Амерички ораи и кинески змај, (Фото: Left Voice)
У Сан Франциску се очекују отворени разговори о даљем стратешком правцу билатералних односа две суперсиле, али и о важности обнављања војног дијалога
Амерички ораи и кинески змај, (Фото: Left Voice)
Бела кућа је јуче званично потврдила да ће се Џозеф Бајден састати с кинеским председником Си Ђинпингом 15. новембра на маргинама самита Азијскопацифичке економске сарадње (АПЕК) у Сан Франциску. Ово ће бити други сусрет лидера две суперсиле, који долази годину дана после разговора у четири ока на маргинама самита Г20 на Балију.
Двојица лидера разговараће о билатералним односима САД и Кине, значају одржавања отворених линија комуникације и о низу регионалних и глобалних питања, наводи се у саопштењу. Бајден и Си ће разговарати и о томе како Вашингтон и Пекинг могу да сарађују у областима где су њихови интереси усклађени, а посебно кад је реч о транснационалним изазовима који утичу на међународну заједницу.
Како је рекао један званичник америчке администрације, очекује се да ће двојица председника отворено разговарати о даљем стратешком правцу билатералних односа, али и о важности обнављања војног дијалога, рату Русије у Украјини и сукобу између Израела и Хамаса у Гази, преноси АП.
Из безбедносних разлога још се не зна где ће се лидери две највеће светске економије састати. Бела кућа је описно рекла да ће то бити негде у области залива Сан Франциска, јер се због самита АПЕК очекује долазак хиљада демонстраната у овај део Калифорније.
Врло је мало вероватно да ће после самита бити заједничке изјаве. Највероватније ће бити издато саопштење, јер се не очекује да ће две силе успети да превазиђу дубоке разлике у вези с многим питањима. Како незванично каже један амерички званичник, Бајден на сусрет са Сијем гледа као на прилику за „управљање конкуренцијом, спречавање негативног ризика од сукоба и обезбеђивање отворених канала комуникације”.
Разлике у ионако компликованим америчко-кинеским односима само су се заоштриле од последњег састанка Бајдена и Сија пре готово годину дана на маргинама самита Г20 на Балију. Пекинг се безуспешно бунио због нових америчких контрола извоза напредне технологије, а Бајден је потом наредио обарање наводног кинеског шпијунског балона изнад САД. Уследиле су провокације око Тајвана и за Пекинг проблематично патролирање америчких војних бродова Јужним кинеским морем.
Џо Бајден и Си Ђинпинг, (Фото: Politico)
Бајден ће вероватно покушати да изврши притисак на Сија да искористи утицај Кине на Северну Кореју због повећаног темпа тестирања балистичких пројектила, али и зато што Пјонгјанг обезбеђује Русији муницију за рат у Украјини. Званичници Вашингтона очекују да ће амерички председник такође дати до знања Сију да би желео да Кина искористи свој све већи утицај над Ираном да Техерану стави до знања да се не меша у рат Израела који води против Хамаса у Гази.
Ово ће бити први долазак Си Ђинпинга у САД после шест година, када је 2017. посетио Доналда Трампа на Флориди. Наговештај да би састанак два председника могао да доведе макар до тактичког поправљања односа Пекинга и Вашингтона произлази из правог налета дипломатских сусрета последњих недеља. Након посете највишег кинеског дипломате Ванг Јија Вашингтону крајем октобра, у америчку престоницу је стигао и потпредседник владе Хе Лифенг на састанак са министарком финансија Џенет Јелен.
Долазак заменика кинеског премијера у Вашингтон уследио је након разговора изасланика Пекинга за климу Сје Џенхуа и његовог америчког колеге Џона Керија у Калифорнији. Као припрему терена за сусрет Сија и Бајдена на маргинама самита АПЕК-а треба додати и редак састанак две стране о контроли наоружања.
Упркос позитивној симболици ових припремних састанака, аналитичари сматрају да је неопходно да Пекинг и Вашингтон покажу опипљиве резултате како би доказали да ће самит донети стварни напредак у односима да би се убудуће избегле погрешне процене и нежељене кризе.
Бони Лин из вашингтонског Центра за стратешке и међународне студије очекује да ће састанак двојице лидера бити усмерен на управљање и стабилизацију билатералних односа, побољшање комуникације и смањење неспоразума пре него што се они појаве.
„Ни САД ни Кина не очекују да ће састанак Бајдена и Сија довести до знатног побољшања или ресетовања односа две земље”, каже Лин за „Саут Чајна морнинг пост”.
Миленко Пешић
Извор: Политика