. Прије него што је Трамп почео да промовише своје благо прикривено обећање о предсједничкој кампањи 2024, он је тврдио: „Ми смо нација која је на много начина постала шала“.
Трамп ће омаловажити Бајдена, или било кога другог предсједничког кандидата, било шта да он жели. Али што се мене тиче, Америка није шала на међународној сцени.
Вашингтон је једна од најважнијих страна која помаже Украјини да се супротстави Русији, осим што је увела лавину загушујућих санкција против ове друге. Вашингтон је дозволио, ако не и направио завјеру, да омогући посјету Ненси Пелоси (према генералном директору Специјалне административне регије Хонг Конг Џону Лију) кинеском региону Тајван, упркос оштрим упозорењима Кине да то не чини. Вашингтон је управо усвојио Закон о чиповима и науци вриједан 280 милијарди долара, који би могао да задржи америчку врхунску предност у најсавременијој индустрији високе технологије.
Америка има највећи свјетски БДП и још увијек је технолошки и војно најмоћнија земља на свијету. Ипак, једна ствар са којом се слажем са Трампом је да је амерички глобални утицај значајно ослабио у посљедњих неколико деценија. Са Америком у опадању, свијет се више креће ка мултиполарној структури.
Oво је вријеме које се више не карактерише тиме да Вашингтон сам одлучује. Иако је прекоатлантски савез и даље јак након сукоба у Украјини, постоји много подјела и неслагања око низа питања између Брисела и Вашингтона. БРИКС блок, који представља свијет у развоју и тржишта у развоју, има свој дио утицаја на глобалном нивоу.
Регионалне силе, попут Турске и Индонезије, повремено се супротстављају Вашингтону. Највећи противници Вашингтона, Иран и Демократска Народна Република Кореја, заиста се стално супротстављају Вашингтону. Чак и када су у питању двије нафтом богате државе Саудијска Арабија и Венецуела, Америка их моли да повећају производњу нафте.
Сходно томе, Вашингтон мора да се понаша у међународном поретку заснованом на правилима, без обзира на своју огромну економску, политичку и војну моћ. Ово није само моје лично запажање, већ га дијеле и многи други, што је толико очигледно.
Недавна анкета коју су организовали Си-Џи-Ти-Ен Think Thank и Кинески институт за јавно мњење на Универзитету Ренмин у Кини открива ово глобално јавно расположење. Постављено је питање о свијету који води неколико могућих структура, укључујући: а. само САД; б. сама ЕУ; ц. сама Кина; д. САД и Кина; е. САД, Кина и ЕУ; ф. мултиполарна структура; и „друга“ опција.
Истраживање показује да је само 6,31 одсто испитаника изабрало опцију а. Опција ф има највећи проценат од 34,55 процената, а опција е има други највећи проценат са 29,48 процената. Може бити много преклапања између опције е и опције ф. Али генерално гледано, ми смо већ у мултиполарном свијету гдје су САД, Кина и ЕУ три најважније политичке снаге у нашем свијету.
Да се вратимо на Трампов видео клип, његов тим за кампању очигледно примјењује класични маркетиншки трик за продају на основу страха и наде. Двије трећине видеа изазива страх, а преостала трећина улива наду. Али чак и ако се врати на власт, што вјерујем да је мало вјероватно, наслиједио би свијет 2024. који се значајно разликује од онога што је урадио 2016, како на домаћем, тако и на међународном плану.
Џон Гонг
Извор: CGTN